11 tajemniczych rzeczy, które pojawiają się podczas snu. Do dziś są wielką zagadką dla nauki!
Średnia 5 (100%) 7 głosy(ów)

W nocy chcielibyśmy spać spokojnie oraz nabierać siłę i energię na kolejny dzień. Mimo to trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie napotkała na dziwne i nieprzyjemne odczucia towarzyszące snu.

Postanowiliśmy opowiedzieć Wam o różnych doświadczeniach sennych, które do dziś pozostają zagadką dla nauki.

1. Paraliż senny

sen

Osoba budzi się w nocy i nie może się ruszyć. Do tego dochodzą przerażające halucynacje i poczucie, że w pokoju jest ktoś jeszcze. W starożytności ten stan był związany z psotami złych duchów.

Dlaczego tak się dzieje: Normalnie, gdy zasypiamy, jesteśmy sparaliżowani. Wraz z paraliżem snu nasze mięśnie „wyłączają się”, gdy mózg nie śpi.

Około 7% populacji doświadczyło paraliżu sennego co najmniej raz. Mówią, że jest to bardziej prawdopodobne, gdy śpią na plecach.

2. Halucynacje hipnagogiczne

sen

Kiedy osoba jest bliska snu, ale wciąż nie śpi, widzi przed oczyma dziwne obrazy. Często są to przerażające twarze i fantastyczne stworzenia.

Dlaczego tak się dzieje: Jest to jeden z kilku rodzajów halucynacji, jakie mogą mieć osoby zdrowe psychicznie. Dzieci mają je częściej, co może być powodem, dla którego nie chcą iść spać. Takie halucynacje mogą być spowodowane stresem lub po prostu dobrą wyobraźnią.

3. Mówienie przez sen

sen

Zazwyczaj osoba, która cierpi na somniloquy (wymyślny termin na rozmowę we śnie) nie ma o tym pojęcia. Ten stan absolutnie nie jest niebezpieczny psychicznie, chociaż osoba z takim problemem może martwić się przypadkowym wyjawieniem tajemnic.

Dlaczego tak się dzieje: Mężczyźni i dzieci są na to bardziej podatni, a przyczyną jest stres.

Psychika osoby próbuje stawić opór temu, z czym nie zgadza się w rzeczywistości.

4. Sen we śnie

sen

Okazuje się, że osoba tylko śniła, że się obudziła. Zostało to przedstawione w filmie ”Incepcja”. Po sukcesie filmu wiele osób twierdziło, że doświadczyło tego zjawiska.

Dlaczego tak się dzieje: Ezoterykowie uważają, że jeśli masz taki sen, oznacza to twoje predyspozycje do praktyk duchowych. Oficjalne nauki nie potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

5. Lunatykowanie

sen

Ten stan jest przeciwieństwem paraliżu sennego – świadomość śpi, ale paraliż mięśniowy nie występuje. Podczas snu ludzie mogą chodzić, sprzątać, a nawet wychodzić z domu, co często jest bardzo niebezpieczne. Rano nic nie pamiętają.

Dlaczego tak się dzieje: Somnambulizm występuje u około 4,6-10,3% populacji, częściej dotyka dzieci. Przyczyna jest nadal nieznana, podobnie jak metody leczenia.

6. Wybuchowa głowa

sen

Osoba budzi się z wrażeniem głośnej eksplozji lub klaśnięcia. Czasami dźwięk wydaje się ogłuszający. Może mu towarzyszyć rosnący szum lub błysk. Zjawisko to nie jest niebezpieczne, ale przeraża ludzi.

Dlaczego tak się dzieje: Dzieje się tak, gdy z jakiegoś powodu dochodzi do nagromadzenia aktywności nerwowej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku.

7. Bezdech senny

sen

Bezdech senny to nagłe wstrzymanie oddechu we śnie, w wyniku czego osoba budzi się.

Jakość snu zmniejsza się, mózg doświadcza głodu tlenu,a ciśnienie tętnicze zmienia się podczas bezdechu, co może powodować problemy z sercem.

Dlaczego tak się dzieje: Podczas snu mięśnie gardła odprężają się, co czasami prowadzi do zablokowania dróg oddechowych. Otyłość, palenie tytoniu i podeszły wiek zwiększają ryzyko.

8. Powracające sny

sen

Prawdopodobnie każdy miał dziwne powracające sny, które ciągle odtwarzają ten sam wątek.

Dlaczego tak się dzieje: Psychologowie uważają, że nasz mózg wykorzystuje takie sny, aby zwrócić uwagę na coś, czego nie zauważyliśmy w naszym codziennym życiu. Historie te powracają, dopóki sytuacja nie zostanie rozwiązana.

9. Spadanie na łóżko

sen

Czasami czujemy, że zostaliśmy wrzuceni na nasze łóżko z góry. Wtedy wzdrygamy się i budzimy. Czasami przed tym śnimy, że lecimy, potykając się i spadając – raczej nieprzyjemne uczucie.

Dlaczego tak się dzieje: Spanie jest podobne do umierania – bicie serca i spowolnienie oddechu zmniejszają napięcie mięśni. Mózg „przestraszy się” i postrzega to jako prawdziwą śmierć i sprawdza, czy dana osoba żyje, wysyłając impulsy do mięśni.

10. Doświadczanie poza ciałem

sen

Jest to zjawisko neuropsychologiczne, podczas którego osoba, na wpół śpiąca i na wpół przytomna, widzi siebie z miejsca poza swoim ciałem. Dla mistyków i okultystów potwierdza to istnienie duszy.

Dlaczego tak się dzieje: Zjawisko jest bardzo trudne do zbadania. Podczas gdy naukowcy wiedzą, że iluzja wydostania się z ciała istnieje, nie jest jasne, jak to działa i dlaczego powstaje. Nie jest również jasne, jak sobie z tym poradzić. Jednak niektórzy wiedzą, jak celowo wejść w ten stan. Robią to, aby rozszerzyć granice zdolności poznawczych.

11. Nagłe oświecenie podczas snu

snu

Czasami nie potrafimy znaleźć rozwiązania problemu przez długi czas, więc ciągle o tym myślimy. A potem, we śnie, mózg daje nam wskazówkę. Teraz najważniejszą częścią jest zapamiętanie go.

Dmitri Mendelejew, rosyjski chemik, miał obsesję na punkcie tworzenia układu okresowego pierwiastków – a potem zobaczył to we śnie. Coś podobnego stało się z chemikiem Augustem Kekulé, gdy marzył o formule na benzen.

Dlaczego tak się dzieje: Czasami nasza podświadomość zna już odpowiedź, mimo że nie osiągnęła jeszcze świadomości. Sen jest świetny i może przynieść jeszcze więcej korzyści.

Źródło: brightside.me

Zobacz także – Znana pedagog ujawnia 5 powodów złego wychowania dzieci. Każdy rodzic powinien to przeczytać! oraz 15 niedostępnych miejsc na świecie, których nie możesz odwiedzić.


loading...
loading...


Aktualizacja: 1 marca 2019