Ponieważ jest to zimna zupa, jest niezwykle szybka i łatwa do zrobienia. Jedynie co wymaga gotowania to buraki. Jeśli gotowanie buraków jest dla ciebie zbyt dużym kłopotem, lub jeśli nie możesz pozyskać świeżych, surowych buraków, aby je ugotować, możesz po prostu użyć gotowanych buraków, które są teraz dostępne w opakowaniach w większości supermarketów.

Chłodnik, mimo że jest zimną zupą, może w fantastyczny sposób być jesiennym lunchem. Ma łagodny smak, ale jest dość obfity ze względu na ilość pożywnych składników. Chłodnik litewski byłby świetny jako lunch w dniu, kiedy wiesz, że będziesz jadł ciężkostrawną kolację. Tradycyjny chłodnik litewski podawany jest z dodatkiem ciepłych ugotowanych ziemniaków ułożonych z boku talerza. Można zastąpić je kawałkiem żytniego chleba.
W oryginalnej wersji, w chłodniku znajdują się świeże ogórki gruntowe, ale poza sezonem nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć kiszonych ogórków. Kluczowym elementem każdego chłodnika litewskiego jest świeży szczypiorek, który nadaje dodatkowej pikanterii oraz aromatyczny świeży koperek, którego także nie może zabraknąć.
Chłodnik przepis
Składniki:
- 4 duże świeże czerwone buraki
- 1 litr kefiru
- 400 ml śmietany 18%
- 2 duże świeże ogórki gruntowe
- duża ilość szczypiorku
- 2 jajka – ugotowane na twardo
- pęczek koperku
- sól do smaku
- 1 łyżka octu
- 1 łyżka cukru
Jak zrobić chłodnik
- Buraki myjemy, obieramy, kroimy w mniejsze kawałki/słupki, przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą o gotujemy do miękkości. Ugotowane buraczki odlewamy i studzimy.
- W międzyczasie obieramy ogórki i je kroimy w małą kostkę, szczypiorek i koperek drobno siekamy.
- Zimne buraki umieszczamy w większej misce, dodajemy pozostałe składniki, mieszamy, doprawiamy do smaku i odstawiamy do lodówki, aby się smaki przegryzły i całość schłodziła.
- Gotową zupę podajemy udekorowany szczypiorkiem z ziemniakami.
Chłodnik litewski gotowy! Smacznego!

Zobacz także – Ziemniaki faszerowane mięsem mielonym! Szybko, łatwo i smacznie!