Jak zakwasić ziemię – najskuteczniejsze sposoby i wskazówki.
Średnia 4.2 (84%) 35 głosy(ów)


W ogrodzie rosną wrzosy i paprocie, borówki i jagody, hortensje i rododendrony. W tym przypadku, oprócz ogólnie przyjętych metod agrotechnicznych, trzeba wiedzieć, jak zakwasić ziemię. Dla wielu, w tym wyżej wymienionych roślin, kwaśna reakcja roztworu glebowego (pH <5,5) jest najważniejszym warunkiem dla życia i zdrowia. Jak to się dzieje, w jakich sytuacjach i jak zwiększyć kwasowość gleby, rozważamy w tym artykule.

Przyczyny zakwaszania gleby

Zdecydowana większość upraw ogrodniczych preferuje neutralną lub słabo kwaśną reakcję środowiska glebowego. Pod względem liczbowym jest to zakres pH od 5,5 do 7,5 jednostki. Zakwaszenie gleby jest wymagane, jeśli pH leży poza górną granicą (> 7,5) lub roślina potrzebuje do uprawy bardziej kwaśnego środowiska.Jak zakwasić ziemię1

Jak określić poziom kwasowości gleby

Aby poprawnie określić poziom kwasowości, należy zrozumieć, że wartości pH zmieniają się w zakresie od 0 do 14. Im niższy wskaźnik, tym wyższa kwasowość. Na przykład, jeśli kwasowość gleby wynosi 8,5 pH, oznacza to, że jest lekko zasadowa. Będziesz musiał ją zakwasić. Jeśli kwasowość gleby wynosi 6,5 pH, oznacza to, że jest ona lekko kwaśna. Jeśli chcesz, aby gleba była jeszcze bardziej kwaśna, musisz dodać dodatkowe substancje zakwaszające.

Metody sprawdzania kwasowości gleby

 • Po pierwsze, możliwe jest przeprowadzenie takiej analizy za pomocą papieru lakmusowego, który należy zanurzyć w dobrze wymieszanym i ustalonym roztworze glebowym. Zmiana koloru na czerwony oznacza reakcję kwasową, niebieski oznacza zasadową, a żółto-zielony oznacza neutralną. Im intensywniejszy odcień czerwieni lub błękitu, tym niższy lub wyższy wskaźnik kwasowości.
 • Po drugie, w sklepie dla ogrodników można kupić specjalny zestaw do testów domowych, przeprowadzić badanie i ocenić wyniki zgodnie z załączonymi instrukcjami. Ta metoda oznaczania kwasowości będzie najdokładniejsza.
 • Po trzecie, w przypadku braku specjalnych środków, użyj dostępnych materiałów. Do takiego doświadczenia wystarcza sama gleba, a także soda i kwas octowy. Nie ulega wątpliwości, że te składniki są w każdym domu. Metoda jest bardzo prosta, nawet prymitywna. Wystarczy podzielić ziemię na dwie części i wrzucić jedną do octu, a drugą skropić sodą. Jeśli zauważysz, że ocet zaczął bąbelkować i skwierczeć, to reakcja gleby jest zasadowa. Przy takim samym zachowaniu sody można bezpiecznie powiedzieć, że gleba jest kwaśna.

Jeśli znasz już stan swojej gleby i nie jest ona na tyle kwaśna, by Twoje rośliny żyły zdrowo, czas dowiedzieć się, jak zakwasić ziemię.

Jak zakwasić ziemięJak zakwasić ziemię3

Przed podjęciem działań mających na celu zwiększenie kwasowości konieczne jest określenie z jaką glebą mamy do czynienia. Od tego zależy sposób, jak zakwasić ziemię.

Gleby lekkie

Pierwsza opcja zakłada obecność lekkich i dość luźnych gleb. W tym przypadku wystarczy duża ilość materii organicznej. Jako związki organiczne najlepiej używać kompostu, mchu torfowca lub obornika. Substancje te obniżą wartość pH, ale aby uzyskać zauważalny efekt trzeba dysponować znaczną ilością.

Gleby ciężkie i gęste

Druga opcja, gdy gleba składa się z ciężkiej i gęstej gliny, będzie wymagać znacznie więcej czasu i wysiłku. W takim przypadku wprowadzenie materii organicznej tylko pogłębi problem. Jednak tak trudną glebę również można zakwasić.

Jednym z głównych sposobów obniżenia pH gleb gliniastych jest dodanie siarki, która utlenia glebę, zamieniając się w kwas siarkowy pod wpływem mikroorganizmów. Aby obniżyć pH z 7 do 4,5, potrzeba około kilograma siarki na 9 metrów kwadratowych. Efekt pojawi się nie wcześniej niż za rok, ponieważ proces konwersji do kwasu zachodzi bardzo powoli. Należy dodawać siarkę do gleby na głębokość około 12 cm.
Inną, szybszą metodą na to, jak zakwasić ziemię jest jest wprowadzenie siarczanu żelaza. Aby obniżyć pH musisz posiadać 1 kg na 15 m2 powierzchni. Wynik będzie zauważalny po kilku tygodniach, w zależności od temperatury otoczenia.
Często do zakwaszania glinek i iłów używa się mocznika lub innych nawozów zawierających amoniak. Należy jednak pamiętać, że nie można stosować mieszaniny zawierającej azotany potasu lub wapnia. Takie dodatki, wręcz przeciwnie, alkalizują glebę.

