7 genialnych trików na przedłużenie świeżości warzyw i owoców. Musisz to wiedzieć!
Oceń ten post

Gdy kupujemy jedzenie z supermarketu, ślepo wierzymy w nalepkę z wydrukowaną datą przydatności nie wiedząc, czy faktycznie towar jest pełnowartościowy. Tak samo dzieje się w przypadku świeżości warzyw i owoców – po prostu nie wiemy kiedy mija ich termin przydatności do spożycia. Dlatego musimy zdać się na nasze zmysły i wybrać tylko te, które są idealne. A co gdy już kupimy i podczas przygotowywania obiadu stwierdzimy, że mamy danego warzywa za dużo?

Na szczęście jest kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć trwałość warzyw i owoców, których nie zjemy od razu.

1. Brokuł

opowiastka
shutterstock

Aby utrzymać świeżość brokuła, należy umieścić go w szklance wody, tak samo jak to robimy z kwiatami (pamiętaj, o regularnej zmianie wody)

Ten sposób, możesz również wykorzystać do przedłużenia trwałości szparagów oraz dymki.

2. Marchew

opowiastka
shutterstock

Aby marchew była długo świeża, należy umieścić ją w piasku. Należy jednak pamiętać, że ta metoda zalecana jest dla warzyw kupionych od sprawdzonych dostawców, ponieważ czyste i umyte marchewki z supermarketu są raczej przeznaczone do szybkiego spożycia.

Oczywiście nie należy „pozyskać” pisaku z piaskownicy przy najbliższym placu zabaw, ale z bardziej „legalnego” źródła. 🙂

3. Banany

opowiastka
shutterstock

Aby banany dłużej zachowały swoją świeżość, wystarczy, że umieścisz je w lodówce. Podczas gdy skórka stanie się brązowa, to miąższ będzie taki jak w dniu umieszczenia w lodówce.

4. Truskawki

opowiastka
shutterstock

Faktem jest to, że warzywa i owoce szybko zaczynają się psuć, wynika to przede wszystkim z wilgotności, w której doskonale rozwija się pleśń. Dlatego jeżeli zależy Ci na dłuższej trwałości truskawek, osusz je dokładnie za pomocą ręcznika i dopiero wtedy umieść je w lodówce.

5. Ciasto

opowiastka
shutterstock

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu smaku tortu, który został po urodzinach będziesz potrzebowała kilku kawałków chleba tostowego. Przyłóż kromki do ciasta i włóż do lodówki, dzięki temu krawędzie nie wyschną i zachowają swój wspaniały smak.

6. Mleko

opowiastka
shutterstock

Masz dużo mleka z krótką datą przydatności? Zamroź je!
Wszystko, o czym musisz pamiętać to, to że pojemnik, w którym będziesz przechowywała mleko nie może być napełniony po brzegi, ponieważ podczas zamarzania, mleko zwiększy swoją objętość co może skutkować pęknięciem pojemnika.

Zwróć także uwagę na datę zamrożenia mleka i datę ważności. Liczba dni wskaże Ci jak długo mleko będzie jeszcze jadalne po rozmrożeniu.

Jeśli zdecydujesz się na rozmrożenie mleka wystarczy, że wstawisz pojemnik do lodówki i poczekasz, aż stanie się płynne. Pamiętaj, że nie należy rozmrażać mleka zbyt szybko, ponieważ może to skutkować jego zepsuciem.

7. Jaja

świeżości warzyw i owoców
shutterstock

Jaja, tak jak mleko można również zamrozić. Jednak należy to zrobić bez skorupki. Żółtka jak i białka mogą być zamrożone zarówno razem, jak i osobno.

Zarówno osobno, jak i zamrożone razem, zaleca się dodanie odrobiny soli do żółtka, aby zachowało swoją konsystencję. Białko nie wymaga dodawania soli.

Dzięki tym poradom świeże produkty spożywcze zachowają swoją trwałość i ważność na dłużej i nie trzeba będzie ich wyrzucać. W szczególności dla mniejszych rodzin, które nie są w stanie zjeść od razu całości, a nie ma możliwości kupienia mniejszej porcji.

Zobacz także – Najlepsze pomysły jak dekorować jajka wielkanocne. Od razu weźmiesz się do pracy!


loading...
loading...


Aktualizacja: 4 kwietnia 2019