Jak widzi pies, jak widzi w nocy, a jak kolory? Odpowiadamy!
Średnia 4.3 (85.71%) 14 głosy(ów)

Często zadajemy sobie pytania jak widzi pies, jak pies widzi człowieka lub jak pies widzi w nocy? Otóż psy nie są z pewnością wzrokowcami, posługują się za to doskonale innymi zmysłami. Jak pies widzi człowieka – przede wszystkim zależy, to z jakiej odległości oraz jak jest ubrany. Więcej na ten temat opowiemy poniżej.

„Jak pies widzi kolory”

Czy psy mogą widzieć w kolorze? Krótko mówiąc, tak! Ale, w przeciwieństwie do swoich ludzkich towarzyszy, nie widzą tęczy oraz każdego koloru. Oczy psa mogą przetwarzać tylko dwa kolory: niebieski i żółty. I oczywiście różne odcienie szarości. Kiedyś na pytanie jak pies widzi kolory? Odpowiadaliśmy – psy widzą tylko na czarno-biało, teraz wiemy, że tak nie jest. Ale dlaczego? Tego i na inne pytania odpowiemy niżej. Jednymi z najczęściej zadawanych pytań dotyczących psiego wzroku są: jak widzi pies i jak widzi pies w nocy oraz z jaką ostrością?

Czy psy widzą w czerni i bieli?

Nie! Jest to powszechny mit, ale psy widzą znacznie więcej kolorów niż tylko czerń i biel. Odpowiadając na pytanie jak widzi pies? Wzrok psa przechwytuje niebieski, żółty, dowolną kombinację tych dwóch i odcienie szarości. Owszem, psy mają wizję barw, ale nie, nie widzą tego samego, co widzimy naszymi ludzkimi oczami.Jak widzi pies1

Jak pies widzi kolory?

Ludzie mają w naszych oczach trzy rodzaje czopków, z których każdy zawiera komórki wrażliwe na swój kolor: czerwony, zielony i niebieski. Z drugiej strony psy mają tylko dwa rodzaje receptorów, więc na pytanie jak pies widzi kolory – odpowiadamy – niebieski i żółty. Oznacza to, że psie widzenie jest najbliższe temu, jak wygląda ludzka ślepota barw. Więc następnym razem zastanów się, dlaczego twój pies nie może znaleźć tej czerwonej piłki w zielonej trawie. Nie chodzi o to, że psy nie widzą wszystkich kolorów, ale zakres kolorów jest skompresowany do niebieskiej i żółtej barwy. Zobacz poniższy przykład:Jak widzi pies

Dlaczego psy reagują szybciej niż my?

Pierwotnie psy były przystosowane do polowania i poszukiwania zdobyczy. Dlatego ich oczy mają dużą wrażliwość na ruch – od 10 do 20 razy większą od ludzi. Oznacza to także, że ich wzrok reaguje na różne pory dnia. Inaczej tuż przed wschodem słońca i inaczej po zachodzie słońca. Psy mają także szersze widzenie peryferyjne niż ludzie.

Z biegiem czasu ich oczy dostosowywały się do ich potrzeb. Warto również zauważyć, że psy bardziej polegają na innych zmysłach, takich jak zapach. Dzięki ciężkiej pracy wykonanej przez ich wyjątkowo wrażliwy pysk, psy nie tylko nie potrzebują zaawansowanej percepcji kolorów, ponieważ wyczuwają większość tego, co powinny wiedzieć.Jak widzi pies3

Dlaczego psy mają szerszą wizję peryferyjną?

Ponieważ oczy psów są po obu stronach głowy, ich pole widzenia jest imponujące, bo aż 250 stopni. To 60 stopni więcej niż ich ludzcy przyjaciele, którzy mają max 190 stopni. Oczywiście, wszystko zależy od rasy psa – na przykład Labrador ma znacznie inną strukturę twarzy niż mops.Jak widzi pies4

Jak widzi pies w nocy?

Jeśli porównujemy jak widzi pies w nocy, a jak człowiek, to musimy wiedzieć, że psy mają mniej czopków niż my. Psy mają za to więcej pręcików, które pomagają widzieć w nocy, a także dzięki temu mają wysoką wrażliwość na ruch i wspaniałe widzenie podczas świtu i zmierzchu.

Psy mają również duże źrenice, które pełnią rolę „żaluzji”,które wpuszczają więcej światła. Ponieważ psy mają nocną naturę, dlatego posiadają odblaskową membranę z tyłu oka zwaną przejrzystą warstwą tapetum. Ta membrana działa jak lustro, odbijając światło w siatkówce, aby uzyskać dodatkową moc widzenia. Czy kiedykolwiek spacerowałeś z psem w nocy lub widziałeś go w ciemności? To z pewnością wiesz o czy mówimy.

Jak ostry jest wzrok psa?Jak widzi pies5

Cóż, niezbyt. Wszyscy widzieliśmy wcześniejsze zdjęcie. Jeśli człowiek dobrze widzi wszystkie linie do 20/20, to psy tylko do linii 20/70 . Oznacza to, że wszystko poniżej trzeciej linii jest rozmyte. Dlatego, aby jeśli stoimy daleko i nic nie mówimy do naszego psa, to nie jest on w stanie nas rozpoznać.

Jak widzi pies6 Jak widzi pies6a Jak widzi pies7 Jak widzi pies7a Jak widzi pies8 Jak widzi pies8a

Zobacz także – Dziwne i przerażające fakty o kałamarnicy olbrzymiej! [SPRAWDŹ]


loading...
loading...


Aktualizacja: 19 września 2018