,

13-latek zostaje skazany na dożywocie. To, co zrobił tej kobiecie sprawia, że wzdłuż kręgosłupa przechodzi zimny dreszcz! Jednak najbardziej zaskakujący jest koniec tej historii…


Był rok 1990. Debbie Bairgrie mieszkała ze swoją rodziną na Florydzie. Niedawno urodziła swoje drugie dziecko i po długim czasie postanowiła spędzić wieczór z przyjaciółkami. Bardzo cieszyła się na to spotkanie, ponieważ wreszcie mogła ”wyrwać” się od codziennych obowiązków. Nie miała jednak pojęcia, że ta noc zmieni jej życie…
dozywocie1
Było już późno, kiedy spotkanie dobiegło końca. Debbie samotnie wracała do domu. Nagle usłyszała głośny krzyk, nakazujący aby podniosła ręce do góry. Kobieta odwróciła się i zobaczyła przed sobą lufę pistoletu. Nie miała czasu na jakąkolwiek reakcję, ponieważ w ułamku sekundy ktoś pociągnął za spust.

Pocisk rozerwał jej szczękę, rozbił zęby i uszkodził język. Debbie pamięta to wszystko jakby przez mgłę.

Kiedy trafiła do szpitala, okazało się, że dzieliło ją tylko centymetrów od śmierci. Trzy dni później, kiedy kobieta nadal przebywała w szpitalu, sprawca został złapany. Początkowo Debbie była zadowolona, że napastnik tak szybko został ujęty, ale doznaje szoku, kiedy dowiaduje się, że ma on zaledwie 13 lat. Jest oszołomiona, ponieważ nie rozumie, co posunęło dziecko do tak brutalnego czynu. Jak nastolatek może tak po prostu zniszczyć swoje życie?
dozywocie2

Ze względu na powagę przestępstwa Ian Manuel został skazany na dożywocie. W Stanach Zjednoczonych nie można było wtedy skazywać nieletnich na dożywocie, ale w tym przypadku sędzia zrobił wyjątek, by było to przestrogą dla innych.

Rok później Debbie nadal borykała się z następstwami ataku. Rany się zagoiły, ale ona nadal panicznie bała się ciemności i nie wychodziła sama po zmroku.

Pewnego dnia odebrała zaskakujący telefon. Głos po drugiej stronie słuchawki był dla niej okrutnie znajomy: ”Dzień dobry Pani Bairgie, tu Ian. Dzwonię, bo chcę przeprosić, że wtedy strzelałem. Przykro mi. Życzę Pani i Pani rodzinie Wesołych Świąt.”

Na to Debbie nie była przygotowana. Nigdy nie spodziewała się, że Ian przeprosi ją osobiście. Co więcej była pod wrażeniem, ponieważ domyślała się, ile wysiłku musiał włożyć w to ten młody człowiek. Musiał przezwyciężyć dumę i wstyd, by do niej zadzwonić.
dozywocie3
Chłopak po raz kolejny zaskoczył Debbie, kiedy zaczął pisać do niej listy z więzienia. Opisywał w nich jak sobie tam radzi i jak silnie jest w nim poczucie winy. Kobieta odpisując mu, namawiała go, aby zmienił swoje życie.

”Kiedy czytałam jego listy, wiedziałam, że ten chłopak się zmienił i co więcej, jest naprawdę mądry. Nie powinien tracić swojego życia w więzieniu, ponieważ szczerze żałował tego, co zrobił.”
dozywocie4
Debbie i Ian pisali ze sobą na bieżąco przez 10 lat. W tym czasie kobieta przeszła kilka operacji, które przywróciły jej twarz do naturalnego wyglądu. Ian za to większość tego czasu przesiedział w izolatce, ponieważ był dużo młodszy od pozostałych więźniów. Przebywanie w małym, zamkniętym pomieszczeniu znacznie wpłynęło na jego psychikę. Nawet wtedy, kiedy później został przeniesiony do innych więźniów, nie radził sobie z obecnością tak wielu ludzi i wrócił z powrotem do izolatki.
Korespondencja z kobietą, którą niegdyś postrzelił, dawała mu dużo siły.

Debbie natomiast zaangażowała się w pracę dla organizacji, która pomaga więźniom.
”Wiedziałam, że muszę mu pomóc. Zrobić coś, by jego życie nie było stracone. Ja nie straciłam życia, a jego kara była znacznie przesadzona.”
dozywocie5
Cały proces trwał do listopada 2016 roku. Ian miał 39 lat, kiedy został wypuszczony na wolność.
Zarówno dla niego, jak i Debbie było jasne, że muszą się spotkać. Długo rozmawiali o przyszłości, o swoich obawach i nadziejach. Kobieta pokazała mu zdjęcia swoich córek, które są już dorosłe. To była poruszająca chwila dla nich obojga.
dozywocie6

Debbie przebaczyła swojemu napastnikowi, a teraz przyjaźnią się już poza murami więzienia.
Na poniższym nagraniu opisana jest cała historia (w języku angielskim):

Niesamowite! Dawna ofiara napastnika nie tylko pomaga mu wyjść z więzienia, ale zaprzyjaźnia się z nim! Debbie jest jednak przekonana, że: ”Wszyscy popełniamy błędy. Musimy nauczyć się przebaczać, ponieważ do lek na wszystko.”

Źródło: Youtube.com shareably.net