UWAGA! Upały wracają! Sprawdź jak sobie z nimi radzić.
Oceń ten post

Mamy środek sezonu letniego i upały, które nam towarzyszą są nie do wytrzymania. Wiele osób cieszy się z takiej pogody i niewątpliwie są to głównie dzieci i osoby, które mają akurat urlop. Są też osoby, którym tak wysokie temperatury przeszkadzają i nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Dlatego właśnie one powinny najbardziej uważać na palące słońce.

Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, pamiętajmy o zabieraniu ze sobą butelki z wodą, kapelusza lub parasola, aby uchronić nasz organizm przed działaniem promieni słonecznych.

Aby lepiej znosić wysokie temperatury przygotowaliśmy kilka wskazówek jak radzić sobie ze słońcem i wszystkimi innymi rzeczami, które mu towarzyszą.

1. Unikaj słodzonych napoi

upały1Podczas badań, które przeprowadzili naukowcy z Meksyku udowodniono, że picie słodzonych napoi podczas wakacyjnych upałów powoduje większe odwodnienie niż przed ich spożyciem. Najgorszym trunkiem do spożywania podczas upałów są napoje energetyczne, które nawet w umiarkowanych temperaturach zwiększają ciśnienie krwi. Warto zatem pamiętać, że podczas upałów ich działanie jest bardziej intensywne. Dlatego zalecamy, aby pić bardzo dużo wody!

2. Alkohol

upały2Podczas upałów nie warto sięgać po alkohol, który prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu. Dodatkowo może przyprawić nas o omdlenia.

3. Okłady

upały3Okłady z wilgotnych ręczników mogą być zbawienne podczas upałów. Woda parując chłodzi nas tak jak pot, a nasz organizm się nie odwadnia.

Wilgotne ręczniki możesz również umieścić w domu. Rozwieś je na grzejnikach, wieszaku i innych miejscach gdzie nie będą przeszkadzać. Parująca woda będzie schładzać i nawilżać powietrze.

4. Jedzenie

upały5Mało osób zwraca na to uwagę, ale gdy coś jemy, to nasz organizm działa na pełnych obrotach, aby to strawić. Dlatego nie obciążaj go schabowym lub pieczenią, postaw za to na lekkie posiłki. Sałatki będą idealne, nie dość, że są smaczne, lekkie, a składniki są ogólnie dostępne, to nawadniają organizm.

5. Ubranie

upały4W trakcie upalnych dni dobrze jest wybierać lekkie i jasne rzeczy, które uszyte są z naturalnych tkanin. Gdy przebywasz cały dzień na powietrzu posmaruj całe ciało kremem z filtrem. Pamiętaj by osłaniać głowę i oczy, a na nogi zakładaj przewiewne, szmaciane sandały. Wybierając okulary przeciwsłoneczne pamiętaj, aby sprawdzić czy mają one filtr chroniący przed promieniowaniem.

6. Przeczekaj to

upały6Kluczem do sukcesu przetrwania fali upałów jest przetrzymanie pierwszych dni takiej pogody. Kiedy organizm się do niej przyzwyczai (trwa to zazwyczaj 3-7 dni), gorąco nie będzie nam aż tak doskwierać i będziemy mogli się skupić na planowaniu letnich rozrywek.

Nawet mimo zachowania ostrożności może się zdarzyć, że poczujesz się źle, twoja twarz stanie się czerwona, będziesz obficie się pocić, pojawią się nudności, zaburzenia widzenia. Wówczas możesz być pewna, że masz do czynienia z udarem. Ofiarę udaru należy jak najszybciej przenieść w chłodne miejsce i jak najszybciej wezwać lekarza.

Zobacz także – OSTRZEŻENIE! Mama znajduje 3-letniego syna w nagrzanym samochodzie. Przeczytaj jej apel do innych rodziców!


loading...
loading...


Aktualizacja: 27 sierpnia 2018