Lody waniliowe – tradycyjny przepis [SPRAWDŹ]
Średnia 4.7 (94.17%) 24 głosy(ów)

Największym na świecie konsumentem lodów są Stany Zjednoczone. Ze wszystkich smaków najpopularniejsze są lody waniliowe. Istnieją doskonałe marki lodów, ale jeśli masz dzieci, to koniecznie zrób domowe lody waniliowe. Spodoba im się cały proces robienia lodów, od wlewania kremu do maszyny do lodów i patrzenia na niego, aż do momentu, gdy w końcu będą mogły spróbować gotowych przysmaków.

Proces przygotowywania lodów waniliowych należy rozpocząć od przygotowania bazy do kremu składającej się tylko z pięciu składników – śmietanki, mleka, cukru, żółtek jaj i wanilii. Baza przygotowana z tych składników nadaje lodom bogaty i kremowy smak. Cukier dodaje się dla słodyczy, a jaja są niezbędne do uzyskania gładkości i koloru. Ponieważ są to lody waniliowe, to wanilia jest głównym i najważniejszym składnikiem. Możesz użyć ziaren wanilii, ekstraktu waniliowego lub pasty waniliowej. Jeśli użyjemy laski waniliowej, to nada nam ona cudownej złożoności smaków i aromatów. Uwielbiam, jak małe ciemne nasiona wanilii kropkują masę lodową. Ziarna wanilii są najczęściej sprzedawane w małych plastikowych butelkach w specjalistycznych sklepach spożywczych i niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Poszukaj laski wanilii, która jest błyszcząca i czarna, delikatna, pulchna i wilgotna. Nigdy nie kupuj twardych, suchych i pomarszczonych strąków, ponieważ są one mało aromatyczne. Wspaniałą rzeczą w wanilii jest to, że po usunięciu nasion i dodaniu ich do bazy. Skórkę można opłukać, wysuszyć i umieścić w pojemniku z białym cukrem, który po tygodniu lub dwóch da cukier o smaku waniliowym.

Lody waniliowe
leitesculinaria

Jeśli zdecydujesz się użyć ekstraktu waniliowego w lodach waniliowych, zamiast laski, ważne jest, aby użyć „czystego” ekstraktu waniliowego. Ekstrakty imitujące wanilie pozostawiają gorzki smak. Produkty które są połączeniem czystego ekstraktu waniliowego i imitacji wanilii i nie powinny być używane.

Na koniec możesz użyć pasty waniliowej. Bardzo dobrze zastępuje czysty ekstrakt waniliowy, ale zawiera również te cudowne małe czarne nasiona wanilii, które sprawiają, że lody wyglądają tak wspaniale. Często można go znaleźć w specjalistycznych sklepach spożywczych lub w internecie.

Wracając do przepisu. Najlepiej jest przygotować bazę na lody waniliowe poprzedniego dnia, ponieważ potrzebuje ona czasu na ochłodzenie, aby zamarzła w automacie do lodów. Masa lodowa powinna wypełniać maszynę do lodów od 1/2 do 2/3 jej objętości. Należy tak zrobić ponieważ musimy zostawić miejsce, aby lody mogły swobodnie się rozszerzyć podczas zamarzania. Zwykle lody są jeszcze dość miękkie, zaraz po ubiciu w maszynie, więc przełóż je do pojemnika i umieść w zamrażarce na kilka godzin przed podaniem, aby całkowicie zamarzły. Chociaż można jeść domowe lody waniliowe w dniu, w którym się je robi, można je także przechowywać przez kilka tygodni w zamrażarce.

Z czym podawać lody

Gotowe lody można podawać z owocami, różnymi sosami lub jako dodatek do ciast.

Lody waniliowe kalorie

Lody waniliowe zawierają 207 kalorii. Ilość ta może ulec zmianie w zależności od marki składników jakich użyjemy podczas przygotowywania domowych lodów waniliowych.

Lody bez maszyny

Lody można zrobić bez maszyny do lodów. Zimną masę miksujemy, przelewamy do pojemnika i wkładamy do zamrażarki. Przez pierwsze 3 godziny co 30 minut (6 razy) wyjmujemy lody i je miksujemy ok 2 – 3 minut. Dzięki temu nasze lody będą bardziej puszyste, a także nie zdążą się wytworzyć kryształki lodu. Po tych czynnościach należy je całkowicie zamrozić przed podaniem.

Lody waniliowe1
leitesculinaria

Przepis na lody waniliowe

Składniki:

  • 250 ml mleka 3,2 %
  • 250 ml słodkiej śmietanki 30 – 36%
  • 5 żółtek
  • 135 g białego cukru
  • ziarenka z jednej laski wanilii lub 1 i 1/2 łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego lub 1 i 1/2 łyżeczki pasty z wanilii

Jak zrobić lody waniliowe?

  1. W małym rondlu, na średnim ogniu podgrzewamy mleko, śmietaną i całą laskę wanilii (jeśli używamy) do momentu, aż się zagotuje. Zdejmujemy z ognia, wyjmujemy laskę wanilii i zeskrobujemy z niej nasiona, grzbietem noża i ponownie wrzucamy je do śmietany.
  2. W międzyczasie w misce ucieramy żółtka i cukier, aż będą lekkie i puszyste. Możesz to zrobić za pomocą trzepaczki lub miksera. Następnie stopniowo wlewamy gotującą się śmietanę do ubitych żółtek, ciągle mieszając, aby jaja się nie ścięły. Następnie z powrotem wlewamy do rondla.
  3. Podgrzewamy na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aż masa lekko zgęstnieje i zacznie widocznie oblepiać łyżkę – nie doprowadzamy do wrzenia, ponieważ masa by się zważyła. Gdy krem jest odpowiednio gęsty zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystudzenia (jeszcze chwilę mieszając, ponieważ garnek od spodu jeszcze chwilę będzie gorący). Następnie wstawiamy do lodówki, aż stanie się zimny (na kilka godzin, ale najlepiej na całą noc).
  4. Schłodzony krem wlewamy do maszyny do lodów i postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta. Po przygotowaniu, przekładamy lody do pojemnika i wkładamy do zamrażarki. Gotowe lody powinny być zwarte, ale jednocześnie kremowe.

Smacznego!Lody waniliowe

Zobacz także – Trufle czekoladowe – Oryginalny przepis prosto z Francji! oraz Ciasto kokosowo ananasowe – czyli połączenie idealne!


loading...
loading...


Aktualizacja: 22 czerwca 2019