Jak usunąć wosk z ubrania – skuteczne wskazówki [SPRAWDŹ]
Średnia 4.4 (88.57%) 21 głosy(ów)


Wraz z nadejściem elektryczności świecie straciły popularność. W codziennym życiu są kojarzone głównie z nagłym brakiem prądu.
Jednak jeśli chodzi o celebrację uroczystości świece nie wyszły z mody. W drogich restauracjach podczas kolacji na stole królują zapalone świece.
Świeczki zdobią też wnętrze, aby stworzyć romantyczną atmosferę. Jednak każdy nieostrożny ruch może spowodować wylanie się wosku na obrus, odzież lub dywan. Jeśli masz z tym kłopot i nie wiesz, jak usunąć wosk z ubrania, sprawdź poniższe wskazówki.

Jak usunąć wosk z ubrania

W przypadku kontaktu z odzieżą wosk świecy schnie w ciągu kilku sekund. Jeśli zauważyłaś moment, w którym kropla spadła na ubranie, szybko przetrzyj miejsce papierową serwetką.

Nie można próbować wytrzeć wosku- wcierasz go jeszcze bardziej w strukturę tkaniny, co tylko komplikuje proces prania. Nawet jeśli znajdziesz już zaschniętą plamkę, nie martw się. Możesz to wyczyścić. Sprawdź, jak usunąć wosk z ubrania:

Usuwanie wosku na gorąco

Ten rodzaj usuwania plam jest odpowiedni dla bawełny, lnu, tkanin bawełnianych i innych materiałów, które mogą być narażone na działanie wysokich temperatur. Aby usunąć wosk z takich ubrań, będziesz potrzebować:

  1. Żelazka
  2. Papierowej serwetki/ręcznika papierowego

Jak usunąć wosk ze świecy z ubrania

Przed prasowaniem rzeczy należy usunąć maksymalną ilość parafiny. Można to zrobić za pomocą drewnianej szpachelki (nóż lub nożyczki mogą uszkodzić tkaninę).

Po usunięciu wosku z bluzki lub spodni, umieść ubranie na desce do prasowania. Następnie weź papierową serwetkę, przyłóż do plamy i prasuj. Nie powinna ona być kolorowa i wzorzysta, ponieważ może ”przebić” na odzież. Konieczne jest prasowanie za pomocą pary.

Teraz kilka razy wyprasuj plamę żelazkiem. Pod wpływem wysokiej temperatury wosk stopi się i zostanie wchłonięty przez papier. Jeśli na ubraniach nadal są ślady wosku, powtórz procedurę ponownie, układając na plamie nową czystą serwetkę.Jak usunąć wosk z ubrania1

Czyszczenie tkanin syntetycznych

Jeśli poplamionej odzieży nie można prasować, włóż ją do gorącej wody na kilka minut, a następnie ostrożnie usuń zmiękczony wosk miękką, czystą szmatką. Staraj się nie pocierać ubrań, ale po prostu je kilkakrotnie przepłucz, w przeciwnym razie wosk po prostu się rozsmaruje. Z pewnością całkowite usunięcie wosku po raz pierwszy nie powiedzie się, więc trzeba powtórzyć procedurę.

Jeśli usunięcie wosku z takiej tkaniny nie powiodło się po raz pierwszy, po wyschnięciu plama musi zostać ponownie zanurzona w gorącej wodzie. Zanieczyszczone syntetyki można czyścić za pomocą rozpuszczalników organicznych: oczyszczonej benzyny lub terpentyny. Po ”potraktowaniu” ubrania jednym z tych płynów, ubranie należy przepłukać w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą.

Czyszczenie jedwabiu i atłasu

Plamy na jedwabiu nie można zeskrobać szpachelką, aby nie uszkodzić struktury tkaniny. Brudny jedwab należy umieścić w zamrażarce na co najmniej 6 godzin. Po zamrożeniu, znaczna część przylegającej parafiny zniknie samoistnie. Pozostały ślad tłuszczu należy zwilżyć ciepłą wodą i zastosować detergent do zmywania naczyń, a następnie przemyć płynnym proszkiem.

Jeśli wosk dotknie aksamitu, pomoże mu alkohol lub terpentyna. Wacik bawełniany zwilża się rozpuszczalnikiem i nanosi na plamę, czekając około 20 minut. Po zabiegu tkaninę można wyprać ręcznie lub w pralce.Jak usunąć wosk z ubrania3

Jak usunąć wosk ze świecy z ubrania – czyszczenie zamszu i futra

Jak usunąć wosk z futra?

Najważniejsze jest to, aby dobrze zamarzł, dlatego zaleca się umieszczenie zanieczyszczonego ubrania w zamrażarce na minimum 6 godzin lub przyłożenie do plamy pojemnika z lodem. Gdy wosk stwardnieje, musisz wziąć drewnianą szpatułkę lub inny przedmiot, który nie uszkodzi tkaniny i zeskrobać plamę. Najważniejszą rzeczą jest robienie tego bardzo ostrożnie, bez wyciągania futra.

Jak usunąć wosk z zamszu?

Jeśli parafina znalazła się na produkcie zamszowym, będzie trochę trudniej ją wytrzeć. Najlepszym rozwiązaniem jest para z czajnika. Po ugotowaniu wody nie należy go wyłączać. Doprowadzić zanieczyszczony obszar do strumienia pary wydobywającej się z dyszy. Możesz też użyć suszarki do włosów, kierując gorące powietrze w stronę wosku.

Jeśli ta metoda nie przyniosła żadnych rezultatów, przygotuj taką mieszaninę: połącz 50 ml benzyny, 10 ml alkoholu winnego i 35 ml amoniaku. W tym rozwiązaniu należy zwilżyć wacik i nałożyć na miejsce zanieczyszczenia przez 1-2 minuty. Przetrzyj plamę czystą, wilgotną szmatką – powinno to pomóc zmiękczyć i usunąć parafinę.

Jak usunąć wosk z ubrania2

Wskazówka

Po usunięciu samego wosku na ubraniu może pozostać plama. Aby zwalczyć to zanieczyszczenie procedura jest taka sama, jak w przypadku zwykłych tłustych plam. Możesz również spróbować usunąć plamę za pomocą wódki lub zwykłego detergentu do zmywania naczyń. Po tym nie zapomnij wyprać ubrania tak jak zwykle.

Mamy nadzieję, że wskazówki dotyczące tego, jak usunąć wosk z ubrania przyczyniły się do rozwiązania problemów z parafinowymi plamami.

Zobacz także – Jak zrobić loki prostownicą – sprawdzone sposoby [KROK PO KROKU]


loading...
loading...


Aktualizacja: 7 listopada 2018