, , , ,

Umierający szympans widzi swojego przyjaciela ostatni raz. Zobacz, co robi przy pożegnaniu!

59-letnia szympansica o imieniu Mama przez wiele lat była głową kolonii w zoo w Arnhem (Holandia). Przyszedł jednak smutny czas, w którym zachorowała, a w następstwie odmawiała jedzenia i picia, leżąc cały czas wśród siana.

Na jedną z pożegnalnych wizyt przybył wyjątkowy gość, a zarazem długoletni przyjaciel Mamy-profesor Jan van Hooff, badacz z Uniwersytetu w Utrechcie, który od 1974 roku opiekował się stadem dowodzonym przez szympansicę.

”Bardzo często odwiedzałem je z uczniami. Mama zawsze podbiegała, by mnie przywitać, nawet z najdalszego zakrętu.”-wspomina profesor.


Z czasem jednak zauważył, że stan Mamy znacznie się pogarsza; za każdym razem trudniej było mu patrzeć na swoją schorowaną przyjaciółkę.

Podczas jednego z ostatnich spotkań, Jan podał jej kilka winogron-ulubionych smakołyków. Mama potrzebowała trochę czasu, by go rozpoznać, ale chwilę później zdała sobie sprawę, że jest przy niej stary przyjaciel.

Zmobilizowała się i włożyła całe swoje siły, by przytulić mężczyznę.

Podniosła rękę i pogładziła go po białych włosach pokazując, jak ważnym jest dla niej człowiekiem.

Tutaj można zobaczyć krótki filmik z ich pożegnania:

Zaledwie kilka dni później, 5 kwietnia 2016 roku Mama odeszła.

Po tej historii nie ma już wątpliwości: Szympansy czują dokładnie tak, jak ludzie. Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.
Źródło: youtube.com ntd.tv