Spis treści
Przekąska idealna na różnego rodzaju imprezy, śniadanie, podwieczorek czy kolację. Bardzo łatwa w przygotowaniu, zajmująca dosłownie 10 minut!

Kilka słów historii…
Prawdziwe początki bruschetty giną w mgłach czasu: nie ma pewnych informacji, z wyjątkiem nielicznych sporadycznych wskazówek. Wielu uczonych stawia hipotezę, że jej miejsce urodzenia znajduje się na terytorium pomiędzy włoskimi regionami Toskanii i Lacjum.
Jest bardzo prawdopodobne, że jeden z pierwszych „prototypów” bruschetty został przygotowany przez rolnika, chłopa ze starożytnej Republiki Rzymu, który zamierzał skosztować dobroci produkowanego przez siebie oleju.

Bruschetta – jak zrobić?
Składniki:
- 1 ciabatta (ewentualnie zwykła bagietka)
- 3 pomidory
- 1 cebula dymka
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz
- świeża bazylia
- ok 100 g sera mozarella (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Ciabattę pokroić na kromki.
- Czosnek obrać, przekroić na dwie części i natrzeć nim pieczywo.
- Pomidory sparzyć wrzątkiem, a następnie obrać i pokroić w kostkę.
- Dodać drobno posiekaną cebulę, oliwę z oliwek i doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
- Opcjonalnie można posypać bruschettę serem.
- Blaszkę do pieczenia skropić odrobiną oliwy, ułożyć na niej kromki i piec w temperaturze 180 stopni przez ok 10 minut na funkcji grill.
- Na gotową bruschettę położyć po kilka listków świeżej bazylii.
SMACZNEGO!

Bruschetta w innym wydaniu
Co prawda bruschetta najlepiej smakuje w swojej klasycznej wersji, ale można podać ją też z innymi składnikami, np. z podsmażonymi pieczarkami i tartym parmezanem, z serem mozarella i wędzonym łososiem, z szynką i oliwkami czy nawet z kurczakiem i suszonymi pomidorami. Opcji jest naprawdę dużo, wszystko zależy od Twojej wyobraźni i tego, na co akurat masz ochotę!

Wino do bruschetty
Wybór odpowiedniego napoju, który towarzyszy bruschettie, zależy w dużej mierze od jej składników. Klasyczna bruschetta, doprawiona tylko oliwą, czosnkiem, pomidorem i bazylią, idealnie komponuje się ze smakiem wytrawnego czerwonego wina, na przykład Chianti.
Zobacz także – Lasagne bolognese, czyli lasagna z mięsem mielonym i beszamelem.