Jak zrobić ciasto francuskie – czyli sprawdzony przepis!
Średnia 4.7 (94.29%) 28 głosy(ów)

Domowe ciasto francuskie jest o wiele lepsze, niż to kupione w sklepie. To ciasto jest kruche, chrupiące i maślane. Kolejnym punktem bonusowym jest to, że możesz wypełnić go dowolnym nadzieniem, które odpowiada Twoim gustom. Ponieważ gotowe ciasto francuskie jest w dużej mierze bez smaku, może być używane zarówno do słodkich, jak i pikantnych wypieków.

Ciasto francuskie2
epicurean.cooking

Bez drożdży

Różnica między ciastem francuskim, a innymi podobnymi ciastami jest taka, że do ciasta francuskiego nie używa się drożdży. Dodatkowo do innych ciast dodaje się mleko, cukier i inne składniki w zależności od przepisu. Tutaj potrzeba jest tylko mąka, sól, masło i woda. Ponadto ciasto francuskie nie może być cięte po upieczeniu, ponieważ ma bardzo luźną i delikatną konsystencję. Dlatego porcjowanie należy wykonać przed pieczeniem.

Poniżej znajdziesz przepis na domowe ciasto francuskie, jak i ciasto francuskie ze słodkim nadzieniem. SMACZNEGO!

Ciasto francuskie3
bakingamoment

Ciasto francuskie przepis

Składniki:

 • 250 g uniwersalnej mąki (plus dodatkowo do podsypania)
 • 1 łyżeczka soli morskiej
 • 250 g prawdziwego masła (w temperaturze pokojowej)
 • 150 ml zimnej wody

Jak zrobić ciasto francuskie:

 1. Odważone masło łączymy w rękach w jednolitą kulkę. Następnie formujemy płaski kwadrat lub prostokąt i odstawiamy na bok (możemy użyć odrobiny mąki).
 2. Mąkę przesiewamy razem z solą do dużej miski.
 3. Dodajemy około 2/3 wody, mieszając, aż ciasto będzie twarde i będzie miało jednolitą konsystencję. W razie potrzeby dodajemy więcej wody.
 4. Formujemy ciasto w kulkę, spłaszczamy je w kształt płaskiego kwadratu i zawijamy w folię, a następnie schładzamy przez 1 godzinę w lodówce lub 20 do 30 minut w zamrażarce.
 5. Po wyjęciu z lodówki rozwałkowujemy na prostokąt dwukrotnie większy niż kostka masła. Następnie dokładnie usuwamy mąkę i na jedną część kładziemy masło, następnie przykrywamy drugą częścią i zlepiamy boki.
 6. Rozwałkowujemy na dość duży prostokąt, zmiatamy mąkę i chwytając za najkrótsze boki składamy ciasto do środka, zmiatamy mąkę i znowu składamy – czyli na 4. Po tej czynności ciasto zawijamy w folię spożywczą i umieszczamy w lodówce na minimum 30 minut.
 7. Po 30 minutach ciasto wyjmujemy z lodówki, obracamy o 90° i powtarzamy czynność z punktu 6. (rozwałkowujemy na prostokąt, zmiatamy mąkę, składamy do środka, zmiatamy mąkę i składamy, zawijamy w folię i umieszczamy w lodówce)
 8. Robimy tą czynność jeszcze dwa razy, za każdym razem obracając ciasto o 90° – dzięki temu masło znajdzie się w każdej części ciasta. Ostanie rozwałkowanie, to już rozwałkowanie i nadanie kształtu do upieczenia.
 9. Gotowe ciasto przed pieczeniem rozwałkowujemy na grubość około 3 – 5 mm i pieczemy w temperaturze 200°C przez około 13 – 15 minut.

Ciasto francuskie jest już gotowe! SMACZNEGO!

Ciasto francuskie4
bakingamoment

Uwagi do przepisu:

Chłodzenie ciasta przed ponownym wałkowaniem jest co prawda czasochłonne, ale efekt to prawdziwe, dobrej jakości ciasto francuskie.

Prawidłowo wywałkowane ciasto francuskie powinno mieć po upieczeniu 256 warstw/listków (4x4x4x4=256)

Ciasto francuskie można również zamrozić. Trzeba tylko przed włożeniem do zamrażarki szczelnie je owinąć. Odmrażać w lodówce.

Ciasto francuskie ze słodkim nadzieniem:

 1. Ciasto podziel na 8 trójkątów. Na każdym trójkącie, na dole (szersza część), umieść jeden lub dwa cienkie plasterki gruszki, kilka posiekanych orzechów włoskich i posypkę czekoladową.
 2. Następnie zwiń je od dołu (szersza część) i umieść na wyłożonej papierem pergaminowym blasze.

  Ciasto francuskie
  anitalianinmykitchen

Za pomocą pędzelka posmaruj wierzch każdego ciastka roztrzepanym żółtkiem jajka i piecz przez około 10-15 minut. Pozwól im się ochłodzić, a następnie posyp cukrem pudrem.

Jeśli gruszki Ci nie odpowiadają możesz napełnić ciasto francuskie 2-3 plasterkami jabłek z odrobiną brązowego cukru i cynamonem.

Ciasto francuskie1
anitalianinmykitchen

Ciasto francuskie

Zobacz także – Tradycyjne buraczki zasmażane – pyszny dodatek do obiadu! [PRZEPIS]


loading...
loading...


Aktualizacja: 18 czerwca 2019