Spis treści
Ośmielam się powiedzieć, że jest to najlepszy przepis domowej roboty na pączki. Te pączki są lepsze od wszystkich, które możesz kupić w Twojej okolicy. Sekret tkwi w cieście. Ciasto powinno być dobrze wymieszane, a później powinno dobrze wyrosnąć. To dzięki dobremu ciastu nasze pączki są tak dobre. Pączki po usmażeniu powinny być lekkie i pulchne. Pamiętajmy, że najlepsze pączki wychodzą, gdy smażymy je na smalcu! To dzięki smalcu nasze pączki są lekkie i nie nasiąkają tłuszczem.
Sekret!
UWAGA. Aby nasze pączki nie były zakalcowate lub ciasto w środku nie robiło się ciężkie i gliniaste, to należy pączki smażyć bez nadzienia! Dopiero po usmażeniu należy przy pomocy szprycy cukierniczej lub dość dużej strzykawki umieścić nadzienie w pączku.
Nadzienie i glazura
Chyba nikt nie wyobraża sobie pączków bez pysznej glazury/pomady/lukru. To ona nadaje pączkom tego niesamowitego smaku. Lukier przygotowuje się najprostszym sposobem. Należy do cukru pudru dolać odrobinę gotowanej wody i dokładnie wymieszać. Musimy pamiętać jednak, aby nie przesadzić z ilością wody dlatego, że nasz lukier może stać się zbyt płynny. Najlepiej kierować się zasadą – dolać zawsze można – odlać już nie.
Wybór nadzienia jakim wypełnimy nasze pączki jest bardzo ważny, dlatego musimy dokładnie to przemyśleć. Tradycyjne pączki wypełniane są marmoladą różaną, która nadaje charakterystyczny smak i aromat. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jej nie lubimy lub nie możemy jej kupić to istnieje wiele innych wyjść z tej sytuacji i bez problemu możemy ją zastąpić czymś innym.
Pączki możemy nadziać również: marmoladą wieloowocową, powidłami śliwkowymi, różnymi dżemami, budyniem lub czekoladą. Rozwiązań jest mnóstwo, a wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań.

Domowe pączki przepis
Składniki na ok 15 – 18 szt.:
- 500 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 70 g cukru
- 250 ml mleka
- 3 żółtka
- 1 całe jajko
- 50 g masła – roztopione
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 2 łyżki spirytusu
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 1 litr roztopionego smalcu lub olej rzepakowy
- konfitura lub marmolada do nadziania
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki gotowanej wody
Jak zrobić pączki
- Każdy przepis na pączki zaczyna się od przygotowania rozczynu i w tym też tak będzie 🙂
- Do niedużej miski rozkruszamy drożdże, dodajemy połowę odmierzonego cukru i wszystko zalewamy połową mleka (musi być letnie – nie gorące!) Mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą i na koniec dodajemy 4 łyżki mąki z tej już odmierzonej. Po wymieszaniu przykrywamy ściereczką lub ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 – 30 minut.
- Po wyrośnięciu rozczynu dodajemy pozostałe składniki (oprócz tłuszczu) i wyrabiamy ciasto. Pod koniec dopiero dodajemy letni tłuszcz. Wyrabiamy jeszcze kilka minut, aż ciasto będzie gładkie. Do wyrabiania ciasta możemy użyć miksera z hakiem. Po wyrobieniu ciasta przekładamy do miski oprószonej mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W ciągu 1 – 1,5 godziny powinno zwiększyć swoją objętość dwukrotnie.
- Po wyrośnięciu ciasto przekładamy na blat, chwile wyrabiamy i odrywamy kawałki ciasta, formujemy ładne kulki i odkładamy do ponownego wyrośnięcia. Gotowe pączki powinny zwiększyć swoją objętość dwukrotnie przed smażeniem.
- Tłuszcz rozgrzewamy do 180°C i delikatnie umieszczamy w nim po kilka pączków. Pączki smażymy na złoty lub lekko brązowy kolor z obu stron. Po usmażeniu wyławiamy pączki i odkładamy na kratce lub ręczniku, aby obciekły z tłuszczu i ostygły.
- Marmoladę wyrabiamy, aby nie miała grudek i nie zapychała strzykawki. Wyrobioną marmoladę umieszczamy w strzykawce (bez igły:)) i wstrzykujemy nadzienie do środka pączka (robimy to z boku pączka – na jaśniejszej obwódce).
- Nadziane pączki polewamy przygotowanym lukrem z cukru pudru i wody.
Domowe paczki gotowe! Smacznego!

Zobacz także – Pyszny omlet z owocami, posypany cukrem pudrem! Niebo w gębie!