Spis treści
Mimo, że czas przygotowania jest nieco dłuższy to końcowy rezultat jest z pewnością tego warty. Słodki, bogaty smak kompotu z suszonych owoców sprawia, że będziesz tęsknił za następnym niedzielnym śniadaniem, tylko po to, by znowu poczuć jego smak.
Kompot z suszonych owoców
Praktyka suszenia owoców pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, gdzie drzewa owocowe, takie jak figi i morele, były uprawiane przez długi czas. Proces suszenia owoców przez słońce sprawił, że mogły one być długo przechowywane i nic się z nimi nie działo. Było to bardzo ważne dla ludzi, aby mieli co jeść w okresach kiedy inne uprawy nie dawały plonów.
W naszym nowoczesnym społeczeństwie apetyt na suszone owoce nie zmniejszył się, a suszone owoce są produkowane na skalę przemysłową na całym świecie. Jeśli wybierasz się na targ, możesz kupić wszystkie rodzaje suszonych owoców. Nawet egzotyczne rzeczy, takie jak papaja i kiwi.

Jakich suszonych owoców użyłbyś do kompotu?
Mój przepis na kompot z suszonych owoców jest właściwie dość uniwersalny i regulowany. Owocami jakimi posłużyłam się tym razem były: śliwki, wiśnie, rodzynki, figi i morele. Inne świetne opcje to jabłko, gruszka, daktyle, mango lub ananas. Możesz również użyć suszonej żurawiny. Możliwości są niemal nieograniczone, więc uwolnij swoją wyobraźnię i bierz się do działania.
W zależności od rodzaju suszonych owoców możesz dostosować słodycz kompotu. Można to zrobić, dodając mniej lub więcej miodu. Pozwól swoim kubkom smakowym poprowadzić Cię do idealnego smaku.
Baw się przyprawami
Aby uzyskać dodatkowy smak w kompocie z suszu, użyłam laski cynamonu, goździków, skórki pomarańczowej i anyżu gwiaździstego. Są one dodawane, aby nadać więcej smaku i muszą zostać usunięte pod koniec gotowania. Łatwym rozwiązaniem jest umieszczenie tych składników w małej torbie do zaparzania herbaty/ziół, aby można było je usunąć jednocześnie pod koniec gotowania. Użycie takiej torebki zapobiegnie również pękaniu składników, takich jak anyż gwiaździsty lub goździki, które od razu znikną w kompocie uwalniając swój cały aromat.

Trochę tradycji
Nasz polski kompot z suszonych owoców lub kompot z suszu jest bardzo prosty do przygotowania i spożywamy go przez cały rok, ale jest szczególnie popularny w okresie jesienno – zimowym.
Kompot z suszu to tradycyjne danie wigilijne i pierwotnie zostało wykonane z 12 różnych suszonych owoców, aby reprezentować 12 apostołów. Po ugotowaniu do gęstszej konsystencji może nabrać konsystencji dżemu, który jest świetny na grzankach lub lodach.
Kompot z suszu przepis
Składniki:
- 200 g suszonych śliwek
- 200 g suszonych jabłek
- 200 g suszonych gruszek
- 200 g suszonych fig
- 200 g suszonych moreli
- 5 litrów wody
- 8 łyżek miodu
- 1 laska cynamonu
- kilka goździków
- gwiazdka anyżu
- skórka z pomarańczy
Jak zrobić kompot z suszu
- Do dużego garnka wkładamy suszone owoce, skórkę pomarańczową, cynamon, goździki, anyż i zalewamy wszystko wodą. Odstawiamy na 1 godzinę.
- Po tym czasie zagotowujemy kompot i gotujemy go przez 15 minut.
- Gdy wyłączymy ogień, to usuwamy z garnka przyprawy (cynamon, goździki i anyż).
- Gdy kompot z suszu będzie prawie przestudzony to należy dodać miód i dobrze wymieszać.
Kompot z suszu gotowy! Smacznego!

Zobacz także – Przepis na pierniki świąteczne – aromatyczne i przepyszne!