8 niewiarygodnych faktów, których możesz nie wiedzieć o ewolucji człowieka.
Średnia 4.9 (98%) 10 głosy(ów)

Homosapiens wyewoluował około 200-150 000 lat temu w Afryce, ale nasza historia jako gatunek rozciąga się znacznie dalej niż u wczesnych ludzkich przodków. Ewolucja Homosapiens sama jest zaplątaną opowieścią, pełną pytań bez odpowiedzi gotyckiego rodzinnego melodramatu. Oto kilka faktów, których możesz nie znać o ewolucyjnej historii człowieka:

ewolucji człowieka

1. Wcześni ludzie opuścili Afrykę ponad milion lat temu

Większość z nas słyszała historię o tym, jak Homosapiens wychodzi z Afryki do Europy i Azji, około 80 000 lat temu. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że nasz przodek, Homoerectus, wychodził z Afryki na te same trasy przez ponad milion lat. W rzeczywistości, kiedy Homosapiens opuścili Afrykę, natknęli się na innych ludzi, którzy wyglądali bardzo podobnie do nich – byli potomkami wspólnego przodka, którego dzielimy z neandertalczykami, a także potomkami Homoerectus. Wszyscy ci ludzie byli pierwszymi ludźmi. I wędrowali po Eurazji od setek tysięcy lat.

2. Ludzie mają niezwykle niską różnorodność genetyczną

Ludzie należą do najmniej zróżnicowanych genetycznie małp człekokształtnych, głównie dlatego, że wszyscy jesteśmy potomkami niewielkiej grupy ludzi żyjących w Afryce Wschodniej. Aby opisać różnorodność genetyczną, genetycy populacyjni stosują środek zwany „efektywną wielkością populacji”. Mówiąc prościej, efektywna wielkość populacji to liczba osób potrzebnych do odtworzenia różnorodności genetycznej naszej pełnej populacji. W przypadku ludzi liczba ta wynosi około 15 000 osób, co jest dość szalone, gdy weźmiemy pod uwagę, że nasza faktyczna wielkość populacji wynosi 7 miliardów. Dla porównania niektóre gatunki myszy mają efektywną populację 73,000

3. Możesz być częścią Neandertalczyka

Jest to dość powszechnie znane, ale wymaga powtórzenia. Najnowsza analiza genetyczna kości neandertalczyka ujawnia, że istnieją geny, które weszły do współczesnej populacji nieafrykańskich. Sugeruje to, że kiedy Kromaniończycy przybyli do Europy, na Bliski Wschód i do Azji, prawdopodobnie mieli dzieci z lokalną populacją neandertalczyków. Wszyscy jesteśmy jedną szczęśliwą ludzką rodziną.

4. Populacja ludzka zmniejszyła się około 80 000 lat temu

Coś tajemniczego wydarzyło się około 80 000 lat temu, co zmniejszyło efektywną liczebność populacji ludzkości. Jeśli sobie przypominasz, efektywna wielkość populacji to nie to samo, co rzeczywista wielkość populacji – to miernik różnorodności genetycznej. W zasadzie nasza różnorodność genetyczna skurczyła się 80 000 lat temu. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego tak się dzieje, począwszy od apokaliptycznej katastrofy spowodowanej erupcją wulkanu Toba, po coś bardziej przyziemnego, jak krzyżowanie się małych populacji.

5. Ludzie poruszali się po Oceanie Indyjskim w łodziach 50 000 lat temu

Homosapiens przybył do Australii około 50 000 lat temu. Jak udało im się tam dotrzeć z wybrzeży Afryki? Używali małych łodzi, prawdopodobnie wykonanych z trzciny. Był to paleolityczny odpowiednik lotu na Księżyc – to nie powinno się udać, ale się udało. Korzystając z tych małych łodzi, wielokrotnie przekraczaliśmy Pacyfik i zaludniliśmy cały kontynent.

6. Homosapiens nie znał kultury

Chociaż mówimy o wszystkich dobrych rzeczach, które wydarzyły się 50 000 lat temu, warto zauważyć, że wielu antropologów obecnie wierzy, że ludzie wcześni prawdopodobnie nie rozwinęli tego, co uznajemy dzisiaj za kulturę. Jest to niesamowite, gdy weźmie się pod uwagę, że teoria ”mitochondrialnej Ewy” sugeruje, że wszyscy pochodzimy od jednej z kobiet z Afryki Wschodniej, która żyła około 200-150 000 lat temu. Biorąc pod uwagę, że Homosapiens ewoluował w czasach mitochondrialnej Ewy, co oznacza, że nasz gatunek żył przez naprawdę długi czas zanim rozwinęliśmy niesamowite rzeczy, takie jak sztuka, symboliczna komunikacja, ozdoby i fantazyjne narzędzia. Z pewnością przed-kulturowi ludzie mieli dość wyrafinowane zestawy narzędzi i ogień, ale mamy bardzo mało dowodów na to, że znali sztukę i symboliczną komunikację, które są podstawą tego, co nazywamy „kulturą”. Niektórzy antropolodzy uważają, że nie wymyśliliśmy nawet języka do czasu eksplozji kulturowej, ale jest to prawie niemożliwe do udowodnienia w żaden sposób.

7. Homosapiens zawsze używał ognia jako narzędzia

Homosapiens ewoluował po tym, jak nasi przodkowie poskromili ogień i zaczęli wytwarzać narzędzia Jako gatunek nigdy nie istnieliśmy bez jednego z najważniejszych narzędzi do budowania cywilizacji: ognia. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że jesteśmy urodzonymi cyborgami.

8. Homosapiens ciągle ewoluuje

Homosapiens wciąż ewoluuje – i pewnego dnia nasze potomstwo będzie tak samo różne od nas, jak my od Homoerectus. Biolodzy ewolucyjni wyizolowali kilka obszarów ludzkiego genomu, które są poddawane szybkiej selekcji. Oznacza to, że mutacje w tych genach rozprzestrzeniają się szybko w całej populacji. Wiele z tych mutacji wiąże się z rozmiarem i rozwojem mózgu, a inne mają związek z naszą zdolnością do tolerowania pewnych rodzajów żywności (takich jak produkty mleczne) i odporności na choroby. To doprowadziło niektórych biologów do zastanowienia się, czy ewoluujemy, by być bardziej inteligentnymi, ale nie jest jeszcze jasne, czy zmiany ewolucyjne, które widzimy, mają coś wspólnego z inteligencją – zwłaszcza, że nasze mózgi kurczą się.

Zobacz także – 10 niesamowitych faktów o lądowaniu na Księżycu Apollo 11.


loading...
loading...


Aktualizacja: 7 marca 2019