Jakie mięso do rosołu
Aby nasz domowy rosół był pyszny, koniecznie musimy użyć do jego przygotowania mięsa z kurczaka z wolnego wybiegu. A jeżeli ma ktoś dojścia do zdobycia kurczaka hodowanego na wsi, to może być pewny, że rosół będzie idealny!
Makaron w rosole
Pamiętajmy, że jeśli chcemy dodać do naszego rosołu makaron lub ziemniaki, to musimy ugotować go osobno i dodać dopiero pod koniec gotowania zupy. Ponieważ gdybyśmy wrzucili makaron do bulionu, to mógłby wchłonąć dużo rosołu i stałby się nieprzyjemny w smaku.
Z czym podawać i co zrobić gdy jest go za dużo
Rosół podajemy gorący z ugotowanym makaronem i/lub ziemniakami, posiekaną natką pietruszki oraz kawałkami mięsa z kurczaka.
Jeśli mamy za dużo rosołu, to możemy go przecedzić, zagotować i zamknąć w słoikach. A gdy ostygnie wstawić do lodówki. Mięso z kurczaka należy przechowywać oddzielnie.

Rosół przepis
Składniki:
- 1 kurczak o wadze ok 2 kg lub 1 korpus z szyjką i 2 duże udka
- 150 g wołowiny – jeśli chcemy, aby smak wołowiny był bardziej wyczuwalny to dajemy więcej
- 3 litry wody
- 2 marchewki
- 1 większa pietruszka
- kawałek selera
1 cebula - 3 gałązki natki pietruszki
- 3 liście pora razem z ciemnozieloną częścią
- kawałek kapusty włoskiej
- 1 łyżeczka soli
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 10 ziarenek pieprzu
Jak ugotować rosół
- Mięso dokładnie myjemy i jeśli mamy całego kurczaka, to należy go pokroić na części – szyjkę, skrzydełka, udka, piersi i korpus
- Zimną wodę wlewamy do dużego garnka, wkładamy do niej mięso z kurczaka oraz wołowinę. Solimy i doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu.
- Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i jeśli chcemy to zdejmujemy powstałe szumowiny przy pomocy łyżki cedzakowej lub je zostawiamy – posiadają one bardzo dużo kolagenu.
Zmniejszamy ogień i gotujemy pod lekko uchyloną pokrywką od 1,5 do 2 godzin. Rosół powinien delikatnie „mrugać”. - Gdy rosół się gotuje przygotowujemy warzywa. Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy, myjemy i wrzucamy do bulionu. Por, liście kapusty i natkę płuczemy pod bieżącą wodą, kroimy na mniejsze części, aby zmieściły się w garnku – wrzucamy do zupy.
- Cebulę obieramy tylko z pierwszej warstwy łusek i opalamy nad ogniem – taką opaloną wrzucamy do rosołu.
- Gdy zupa znowu zacznie „mrugać” wrzucamy przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy i ziarenka pieprzu.
- Gotujemy do miękkości mięsa.
Podawać można z ugotowanym makaronem, posiekaną natką pietruszki, pokrojoną w plasterki marchewką oraz kawałkami mięsa.
Smacznego!
Zobacz także – Tradycyjna zupa pomidorowa. Niezapomniany smak z dzieciństwa! oraz Chrupiące skrzydełka z kurczaka z piekarnika! NAJLEPSZY PRZEPIS!