Dziwne i przerażające fakty o kałamarnicy olbrzymiej! [SPRAWDŹ]
Średnia 4.6 (92.22%) 18 głosy(ów)

Kałamarnica olbrzymia jest największym ze wszystkich znanych gatunków kalmarów i największym bezkręgowcem na świecie. Uważa się, że zamieszkuje wszystkie oceany świata. Do tej pory odkryto ją w północnej części Oceanu Atlantyckiego, Zatoce Meksykańskiej, północnej części Oceanu Spokojnego, Morzu Japońskim, Morzu Beringa, Hawajach, Kalifornii i na południowych oceanach. Kałamarnica olbrzymia jest jednym z najbardziej tajemniczych stworzeń, ponieważ żyje w bardzo głębokiej i zimnej wodzie, która jest trudno dostępna dla naukowców i nurków. Wszystkie dane o gigantycznych kalmarach są oparte na martwych stworzeniach, które pojawiają się od czasu do czasu na plażach na całym świecie.

1. Mogą rosnąć do ogromnej 13 metrów długości

Olbrzymia kałamarnica (znana również z ich dość fantazyjnej łacińskiej nazwy Architeuthis Dux) jest przykładem głębinowego gigantyzmu, który jest dziwnym zjawiskiem, w którym stworzenia osiągają dużo większe rozmiary niż na płytkich wodach. Naukowcy mają teorie o tym, co powoduje ten ogromny wzrost, ale nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi. Okazało się, że kałamarnica rośnie do ogromnej długości 13 metrów, czyli jak trzy samochody lub autobus miejski. Jesteście w stanie sobie to wyobrazić?!Kałamarnica olbrzymia1

2. Kałamarnica olbrzymia może regenerować swoje macki

W podobny sposób, w jaki jaszczurki mogą regenerować utracone kończyny, naukowcy, którzy obserwowali stworzenia głębinowe, myślą, że olbrzymia kałamarnica może zregenerować macki po ataku przez kaszalota. Naukowcy odkryli okazy wyrzucone na brzeg z mackami, które zostały „odrodzone” – ale nie są one jedynymi morskimi stworzeniami, które mogą to zrobić, inne gatunki kałamarnic i ośmiornic mogą również wykonać ten niemal magiczny trik.

3. Gigantyczne kałamarnice są prawdziwymi mitycznymi morskimi potworami

Z ich dziwną kolorystyką, kolosalnymi gałkami ocznymi – które są tak duże jak piłka plażowa – i wijącymi się mackami, łatwo jest dostrzec, jak legendy potworów morskich, takich jak Kraken, mogły się zacząć od żeglarzy widzących to stworzenie na płytszych wodach . Ale nie martw się, jeśli kiedykolwiek będziesz na morzu i usłyszysz historie o gigantycznych kałamarnicach niszczących statki i tonących marynarzach, to są to z pewnością mity.

4. Kałamarnica olbrzymia to nie tylko myśliwy – to także kanibal!

Tylko jedno zwierzę, oprócz kaszalota, poluje na olbrzymią kałamarnica, a to jest właśnie gigantyczna kałamarnica! W żołądkach okazów, które zostały wyrzucone na ląd lub złapane, naukowcy znaleźli szczątki innych gigantycznych kałamarnic, co wskazuje, że stają się kanibalami, kiedy muszą. Niestety, nigdy nie udało się uchwycić tego zdarzenia na wideo, ale widok dwóch gigantycznych kałamarnic podczas okrutnej bitwy byłby całkiekawy do oglądania.

5. Kałamarnica olbrzymia ma trzy serca

Z tak olbrzymim ciałem i równie masywnymi skrzelami, potrzebnymi do zdobycia wystarczającej ilości tlenu, aby przetrwać, pompowanie krwi wokół ciała kałamarnicy jest trudnym zadaniem. Aby sobie z tym poradzić, kałamarnica olbrzymia ma trzy serca – jedno duże w środku i dwa w skrzelach.

