10 faktów na temat Marii Skłodowskiej Curie. Numer 7 jest najciekawszy!
Średnia 4.5 (89.06%) 53 głosy(ów)

Urodzona w Polsce w 1867 roku Maria Salomea Skłodowska Curie jest jednym z najbardziej godnych uwagi naukowców wszech czasów. Jej długa lista pochwał to dowód jej dalekosiężnych wpływów, ale nie każdy krok, jaki zrobiła w dziedzinie chemii, fizyki i medycyny, został wyróżniony nagrodą. Oto kilka faktów, których możesz nie znać:

1. Maria Skłodowska była piątym i najmłodszym dzieckiem dwójki polskich pedagogów. Jej rodzice przykładali ogromną wagę do edukacji i nalegali, aby wszystkie ich dzieci wypracowały wysokie wykształcenie. Maria była więc prymuską w swojej klasie.

2. Po uzyskaniu dyplomu ukończenia szkoły średniej Maria Skłodowska miała nadzieję studiować na Uniwersytecie Warszawskim. Ponieważ jednak szkoła nie przyjmowała kobiet, Maria zapisała się na Uniwersytet Latający, polską uczelnię, która przyjmowała uczennice. W tym czasie nadal było nielegalne, aby kobiety otrzymywały wyższe wykształcenie, więc instytucja stale zmieniała lokalizacje, aby uniknąć wykrycia przez władze. W 1891 r. Skłodowska przeniosła się do Paryża, by zamieszkać z siostrą, gdzie zapisała się na Sorbonę, aby kontynuować naukę.

3. W 1903 r. Maria Skłodowska Curie zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z mężem Piotrem i fizykiem Henri Becquerelem za pracę nad promieniotwórczością, czyniąc ją pierwszą kobietą, która otrzymała ten zaszczyt. Druga Nagroda Nobla, którą zabrała do domu w 1911 roku, była jeszcze bardziej historyczna. Dzięki tej wygranej w kategorii chemii stała się pierwszą kobietą, która zdobyła tę nagrodę dla dwóch różnych nauk.Skłodowska Curie1

4. Drugą Nagrodę Nobla otrzymała za odkrycie dwóch elementów: radu i polonu. Druga nazwa była ukłonem w stronę jej ojczystego kraju, Polski.

5. Kiedy Maria Skłodowska Curie i jej mąż Piotr zdobyli nagrodę Nobla w 1903 roku, ich córka Irena miała zaledwie 6 lat. Później poszła śladami rodziców i wspólnie z mężem zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1935 r. Drugi zięć Marii i Piotra, Henry Labouisse, który poślubił ich młodszą córkę Ève Curie, także przyjął Nagrodę Nobla w imieniu UNICEF, której był dyrektorem wykonawczym w 1965 roku.Skłodowska Curie2

6. Kiedy Maria przeprowadzała najważniejsze badania nad promieniowaniem na początku XX wieku, nie miała pojęcia, jaki wpływ będzie miało to na jej zdrowie. Nie było niczym niezwykłym, że chodziła po laboratorium z butelkami polonu i radu w kieszeniach. Opisała nawet przechowywanie materiału radioaktywnego na otwartej przestrzeni w jej autobiografii.

Nic dziwnego, że zmarła na anemię aplastyczną, prawdopodobnie spowodowaną długotrwałym narażeniem na promieniowanie, w 1934 roku. Nawet jej zeszyty są nadal radioaktywne. Dziś przechowywane są w pudełkach z ołowiem i prawdopodobnie pozostaną radioaktywne przez kolejne 1500 lat.

7. Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał że „pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”Skłodowska Curie3

8. Maria Skłodowska Curie rozważała rozstanie ze swoimi medalami. Na początku pierwszej wojny światowej Francja zażądała złota, aby sfinansować wysiłek wojenny, więc Curie zaproponowała stopienie dwóch medali. Kiedy urzędnicy odmówili ich przyjęcia, zdecydowała się przekazać pieniądze z nagrody na zakup obligacji wojennych.

9. Po dokonaniu darowizny zainteresowała się promieniowaniem rentgenowskim i nie zajęło jej długo czasu, aby uświadomić sobie, że nowa technologia może zostać wykorzystana do pomocy żołnierzom na polu bitwy. Curie przekonała francuski rząd, by sfinansowali jej pomysł na mobilną maszynę rentgenowską. Nauczyła się obsługiwać maszynę ignorując protesty sceptycznych lekarzy wojskowych. Jej wynalazek okazał się skuteczny w ratowaniu życia.Skłodowska Curie4

10. Po I wojnie światowej Maria Skłodowska Curie podjęła się innej misji, tym razem w celu wspierania jej ośrodków naukowych w Paryżu i Warszawie. Instytuty radu Curie były miejscem ważnych prac, takich jak odkrycie nowego pierwiastka oraz rozwoju sztucznej radioaktywności przez jej córkę i zięcia – Irène i Frederica Joliot-Curie. Centra te, obecnie znane jako Instytut Curie, są nadal używane jako miejsca do badań nad leczeniem nowotworów.

Zobacz także – 15 zaskakujących faktów na temat Dmitrija Mendelejewa. Na pewno nie znaliście wszystkich!


loading...
loading...


Aktualizacja: 14 września 2018