15 zaskakujących faktów na temat Dmitrija Mendelejewa. Na pewno nie znaliście wszystkich!
Średnia 4.2 (84.44%) 9 głosy(ów)

Dmitrij Mendelejew był rosyjskim chemikiem, który słynie jako Ojciec Okresowego Układu Pierwiastków. Sformułował prawo okresowe i spopularyzował układ okresowy za pomocą swoich poprawnych przewidywań dotyczących właściwości jeszcze nieodkrytych elementów. Mendelejew miał trudne dzieciństwo, podczas którego jego rodzina borykała się z trudnościami finansowymi.

Po ukończeniu studiów pracował jako profesor na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu i napisał wiele przełomowych książek i artykułów na temat chemii. Istnieje wiele legend i kontrowersji związanych z Mendelejewem.

Jego drugie małżeństwo wywołało poruszenie w Rosji i odmówiono mu Nagrody Nobla z powodu polityki w Akademii. Istnieje legenda, że widział we śnie tablicę okresowego układu pierwiastków, co może być prawdą;Mendelejew3

Fakt 1

Dmitrij Mendelejew urodził się w Tobolsku 8 lutego 1834 roku.

Fakt 2

Był najmłodszy ze swojego licznego rodzeństwa. Urodził się jako siedemnaste dziecko.

Fakt 3

Scharakteryzowano go jako chemika genialnego, pierwszorzędnego fizyka i owocnego badacza w dziedzinie hydrodynamiki, meteorologii i geologii.

Fakt 4

Mendelejew był także ekspertem w dziedzinie technologii chemicznych i innych dyscyplin w chemii i fizyce. Był oryginalnym myślicielem w dziedzinie ekonomii.

Fakt 5

Był jednym z pierwszych współczesnych naukowców, którzy korespondowali z innymi naukowcami z całego świata, aby konsultować się, a nie całkowicie polegać na własnej pracy.

Fakt 6

Mendelejew został uznany za twórcę pierwszej wersji układu okresowego pierwiastków, za którą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Mendelejew1

Fakt 7

Element Md (pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców w układzie okresowym) został nazwany nazwiskiem chemika.

Fakt 8

Dmitrij Mendelejew był znany z długich włosów i długiej brody. Przycinał włosy raz do roku.

Fakt 9

Wstawał późno, a spać chodził około trzeciej lub czwartej nad ranem.

Fakt 10

Nałogowo palił papierosy, a niedopałki topił w wiadrze z wodą, które stało przy jego biurku.

Fakt 11

Mendelejew był jednym z członków założycieli Rosyjskiego Towarzystwa Chemicznego i pomógł otworzyć linie komunikacyjne między naukowcami w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Fakt 12

Jego słynna publikacja „Organic Chemistry” zdobyła nagrodę Domidova i postawiła go na czele rosyjskiej edukacji chemicznej.

Fakt 13

Ustalił, że nazwę wódka może nosić tylko i wyłącznie trunek, w którym znajduje się 40% objętościowych alkoholu etylowego.

Fakt 14

Na starość stracił wzrok, jednak odzyskał go w 1903 roku dzięki operacji katarakty.

Fakt 15

Dmitrij Mendelejew zmarł w wieku siedemdziesięciu dwóch lat w Petersburgu.

Zobacz także – 13 niewiarygodnych faktów o neandertalczykach! [SPRAWDŹ] oraz Dziwne i przerażające fakty o kałamarnicy olbrzymiej! [SPRAWDŹ]


loading...
loading...


Aktualizacja: 17 września 2018