6. Mają dzioby jak drapieżne ptaki

Olbrzymie kałamarnice są dzikimi myśliwymi, ale możesz nie wiedzieć, że pod mackami mają ostry dziób, którego używają do rozrywania ofiary, takiej jak meduzy i mniejsze gatunki kałamarnic. Niektóre gatunki kałamarnic i ośmiornic mają dziób podobny do papugi, co czyni je morskim drapieżnikiem, a także sprawia, że są trochę przerażające.

7. Nikt nie wie, do jakich rozmiarów mogą urosnąć

Trudno jest odkryć najgłębsze części oceanu z powodu wysokiego ciśnienia, które może zmiażdżyć metal jak papierowy kubek. Największy okaz, który udało się zbadać miał 18 metrów długości i ważył tonę. Dlatego wszyscy są zgodni, że ludzkość więcej wie o Układzie słonecznym niż o dnie najgłębszych oceanów. Oznacza to, że naukowcy mogą się tylko domyślać do jakiej wielkości kałamarnica może się rozwinąć…Kałamarnica olbrzymia2

Ciekawe fakty na temat kałamarnicy olbrzymiej:

 • Kałamarnica olbrzymia jest jednym z największych zwierząt na planecie. Największy okaz miał 18 metrów długości i prawie tonę wagi. To była samica, która zwykle jest większa od samca. Średnia wielkość samca wynosi około 10 metrów i 200 kilogramów wagi.
 • Kałamarnica olbrzymia może być długa jak szkolny autobus.
 • Kałamarnica olbrzymia ma dużą głowę, osiem ramion i dwa macki służące do chwytania ofiary.
 • Dieta olbrzymiego kalmara składa się z innych kalmarów, ryb i krewetek. Naukowcy uważają, że gigantyczne kałamarnice mogą atakować i jeść małe wieloryby.
 • Macki są wyposażone w cztery rzędy przyssawek z haczykami, które ułatwiają schwytanie zdobyczy. Gdy złapią ofiarę, macki przenoszą ją na ramiona, które dostarczają pokarm do ust.
 • Chociaż gigantyczne kałamarnice wyglądają jak potwory, które agresywnie ścigają i zabijają swoją zdobycz, w rzeczywistości są one drapieżnikami, którzy raczej czekają, aż ofiara pojawi się sama.
 • Nie szukają żywności aktywnie, ponieważ muszą zachować energię.
 • Ponieważ gigantyczne kałamarnice żyją na głębokości od 900 m do 1 800m, mają ogromne oczy, które umożliwiają im wykrywanie obiektów z dużej odległości. Oko gigantycznej kałamarnicy ma 25 cm średnicy. Jest wielkości piłki plażowej.
 • Wielkie kałamarnice poruszają się jak wszystkie inne głowonogi, gwałtownie wypuszczając wodę z płaszcza. Ze względu na swoją wielkość mogą wydalić dużo wody, co czyni je jednym z najszybszych kałamarnic.
 • Jedynym znanym drapieżnikiem olbrzymiej kałamarnicy jest kaszalot.
 • Podobnie jak inne kalmary, gigantyczne kalmary są w stanie uwolnić atrament, który ją maskuje i ułatwia ucieczkę. Niektóre głębokie kalmary wytwarzają i uwalniają świecący atrament.
 • Samce osiągają dojrzałość płciową przed samicami. Chociaż nigdy nie odnotowano związku pomiędzy gigantycznymi kałamarnicami, naukowcy wierzą, że mężczyzna dostarcza (wstrzykuje) plemniki do brzusznych ramion samicy i że przechowuje ją do czasu tarła.
 • Długość męskiego narządu rodnego jest równa długości jego ciała, z wyłączeniem głowy.
 • Gigantyczne kalmary nie żyją długo. Samice umierają natychmiast po tarle, w wieku trzech lat.Kałamarnica olbrzymia3

Zobacz także – 8 niewiarygodnych faktów, których możesz nie wiedzieć o ewolucji człowieka.


loading...
loading...


Aktualizacja: 17 września 2018