Czyszczenie pralki nigdy nie było takie proste! 5 sposobów na dłuższe życie pralki.
Oceń ten post

Pralki są jednym z największych wynalazków gospodarstwa domowego, jakie kiedykolwiek powstały. Wystarczy wrzucić brudne rzeczy, dodać proszek, nacisnąć guzik i chwilę później mamy czyste ubrania. Lata pracy z brudnymi rzeczami i twardą wodą mogą sprawić, że z naszego urządzenia zacznie brzydko pachnieć, a także pojawi się warstwa kamienia, która może być dla niego szkodliwa. Więc jeśli Twoja pralka wygląda jakby potrzebowała „pomocy”, oto kilka wskazówek, jak dogłębnie wykonać – czyszczenie pralki, przy pomocy produktów, które są dostępne w każdym gospodarstwie domowym.

Czyszczenie pralki

1. Zostaw otwarte drzwi

Począwszy od pierwszego użycia pralki, jej wnętrze jest narażone na ciągłą obecność wody i pary wodnej. Nawet po najbardziej intensywnym cyklu wirowania, w bębnie zawsze pozostanie trochę wody, która może prowadzić do powstania pleśni i kamienia. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest pozostawienie otwartych drzwi urządzenia, aż do kolejnego prania. Świeże powietrze przyspieszy schnięcie i zapobiegnie powstaniu pleśni. Czyszczenie pralki z pleśni pozostanie tylko niemiłym wspomnieniem.

2. Gumowa uszczelka

Gumowa uszczelka wokół bębna pralki jest miejscem gdzie zbierają się różne małe rzeczy z naszej kieszeni. Jeśli w gumowej uszczelce znajdzie się zbyt wiele takich rzeczy, może to doprowadzić do jej uszkodzenia. Przez nagromadzenie się małych przedmiotów w uszczelce pralki, może uszkodzić się także bęben. Najlepszym i chyba jedynym rozwiązaniem po prostu zapobieganie – zawsze sprawdzaj kieszenie ubrań przed włożeniem ich do pralki. Aby zadbać o naszą uszczelkę, po każdym praniu należy sprawdzić, czy nie pozostały w niej małe przedmioty. Czyszczenie pralki powinno odbywać się co kilka tygodni, przy pomocy środka czyszczącego.

3. Dozowniki detergentów

Różne przegródki do detergentów i środków do zmiękczania tkanin często mogą być kłopotliwe. Z biegiem czasu mogą się zapychać i są doskonały miejscem na rozwój pleśni. Najlepszym sposobem na czyszczenie pralki a przy okazji dozowników jest wypłukanie dużą ilością wody i pozostawianie na jakiś czas do wyschnięcia. Należy szczególna uwagę zwrócić na spód dozownika, ponieważ w tym miejscu często rozwija się pleśń. Podczas czyszczenia wyjmij szufladę i umyj ja dokładnie, nie zapomnij o miejscu w pralce, gdzie jest ona na stałe zamocowana. Najlepszym sposobem przepłukanie pralki jest, wyjęcie przegródek w dozowniku i włącz pralkę na tryb płukania.

4. Odkamienianie pralki

Pozostawienie otwartych drzwi pomoże w przypadku pleśni i kamienia, ale prawdopodobnie nie zapobiegnie temu całkowicie. Dlatego ważne jest, czyszczenie pralki i regularne usuwanie kamienia z urządzenia, aby zapewnić mu dłuższą żywotność.

Najbardziej skutecznym odkamieniaczem jest sok z cytryny. Po prostu wlej sok z dwóch cytryn i włącz pralkę na normalne pranie – bez ubrań i detergentów! Jeśli nie masz akurat przy sobie cytryn, możesz użyć octu – wlej ocet do dozownika do zmiękczania tkanin i włącz pralkę.

Pamiętaj – im twardsza woda, tym częściej należy usuwać kamień. Dla wody miękkiej wystarczy 3-4 razy w roku.

5. Czyszczenie pralki a czyszczenie filtra?

Jednym z głównych powodów awarii pralek jest zatkanie filtra. Pamiętaj, że należy go czyścić co dwa miesiące, ale najpierw zapoznaj się z instrukcją obsługi jak to zrobić.
Gdy już zlokalizujesz filtr w Twojej pralce, należy go wyczyścić a najlepiej wyjąć i umyć. Po wszystkim, wysusz go i zamontuj z powrotem.

Czyszczenie pralki jest bardzo ważne ale czyszczenie filtra jest ważniejsze, ponieważ awaria z powodu zapchanego filtra, może być poważniejsza niż w innym przypadku.

Zobacz także – Takich koszyków wielkanocnych nie zobaczysz nigdzie indziej! Wspaniałe propozycje dla każdego.


loading...
loading...


Aktualizacja: 6 września 2018