Jak napisać list – wskazówki i przykłady [SPRAWDŹ]
Średnia 4.1 (81.14%) 35 głosy(ów)


Nasi dziadkowie i pradziadkowie przez cały czas pisali listy: do swoich przyjaciół i rodzin, do kierownika banku, aby wyrazić kondolencje, złożyć skargę, zaprosić kogoś do odwiedzenia, przyjąć zaproszenie i podziękować za gościnność lub prezenty.
W dzisiejszych czasach nie musimy pisać listów zbyt często i staje się to umierającą sztuką. Wiadomości e-mail, Facebook, Twitter i wiadomości SMS oznaczają, że możemy pozostawać w kontakcie przez cały czas. Wciąż jednak istnieją czasy, kiedy pisanie listu jest właściwe i dobrze jest wiedzieć, jak napisać list.Jak napisać list1

Jak napisać list – wskazówki

1. Rozpocznij list wpisując swój adres w prawym górnym rogu strony. Ważne jest, aby podać te informacje na wypadek, gdyby Twój adres zwrotny na kopercie został uszkodzony, lub koperta zostałaby wyrzucona. W ten sposób adresat nadal będzie miał Twój adres i będzie mógł Ci odpowiedzieć.

2. Pod swoim adresem napisz też datę. Data jest ważna, ponieważ osoba, która czyta list, wie, kiedy został napisany.

3. Teraz napisz swoje powitanie. Jeśli jest do list osobisty, możesz napisać nieformalne powitanie. W zależności od relacji z odbiorcą możesz rozpocząć powitanie, używając imienia lub pseudonimu, np. ”Cześć Tomku”.

4. Po powitaniu nadszedł czas, aby zacząć pisać treść listu. Jeśli nie jest to list firmowy, treść może być tak długa (lub krótka), jak chcesz. Dołącz wszystko, co chcesz umieścić w liście. Aby ułatwić czytanie, Twój osobisty list może zostać podzielony na akapity.

5. Na końcu Twojego listu musisz się pożegnać. Pisząc list nieoficjalny możesz użyć zwrotów takich jak: ”Do zobaczenia”, ”Twój/Twoja (tu swoje imię)” lub ”Z pozdrowieniami”.

6. Jeśli zapomniałeś dołączyć coś do swojego listu lub chcesz dodać dodatkową wiadomość, możesz zrobić postscriptum (PS). Napisz to na dole listu.
7. Wysłanie listu bez podpisu jest absurdem. Zanim go wyślesz upewnij się, że jest on podpisany.

Jak adresować list

Niezależnie od tego, czy robisz interesy za pośrednictwem usługi pocztowej, czy wysyłasz komuś list miłosny, musisz wiedzieć, jak adresować list.

W niektórych przypadkach wysyłanie wiadomości e-mail jest w porządku, ale zdarzają się sytuacje, w których musisz użyć staroświeckiej metody korespondencji. Niezależnie od tego, czy wysyłasz zaproszenie, notatkę z podziękowaniami czy list, musisz podać podstawowe informacje na kopercie, aby mieć pewność, że dotrze ona do miejsca docelowego w odpowiednim czasie. Upewnij się także, że wyraźnie piszesz, aby adres był łatwy do odczytania.

Jak powinna wyglądać dobrze zaadresowana koperta

W lewym, górnym rogu należy umieścić dane nadawcy (osoba, która wysyła list):

Imię i nazwisko
Ulica, numer domu i mieszkania
Kod pocztowy i miejscowość

W prawym, dolnym rogu (jednak nie całkiem na dole) należy umieścić dane odbiorcy (osoba, która odbiera list):

Imię i nazwisko
Ulica, numer domu i mieszkania
Kod pocztowy i miejscowość

Wzór odpowiednio zaadresowanej koperty na przykładzie zamieszczonym przez Pocztę Polską

Jak napisać list
poczta-polska.pl

W niektórych sytuacjach powinno dodać się także odpowiednie tytuły przed imieniem i nazwiskiem, takie jak „Dr.” lub „Pan/ Pani” jeśli wiesz, że odbiorca woli być traktowany jako taki. Należy zrobić to również, wysyłając list do osoby starszej lub kogoś z autorytetem, aby okazać szacunek.

Jak adresować list do innych krajów

Ogólne zasady dotyczące adresowania koperty do europejskich lub innych zagranicznych krajów są podobne. Rozpocznij od imienia i nazwiska odbiorcy w pierwszym wierszu, a następnie adresu ulicy na drugim, miasta, prowincji i stanu z kodem pocztowym w następnej linii. Ostatnia linia powinna zawierać pełną nazwę kraju.

Jak adresować list do firm biznesowych

Wysyłając list firmowy, musisz zachować oficjalny ton.

Po nazwie odbiorcy dodaj jego pozycję, na przykład „Dyrektor ds. Marketingu”. Spróbuj zrobić to w tym samym wierszu, co nazwa, ale jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca, możesz przesunąć tytuł do następnej linii

Oprócz tego dodaj nazwę firmy, a następnie adres zgodnie z ogólnymi wytycznymi powyżej.Jak napisać list2

Jak napisać list prywatny

W przeciwieństwie do formalnych listów lub listów biznesowych, nie ma ściśle wyznaczonych reguł dotyczących gramatyki i interpunkcji, których powinieneś używać. Jeśli nie wiesz o czym masz zamiar pisać, oto kilka sugerowanych tematów, które mogą być pomocne w rozpoczęciu rozmowy:

Aktualizacje dotyczące szkoły, zainteresowań, sportu, pracy itp.

Wiadomości na temat przyjaciół, rodziny, a nawet zwierząt domowych.

Aktualizacje dotyczące Twojego miasta lub w kraju, jeśli korespondent mieszka za granicą.

Święta, wydarzenia, urodziny, osiągnięcia, śmieszne sytuacje, ciekawostki lub cokolwiek, co według Ciebie jest wyjątkowe lub ekscytujące i chciałbyś się tym podzielić.

Twoje ulubione dowcipy, rzeczy, filmy, muzyka, artyści, sztuka, książki, sport, gry, zwierzęta, hobby, to wszystko, o czym można pisać.

Aktualizacje o sobie. Bardziej interesujące jest opowiadanie o nowych rzeczach, które wydarzyły się w Twoim życiu od czasu, kiedy ostatnio pisałeś list. Możesz napisać o byciu najlepszym w swojej klasie, nagrodzonym jako najlepszy zawodnik drużyny, o życiu miłosnym, awansie w pracy, Twoich planach i marzeniach.

Pamiętaj by zapytać osobę, z którą piszesz, o tym, co wydarzyło się ostatnio w jej życiu.

Proste, prawda? Pisanie listu to nic wielkiego. Teraz, kiedy już wiesz, jak napisać list, możesz sprawić komuś wyjątkową niespodziankę!

Zobacz także – Jak składać koszulki – instrukcja krok po kroku i wideo! SPRAWDŹ!


loading...
loading...


Aktualizacja: 15 listopada 2018