14 dziwnych zjawisk naszej planety. Niektórych nie wyjaśniono do dziś.
Średnia 4.6 (92.73%) 11 głosy(ów)

Dzięki nauce i badaniom człowiek może wyjaśnić wiele z tego, co dzieje się na Ziemi. Istnieją jednak pewne przypadki, w których nauka jest bezsilna.
Fascynująca natura pokazuje się na różne sposoby. Może trochę z tego powodu, aby udowodnić, że nie tylko postęp techniczny wart jest uwagi. W końcu wszyscy jesteśmy po prostu gośćmi tej pięknej i tajemniczej planety.

1. Tajemnicza muł w Nanjingplanety1

W 2013 roku w chińskim mieście Nanjing wydarzyło się coś bardzo dziwnego. Na środku ruchliwej drogi w asfalcie tworzy się pęknięcie o grubości około 1 cm, a z otworu wylewa się biały muł. Nie tylko muł niepokoił zszokowanych świadków tego incydentu, ale także ostry zapach substancji. Jednak równie szybko, jak się pojawił, znowu zniknął pod ziemią. Oficjalnie rząd próbował wyjaśnić tę sytuację, twierdząc, iż ma to związek z aktualnie wtedy budowanym metrem. Do dziś świadkowie tego incydentu nie wierzą w to wyjaśnienie. Pozostaje tajemnicze tak czy owak.

2. Świecąca woda w Hong Konguplanety2

Tajemniczy niebieski blask w wodach u wybrzeży Hongkongu został odkryty w 2015 roku. Powodem jasnego podwodnego światła jest gromadzenie się różnych mikroorganizmów, które sprawiają, że woda świeci. To, co wygląda pięknie dla widza i jest jak naturalny cud, to w rzeczywistości wołanie o pomoc natury. Biolodzy morscy wyjaśniają, że oświetlenie opiera się na zanieczyszczeniu rafy i że może mieć silny wpływ na żyjące tam stworzenia oraz na środowisko wielkiego miasta.

3. Wygięte drzewa w Gryfinieplanety3

Gdy w 1930 roku mieszkańcy miasta Gryfino w Polce, posadzili około 400 sosnowych drzewek poza miasteczkiem, nie sądzili, że ten las stanie się sławny. Drzewa są naprawdę tajemnicze: Nikt nie potrafi wyjaśnić, dlatego większość szczepów nie rośnie pionowo, ale jest zakrzywiona u podstawy. Ta okoliczność przekształca las sosnowy w zaczarowaną scenerię z powieści fantasy.

4. Lodowa dziura w Antarktyceplanety4

Odkrywcy polarni byli zaskoczeni, gdy w październiku 2017 odkryli prawie 78 kilometrów kwadratowych dziury w środku lodowego krajobrazu Antarktydy. To rzadkie zjawisko nazywane jest Połynią i powstaje, gdy do powierzchni dociera ciepły prąd, lokalnie uniemożliwiający zamarzanie wody.

5. Pustynna różaplanety5

Tak zwana Pustynna róża to w rzeczywistości niekłująca roślina, lecz skała. Jest to połączenie kryształów soli i piasku i występuje w bardzo suchych regionach. Ponieważ czasami przybiera postać złożonego kwiatu, została nazwana tym kwiatowym imieniem.

6. Dziwne dźwięki w Taosplanety6

Taos w stanie Nowy Meksyk było normalnym miastem pustynnym, dopóki nie zmieniło się nagle w latach 90. XX wieku. Z około 5 000 mieszkańców około 2 procent słyszało ożywiony szum. Zabawna rzecz: robi się głośniej, gdy tylko znajdziesz się w zamkniętym pomieszczeniu. Pomimo badań psychologicznych i naukowych zjawisko to nie może być wyjaśnione aż do dzisiaj. Niektórzy lokalni mieszkańcy uważają, że istnieje ściśle tajny rządowy projekt dotyczący wysokich częstotliwości radiowych w pobliżu. Dlatego tylko niewielu mieszkańców może to zauważyć.

7. Czerwony deszcz Keraliplanety7

Jakby niebo krwawiło: to zjawisko ukazało się w 2001 roku w indyjskim stanie Kerala, kiedy nagle z nieba spadł czerwony deszcz. Sądzono, że uderzenie meteorytu lub coś podobnego jest odpowiedzialne za ten dziwny incydent. W rzeczywistości zjawisko to można wytłumaczyć najmniejszymi cząsteczkami alg w powietrzu, które zostały spłukane na ziemię wraz z deszczem. Podobne incydenty miały również miejsce na Sri Lance i w innych częściach Indii.

8. Podwodny wodospad na Mauritiusieplanety8

U wybrzeży archipelagu Mauritiusa wydaje się, że podwodny wodospad wpada w głębiny morza. To, co wygląda jak wejście do innego świata, da się wyjaśnić naukowo. To, co widzisz z lotu ptaka, to tylko piasek, który spływa na płaskowyż przed wyspą. Niestety nie ma to nic wspólnego z równoległym światem.

9. Niebieski wulkan w Ijenplanety9

Kolor niebieski często kojarzy się z chłodem, lecz indonezyjski wulkan Ijen stanowczo temu zaprzecza. Kolor powstaje, gdy oprócz magmy, wypływają na powierzchnie również gazy i palą się w powietrzu w temperaturze około 360 ° C.

10. Oko Saharyplanety10

Tak zwane „Oko Sahary” było wcześniej mylone uderzeniem asteroidy, ponieważ ma ono niemal okrągły kształt. Naukowcy odkryli jednak, że formacja skalna o średnicy około 40 kilometrów w środku pustyni utworzyła się z biegiem lat przez utlenianie. Kamienie i minerały reagowały z powietrzem i tworzyły ciekawe kształty.

11. Blood Fallsplanety11

Antarktyka jest zwykle całkowicie biała. Było to tym bardziej szokujące, że naukowcy odkryli na początku XX wieku tak zwane ”Blood Falls”. Australijski badacz Griffith Taylor w końcu znalazł wyjaśnienie tego zjawiska w 1911 roku. Czerwony kolor jest spowodowany utlenianiem cynku w słonej wodzie oceanu.

12. Żywy kamieńplanety12

Ten „kamień” to nie wszystko, jak się wydaje. Po pierwsze, nie jest to skała, ale życie morskie, a po drugie, jest to osobliwość występująca tylko na wybrzeżach Chile. Wyposażony w brak czujników mózgowych i organicznych, Pyura Chilensis prześlizguje się przez wody i wygląda zwodniczo jak prawdziwy kamień.

13. Tęczowe góry w Chinachplanety13

To, co wygląda jak ekspresjonistyczny obraz, jest w rzeczywistości zdjęciem z chińskiej prowincji Zhangye Danxia. Obszar ten został uznany w 2009 roku za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.

14. Burza nad wulkanemplanety14

Ta apokaliptyczna scena nie jest specjalnym efektem filmu, ale faktycznie zarejestrowana została w Chile. Popiół z wybuchającego wulkanu zmieszał się z chmurami nad nim, tworząc burzę. To, co nie jest niezwykłym zjawiskiem podczas erupcji wulkanu, stało się tak niebezpieczne, że chilijski rząd ewakuował ludzi w okolicy.

Moc i siła natury są niezgłębione. Nawet jeśli uda się wyjaśnić wiele zjawisk, są one nadal nie mniej poruszające, a czasami nawet przerażające.

Zobacz także – 11 tajemniczych rzeczy, które pojawiają się podczas snu. Do dziś są wielką zagadką dla nauki!


loading...
loading...


Aktualizacja: 25 lipca 2019