Spis treści
Przepis na bardzo łatwą w przygotowaniu, pyszną i zdrową zupę szczawiową. Zupa szczawiowa podawana z jajkiem i zabielana śmietaną na pewno będzie częstym gościem na Twoim stole! Sprawdź:
Zupa szczawiowa przepis
Składniki:
- 500 g żeberek wieprzowych
- warzywa (2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 cebula)
- 400 g szczawiu (poza sezonem może być szczaw ze słoika)
- śmietana 18%
- sól
- pieprz
- liść laurowy
- ziele angielskie
- 4 jajka

Jak zrobić zupę szczawiową?
- Żeberka umyć, osuszyć i pokroić. Włożyć do garnka, zalać wodą, a kiedy woda się zagotuje zmniejszyć ogień i gotować przez około godzinę.
- Warzywa umyć, obrać, a następnie dodać do mięsa. Przyprawić 2 listkami laurowymi i 2-3 ziarnkami ziela angielskiego. Gotować do czasu, aż warzywa zmiękną. Po tym czasie wyjąć je z wywaru, zetrzeć na tarce i z powrotem wrzucić do zupy. Cebulę wyjmujemy i nie wkładamy jej już ponownie.
- Szczaw umyć, odsączyć i posiekać, a następnie wrzucić do garnka i gotować przez kilka minut. Po tym czasie sprawdzić smak-jeśli zupa jest mało kwaśna, dodać trochę ogonków szczawiu. Przyprawić solą i pieprzem.
- Na koniec zaciągnąć śmietaną: W osobnym naczyniu (np. kubku) wymieszać 3 łyżki śmietany z kilkoma łyżkami zupy i dopiero wtedy wlać do garnka. Zamieszać i delikatnie zagotować na małym ogniu.
- Zupę szczawiową podawać z jajkiem ugotowanym na twardo.
Szczaw – korzyści zdrowotne:
Szczaw ma wiele korzyści zdrowotnych.
Roślina ta znajduje zastosowanie jako środek na dolegliwości przewodu pokarmowego. Wykazuje również właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Posiada ogrom witaminy C, potasu i żelaza. Jest niskokaloryczna, ma działanie przeciwutleniające i opóźniające starzenie się organizmu. Ekstrakt ze szczawiu łagodzi kaszel i katar, pobudza trawienie, działa moczopędnie i krwiotwórczo. Oprócz tego pobudza apetyt u małych niejadków.
UWAGA!:
Wprowadzając szczaw do swojej diety należy jednak zachować umiar, ponieważ roślina ta zawiera w swoim składzie kwas szczawiowy, który przyjmowany w dużych ilościach tworzy nierozpuszczalny związek, którego organizm nie jest w stanie przyswoić. Może to prowadzić do kamicy nerkowej, czyli powstawania w pęcherzu lub nerkach charakterystycznych twardych złogów, tzw. kamieni. Maksymalna ilość szczawiu w potrawie powinna wynosić 90 gram i należy do niej zawsze dodawać jajko, śmietanę lub mleko.
Zobacz także – Fantastyczne placki z cukinii. Przepis na szybki obiad w 10 minut!