Jak zrobić ciasto filo – przepis krok po kroku!
Średnia 4.6 (91.76%) 34 głosy(ów)

Ciasto filo jest cienkim jak papier ciastem stosowanym w przepisach greckich, wschodnioeuropejskich i bliskowschodnich. Wytwarza się je z mąki, wody i niewielkiej ilości oleju lub białego octu, chociaż niektóre przepisy wymagają również żółtek jaj. Przygotowaniem filo wymaga dokładnego wałkowania i rozciągania ciasta do bardzo cienkich warstw. Potrzebny jest duży stół i długi wałek. Konieczne jest ciągłe podsypywanie mąką, aby zapobiec rozerwaniu ciasta.

Chociaż ciasto filo można kupić w stanie zamrożonym, świeżo wykonane jest zawsze znacznie lepsze. Gdy ciasto będzie gotowe, będziesz musiała zamienić je w bardzo cienkie arkusze – możesz użyć maszynki do makaronu lub rozwałkować je za pomocą wałka; ten ostatni sposób wymaga więcej czasu i doświadczenia.Jak zrobić ciasto filo

Z czym łączyć ciasto filo?

Właściwie nie ma żadnych zasad. Ciasto filo można łączyć z szeroką gamą produktów. Jeśli chodzi o nadzienie, wszystko zależy od fantazji gospodyni. W sieci można znaleźć wiele przepisów na przekąski z ciasta filo z serem, mięsem, warzywami, owocami morza itp.

Przechowywanie:

Gotowe ciasto filo można przechowywać w lodówce do 24 godzin, mrożone nawet przez kilka miesięcy. Przed zamrożeniem należy je próżniowo zapakować, a po wyciągnięciu z zamrażalnika przed użyciem powinno poleżeć kilka godzin w temperaturze pokojowej

ciasto filo11
thespruceeats

Ciasto filo przepis

Składniki:

 • 2 szklanki mąki uniwersalnej + do podsypywania
 • 5 łyżeczek oliwy z oliwek
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 2 łyżeczki białego octu winnego
 • 3/4 szklanki ciepłej wody

Mieszanina skrobi:

 • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
 • 2 łyżki mąki uniwersalnej

Jak zrobić ciasto filo:

 1. Umieść 2 szklanki mąki w misce, skrop oliwą z oliwek i dodaj sól; dodaj biały ocet winny i ciepłą wodę. Mieszaj, aż ciasto zacznie odchodzić od boków miski, około 2 minut. Przenieś ciasto na lekko posypaną mąką deskę.

  ciasto filo2
  thespruceeats
 2. Zagniataj, aż ciasto będzie gładkie, giętkie i elastyczne, używając tylko tyle mąki, aby nie przywarło do deski lub rąk. Uformuj kulę, przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na 1 do 2 godzin w ciepłe miejsce.

  ciasto filo3
  thespruceeats
 3. Przy pomocy wagi kuchennej podziel ciasto na 20 gramowe porcje. Uformuj każdą porcję w kulkę. Umieść na talerzu i przykryj folią, aby zapobiec wysychaniu kulek ciasta, gdy zaczniesz je rozwałkowywać.

  ciasto filo5
  thespruceeats
 4. Wymieszaj skrobię kukurydzianą i 2 łyżki mąki razem w misce, a następie obtocz w powstałej mieszance pierwszą porcję ciasta. Spłaszcz kulkę ciasta i rozwałkuj ją w okrąg o średnicy około 13 cm. Każdą porcję ciasta najpierw obtaczaj w skrobi, a potem delikatnie rozciągnij oraz rozwałkuj do momentu, aż uzyskasz cienkie jak papier placki.

  ciasto filo10
  thespruceeats
 5. Po przygotowaniu pierwszego płata ciasta, przykryj go wilgotną ściereczką, a następnie rozwałkuj pozostałe części, układając je kolejno na sobie i pamiętając o lekkim podsypywaniu mąką między kolejnymi warstwami, by się nie skleiły.

  ciasto filo11
  thespruceeats
 6. Ciasto filo piecz w temperaturze 190°C przez ok 15 minut.

Ciasto filo gotowe! Smacznego!

Zobacz także – Jajka po florencku z sosem holenderskim! Najlepsze śniadanie!


loading...
loading...


Aktualizacja: 23 czerwca 2019