13 niewiarygodnych faktów o neandertalczykach! [SPRAWDŹ]
Średnia 4.3 (85.45%) 11 głosy(ów)

1. Neandertalczycy to nasi najbliżsi wymarli krewniacy.Neandertalczyków

Można się zastanawiać, czy neandertalczycy byli własnym gatunkiem, czy podgatunkiem Homo sapiens. Neandertalczycy byli hominidami, którzy żyli w Afryce Północnej i Eurazji od 30 000 do 200 000 lat temu.

2. Neandertalczycy wyglądali tak jak ludzie

Neandertalczycy rzeczywiście byli bardzo podobni do nas. Było jednak kilka wyraźnych różnic. Neandertalczycy byli niżsi. Inne charakterystyczne cechy obejmowały wybrzuszenia brwiowe, szerokie nosy i kątowe kości policzkowe.

3. Neandertalczycy byli inteligentni

Chociaż możemy myśleć, że wiemy o nich dużo, neandertalczycy są generalnie nie zbadani. Często przedstawia się ich jako głupich brutali o małej inteligencji. Badania wykazały, że neandertalczycy rzeczywiście angażowali się w zachowania demonstrujące ich inteligencję. Chowali zmarłych, kontrolowali ogień i używali narzędzi. Możliwe, że neandertalczycy chowali zmarłych przy pomocy rzeźbionych odłamków kości, ale dowody nie są jednoznaczne. Używali różnych narzędzi, od podstawowych ostrzy i skrobaków, po bardziej wyrafinowane przedmioty, takie jak włócznie. Neandertalczycy planowali, polowali i pracowali w grupach. Wszystkie te działania sugerują znaczny poziom inteligencji.

4. Neandertalczycy żyli obok ludzi

Chociaż nie zostało jeszcze udowodnione jednoznacznie, uważa się, że przez pewien czas na Ziemi żyli jednocześnie neandertalczycy, ludzie i inne gatunki Homo. Jest to bardzo kontrowersyjna kwestia i jest przedmiotem wielu toczących się debat. To, czy ta teoria jest prawdziwa, ma znaczący wpływ na debaty dotyczące krzyżowania się ludzi z neandertalczykami.

5. Neandertalczycy naprawdę żyli w jaskiniach

Mówiąc o starożytnych ludziach, ludzie często odnoszą się do jaskiniowców. Cóż, w przypadku neandertalczyków ta etykieta jest bardzo trafna. W jaskiniach, w których szukali schronienia, znaleziono wiele skamieniałości neandertalczyków. Ponieważ neandertalczycy żyli w epoce lodowcowej, musieli znosić okropne warunki pogodowe, w tym śnieg i lód. Znaleźli schronienie w wielu jaskiniach wapiennych w całej Eurazji.

6. Neandertalczycy mieszkali w Eurazji przed ludźmiNeandertalczyków1

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów o neandertalczykach jest to, że mieszkali w Eurazji przed ludźmi. Neandertalczycy i ludzie wywodzili się z kontynentu afrykańskiego. Jednak neandertalczycy migrowali do Eurazji na długo przed ludźmi. Neandertalczycy mieszkali w Uzbekistanie na obszarze od Wielkiej Brytanii, przez Europę i Bliski Wschód.

7. Rodziny neandertalczyków były podobne do naszych

Neandertalczycy mieli podobną strukturę społeczną do ludzi. Jest oczywiste, że neandertalczycy żyli w rodzinach/grupach. Wynika to ze skamieniałości i innych odkrytych pozostałości archeologicznych. Szczątki wyraźnie wskazują, że neandertalczycy opiekowali się chorymi i tymi, którzy nie mogli się o siebie zatroszczyć.

8. Język neandertalczyka pozostaje tajemnicą

Jednym z najbardziej intrygujących faktów neandertalskich, jest fakt dotyczy języka, którego używali. Wielkość i złożoność mózgu neandertalczyka wskazuje, że byliby zdolni do posługiwania się językiem. W rzeczywistości uważa się, że neandertalczycy mieli swój język. Jednak nie ma na to dowodów. Natura ich języka wydaje się pozostać tajemnicą.

9. Neandertalczycy byli kanibalamiNeandertalczyków2

Neandertalczycy byli mięsożercami, jedząc przede wszystkim mięso. Ponieważ żyli w trudnych warunkach epoki lodowcowej, czasami uciekali się do kanibalizmu, aby pozostać przy życiu. Ich dieta nie składała się tylko z mięsa, dowody wskazują, że neandertalczycy regularnie jadali gotowane warzywa.

10. Neandertalczycy byli prawdopodobnie pierwszymi żeglarzami

Początkowo używali dość podstawowych narzędzi, podobnych do tych wykorzystywanych przez wczesnych ludzi. Z czasem jednak rozwinęła się złożoność ich narzędzi. Zaczęli używać różnych materiałów, w tym kamienia, drewna, kości, poroży i żywicy. Niektórzy eksperci sądzą, że neandertalczycy rzeczywiście budowali łodzie i pływali po Morzu Śródziemnym. Jeśli to prawda, to z pewnością można by zakwalifikować to, jako jeden z najbardziej zadziwiających faktów o neandertalczykach.

11. Pierwszy szkielet neandertalczyka prawie pomylono ze szkieletem niedźwiedzia

Pierwszy szkielet neandertalczyka znaleziono w 1856 roku . Został odkryty w Dolinie Neandera pod Düsseldorfem w Niemczech. Znaleziono wtedy czaszkę i 15 innych kości w wapiennej jaskini. Początkowo sądzono, że te kości należą do niedźwiedzia. Najpierw przekazano szczątki miejscowemu nauczycielowi, który z kolei dał je naukowcom. Naukowcy nazwali tych ludzi neandertalczykami po Dolinie Neandera, gdzie odkryto pierwszy szkielet. W tej dolinie znaleziono później ponad 400 kości neandertalczyków.

12. Interakcje między człowiekiem a neandertalczykiem to kwestia kontrowersyjnaNeandertalczyków3

Ze wszystkich faktów neandertalskich prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjne i gorączkowo dyskutowane są te dotyczące krzyżowania się z ludźmi. Niektóre badania DNA sugerują, że krzyżowania miały miejsce, gdy Neandertalczycy opuścili Afrykę i przenieśli się do Eurazji. Jednak inni twierdzą, że ludzie i neandertalczycy nie byli na Ziemi w tym samym czasie. Nowe techniki datowania radiowęglowego zdają się wskazywać, że neandertalczycy żyli przed ludźmi, a zatem nie mogli się skrzyżować.

13. Dzieci neandertalczyków chodził do ​​szkoły

Istnieje wiele neandertalskich faktów, które obalają pierwotny pogląd, że neandertalczycy byli nieinteligentnymi brutalami. Co więcej, badania wskazują, że dorośli neandertalczycy poświęcili czas i wysiłek, aby uczyć swoje dzieci konkretnych umiejętności. Dotyczy to w szczególności umiejętności robienia narzędzi.

Zobacz także – 12 niesamowitych faktów o Tutanchamonie [SPRAWDŹ] oraz 10 niesamowitych faktów o lądowaniu na Księżycu Apollo 11.


loading...
loading...


Aktualizacja: 13 września 2018