Spis treści
Bardzo często zostają nam z obiadu ziemniaki. Jako, że jedzenia się nie wyrzuca do śmieci mamy dla Was wspaniałe rozwiązanie. Zróbcie z nich na drugi dzień kluski śląskie!
Trochę historii
Jak sama nazwa wskazuje kluski śląskie pochodzą ze Śląska. Tam właśnie powstały i co najciekawsze, w pierwszym przepisie była tylko mąka i ziemniaki. Jadnak dla lepszej konsystencji ciasta dodano później sól i jajka.

Jakie ziemianki do klusek śląskich?
Jeśli chcemy, aby nasze kluski były idealne koniecznie ziemniaki musimy ugotować dzień wcześniej. Ziemniaki mają być odleżane, nie ciepłe, dokładnie odparowane i przepuszczone przez praskę lub zmielone w maszynce. Nie używamy tłuczka do ziemniaków lub blendera.
Z czym jeść kluski śląskie?
Serwuje się je zamiast ziemniaków jako dodatek do pieczeni, wszelkich gulaszów mięsnych czy sosów. Kluski można podawać również jako samodzielne danie, polane masełkiem lub bułką tartą. Kluski podaję można również z przesmażoną cebulką i usmażonym boczkiem.
Jak długo gotować kluski śląskie?
Kluski śląskie gotujemy w osolonym wrzątku pięć minut od momentu wypłynięcia (wszystko jednak zależy od wielkości klusek). Aby sprawdzić czy kluski są już gotowe najprościej przycisnąć je łyżką do ścianki garnka. Jeśli się uginają i są miękkie to wyjmujemy je na talerze i podajemy.

Kluski śląskie przepis
Składniki:
- 4 części ugotowanych dzień wcześniej ziemniaków ( ok 500 g)
- 1 część mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- sól

Jak zrobić kluski śląskie?
- Ugotowane ziemniaki przekładamy do miski. Rozdrabniamy w maszynce, za pomocą praski lub mielimy w maszynce. Ważne jest, aby nie było grudek.
- Ziemniaki wsadzamy do miski i wyrównujemy. Na powierzchni robimy krzyż i wyjmujemy jedną część ziemniaków.
- W to miejsce wsypujemy tyle mąki ziemniaczanej, żeby wypełniła dziurę po ziemniakach (dodajemy tyle samo mąki ile wyjęliśmy ziemniaków).
- Dokładamy te ziemniaki, które wyjęliśmy, dodajemy sól i jajka i wyrabiamy ciasto ( jak ciasto za bardzo się klei, podsypujemy delikatnie mąką)
- Dzielimy ciasto na porcje. Formujemy z nich kulki i naciskając w ich środek zgiętym palcem spłaszczamy je i formujemy w nich dołek. (masę można nabierać łyżką, aby uzyskać kluski porównywalnych rozmiarów)
- Do osolonej i wrzącej wody wrzucamy część klusek i gotujemy 5 minut od wypłynięcia od czasu do czasu miesząc. Musimy uważać, aby woda nie zaczęła wrzeć.
- Kluski wyłowić łyżką cedzakową na talerz i od razu podawać.
Smacznego!
Jeśli lubicie dania z ziemniaków to koniecznie zobaczcie jak zrobić knedle ze śliwkami
Zobacz także – Przepis na tradycyjne faworki – kruche i przepyszne!