Jak utrzymać optymalną kwasowość gleby

Osiągnięcie właściwego pH to tylko połowa zadania. Aby z powodzeniem uprawiać rośliny kochające gleby kwaśne, musisz stale monitorować wskaźnik kwasowości. Przy najmniejszych odchyleniach od pożądanej wartości, powinno się natychmiast zacząć działać.

 • Aby nie zaszkodzić wyładunkom, najlepiej używać siarki. Jego powolne przekształcanie w kwas łagodnie obniży wartość pH, a jednocześnie rośliny nie odczują dyskomfortu. Aby proces był najłagodniejszy, dodawaj substancję tylko na dobrze nawilżonej ziemi i staraj się nie uszkodzić korzeni.
 • Dobry efekt daje również stosowanie hojnych dawek naturalnych środków zakwaszających, na przykład nasion bawełny. Nasiona bawełny są produktem ubocznym z produkcji bawełny i są szczególnie dobre dla roślin, które lubią kwaśne gleby, takie jak azalie, hortensje, kamelie i rododendrony.
 • Aby szybko obniżyć pH nie należy używać octu. Jego działanie jest bardzo krótkotrwałe, a pożyteczne grzyby i bakterie giną nieodwracalnie.
 • Przydatne jest dodanie siarczanu glinu do strefy korzeniowej, aby utrzymać wymagany poziom kwasowości w ciągu roku. Należy to robić ostrożnie, aby nie zaszkodzić korzeniom.

Jak zakwasić ziemię pod hortensjeJak zakwasić ziemię3

Hortensja to niesamowita roślina do dekoracji i ogrodu. Jest popularna zwłaszcza jako dekoracyjny kwiat, ponieważ często zmienia odcień kwiatostanu. Kwiat uwielbia kwaśną glebę, która dobrze wpływa na wzrost kwitnienia.

Jeśli kwiaty hortensji są białe, oznacza to, że pH w glebie jest niskie. Aby kolor kwiatostanu pozostał taki sam, konieczne jest kontynuowanie uprawy rośliny w glebie alkalicznej. Aby kwiatostany zmieniły kolor, należy utlenić glebę. Im wyższy poziom kwasowości, tym więcej kolorów się zmieni. Jeśli kwiat staje się niebieski, oznacza to, że roślina ma kwaśną glebę, ale kwasowość nie jest potrzebna tylko do zmiany koloru, ale jest także kluczem do udanego wzrostu.
SPRAWDŹ więc, jak zakwasić ziemię pod hortensję.

Zakwaszanie i nawożenie gleby dla hortensji można wykonać kilkoma metodami:

 • Utlenianie gleby wymaga liści, torfu, kory, trocin lub innych materiałów kwaśnych. Ich kwasowość należy dostosować do poziomu 3,5-4,5 pH. Można to zrobić za pomocą siarki lub kwaśnej wody o stężeniu 10 litrów na 1 metr.
 • Aby zakwasić glebę, można również użyć kwasu cytrynowego lub szczawiowego. Należy to zrobić w proporcji 1,5-2 łyżki kwasu na 10 litrów wody.
 • Kwas octowy lub jabłkowy (9%) pomoże w utlenianiu. Traktuj ziemię za pomocą 100 ml octu na 10 litrów wody.

Wiedza, jak zakwasić ziemię pod hortensje przyczyni się do wzrostu i zdrowia Twojej pięknej rośliny.

Jak zakwasić ziemię pod borówkiJak zakwasić ziemię4

 • Borówka ogrodowa musi mieć kwaśną ziemię, w przeciwnym razie liście krzewu zaczną spadać, a on może umrzeć. Aby zapobiec alkalizacji gleby wokół borówki, zaleca się jej zakwaszanie od czasu do czasu. SPRAWDŹ więc, jak zakwasić ziemię pod borówki:
 • Optymalnym wskaźnikiem kwasowości gleby dla rosnących borówek ogrodowych jest kwasowość przy pH 3,5-4,5 jednostek.
 • Borówki dobrze rosną na glebach piaszczystych, gliniastych i torfowych. Do sadzenia krzewów zaleca się stosowanie kwaśnego substratu składającego się z torfu wysokiego lub mieszaniny gleby, w tym torfu, piasku, padłych igieł i trocin.

Jak zakwasić ziemię

Istnieje kilka metod zwiększania kwasowości gleby:

 • Siarka w proszku może być stosowana do zakwaszania gleby już obsadzonych krzewów. Zaleca się wprowadzanie go do zwilżonej gleby, starając się nie zakłócać systemu korzeniowego jagody.
 • Wystarczającą kwasowość gleby umożliwi regularne stosowanie nawozów mineralnych zawierających amoniak. Szczególnie przydatne dla borówek będą nawozy, w tym siarczan amonu. Mocznik, nitroammofoska, saletra amonowa, siarczan potasu, siarczan amonu mogą być stosowane jako suplementy mineralne.
 • Krótkotrwały efekt utleniania gleby powoduje podlewanie zakwaszoną wodą. W tym celu kwas cytrynowy lub szczawiowy rozcieńcza się wodą (5 g na 1 litr). Roztwór kwasu jabłkowego lub octowego (9%), przygotowany w stosunku 10 ml na litr wody, jest czasem stosowany jako dodatek zakwaszający.
 • Należy jednak pamiętać, że częste stosowanie kwasu octowego może prowadzić do śmierci pożytecznych mikroorganizmów żyjących w glebie.

Wiedza, jak zakwasić ziemię pod borówki przyniesie efekt w postaci obfitych zbiorów!

Zobacz także – Wszystko o warstwie ozonowej i jej niszczeniu. SPRAWDŹ ciekawe fakty!


loading...
loading...


Aktualizacja: 9 listopada 2018