Gdy kupujemy jedzenie z supermarketu, ślepo wierzymy w nalepkę z wydrukowaną datą przydatności nie wiedząc, czy faktycznie towar jest pełnowartościowy. Tak samo dzieje się w przypadku warzyw i owoców – po prostu nie wiemy kiedy mija ich termin przydatności do spożycia. Dlatego musimy zdać się na nasze zmysły i wybrać tylko te, które są idealne. A co gdy już kupimy i podczas przygotowywania obiadu stwierdzimy, że mamy danego warzywa za dużo?

Na szczęście jest kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć trwałość warzyw i owoców, których nie zjemy od razu.

1. Brokuł

opowiastka
shutterstock

Aby utrzymać świeżość brokuła, należy umieścić go w szklance wody, tak samo jak to robimy z kwiatami (pamiętaj, o regularnej zmianie wody)

Ten sposób, możesz również wykorzystać do przedłużenia trwałości szparagów oraz dymki.

2. Marchew

opowiastka
shutterstock

Aby marchew była długo świeża, należy umieścić ją w piasku. Należy jednak pamiętać, że ta metoda zalecana jest dla warzyw kupionych od sprawdzonych dostawców, ponieważ czyste i umyte marchewki z supermarketu są raczej przeznaczone do szybkiego spożycia.

Oczywiście nie należy „pozyskać” pisaku z piaskownicy przy najbliższym placu zabaw, ale z bardziej „legalnego” źródła. 🙂

3. Banany

opowiastka
shutterstock

Aby banany dłużej zachowały swoją świeżość, wystarczy, że umieścisz je w lodówce. Podczas gdy skórka stanie się brązowa, to miąższ będzie taki jak w dniu umieszczenia w lodówce.

4. Truskawki

opowiastka
shutterstock

Faktem jest to, że warzywa i owoce szybko zaczynają się psuć, wynika to przede wszystkim z wilgotności, w której doskonale rozwija się pleśń. Dlatego jeżeli zależy Ci na dłuższej trwałości truskawek, osusz je dokładnie za pomocą ręcznika i dopiero wtedy umieść je w lodówce.

5. Ciasto

opowiastka
shutterstock

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu smaku tortu, który został po urodzinach będziesz potrzebowała kilku kawałków chleba tostowego. Przyłóż kromki do ciasta i włóż do lodówki, dzięki temu krawędzie nie wyschną i zachowają swój wspaniały smak.

6. Mleko

opowiastka
shutterstock

Masz dużo mleka z krótką datą przydatności? Zamroź je!
Wszystko, o czym musisz pamiętać to, to że pojemnik, w którym będziesz przechowywała mleko nie może być napełniony po brzegi, ponieważ podczas zamarzania, mleko zwiększy swoją objętość co może skutkować pęknięciem pojemnika.

Zwróć także uwagę na datę zamrożenia mleka i datę ważności. Liczba dni wskaże Ci jak długo mleko będzie jeszcze jadalne po rozmrożeniu.

Jeśli zdecydujesz się na rozmrożenie mleka wystarczy, że wstawisz pojemnik do lodówki i poczekasz, aż stanie się płynne. Pamiętaj, że nie należy rozmrażać mleka zbyt szybko, ponieważ może to skutkować jego zepsuciem.

7. Jaja

opowiastka
shutterstock

Jaja, tak jak mleko można również zamrozić. Jednak należy to zrobić bez skorupki. Żółtka jak i białka mogą być zamrożone zarówno razem, jak i osobno.

Zarówno osobno, jak i zamrożone razem, zaleca się dodanie odrobiny soli do żółtka, aby zachowało swoją konsystencję. Białko nie wymaga dodawania soli.

Dzięki tym poradom świeże produkty spożywcze zachowają swoją trwałość i ważność na dłużej i nie trzeba będzie ich wyrzucać. W szczególności dla mniejszych rodzin, które nie są w stanie zjeść od razu całości, a nie ma możliwości kupienia mniejszej porcji te porady są alt=”triki”

Zobacz także – Najlepsze pomysły jak dekorować jajka wielkanocne. Od razu weźmiesz się do pracy!