Spis treści
Owoc czy warzywo?
Rabarbar potocznie uważany jest za owoc, ponieważ z reguły używamy go do przyrządzania słodkich dań. Najczęściej wykorzystujemy go do przygotowania ciast czy kompotów. Otóż nic bardziej mylnego! Rabarbar jest warzywem, które pochodzi z rejonów Azji. Wątpliwości na temat czy to owoc czy warzywo narodziły się z powodu słodkiego smaku, bo im bardziej czerwony kolor tym rabarbar jest słodszy.

Rabarbar na zdrowie.
Rabarbar jest warzywem mało kalorycznym, bogatym w witaminę C. Zawarte w nim substancje pozwalają pozbyć się toksyn z organizmu. Rabarbar zawiera składniki, które skutecznie łagodzą skutki stresu i zapobiegają jego powikłaniom.
Ważne!
Rabarbaru nie powinny spożywać osoby chore na nerki i reumatyzm z powodu zawartości dużej ilości szczawianów. Nadmiar szczawianów utrudnia przyswajanie niektórych substancji przez organizm, ale także wiążą wapń i usuwają go z organizmu.
Co można zrobić z rabarbaru?
Oczywiście nieśmiertelny kompot, przy którym uroczo wykrzywiają buzie kolejne pokolenia dzieci. Można go również wykorzystać jako składnik sałatek, nadzienie do pierogów czy naleśników. Jednak najbardziej popularne jest ciasto z rabarbarem.
Istnieje wiele przepisów na ciasto z rabarbarem. Jedne posypane cukrem pudrem inne z kruszonka, przyrządzone z ciasta drożdżowego lub ucieranego.
Upieczenie ciasta rabarbarowego wcale nie jest trudne i każdy może je przyrządzić. Do przygotowania ciasta z rabarbarem przyda się także wolny czas, ponieważ pieczenie ciasta rabarbarowego zajmuje trochę czasu.

Ciasto z rabarbarem przepis
Składniki:
- Składniki na tortownica o średnicy 26 cm:
- 200 g miękkiego masła
- 1 szklanka drobnego cukru
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 3 jajka
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 500 g rabarbaru
- płatki migdałowe i cukier puder (opcjonalnie)
Jak zrobić ciasto z rabarbarem?
- Rabarbar myjemy, obieramy z włókien i kroimy w ok 1,5 – 2 cm kawałki.
- Wrzucamy do miseczki i zasypujemy 2 łyżkami cukru. Mieszamy i odstawiamy.
- Masło miksujemy z cukrem i cukrem waniliowym na gładką puszystą masę.
- Następnie, nie przerywając miksowania, dodajemy po jednym jajku, oraz po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia.
- Tortownicę smarujemy margaryną i wysypujemy bułką tartą.
- Wykładamy ciasto i dokładnie wyrównujemy (jest dość zbite).
- Na ciasto kładziemy odsączony rabarbar (w cukrze powinien puścić trochę soku). Następnie równomiernie posypujemy płatkami migdałowymi.
- Wkładamy ciasto do nagrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy ok. 45 – 50 minut (lub do suchego patyczka).
- Gdy ciasto przestygnie posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!
Jeśli masz ochotę na coś bardzo czekoladowego to zerknij na nasz sernik z rosą!
Zobacz także – Przepis na idealny biszkopt. Lekki, puszysty i zawsze wychodzi!