Eric Lafforgue to fotograf, który kilka razy odwiedzał Koreę Północną. Za każdym razem odkrywał też ściśle ukrywane przed światem tajemnice kraju, który jest owiany reżimem.

“Od 2008 roku sześć razy zapuszczałem się do Korei Północnej. Dzięki cyfrowym kartom pamięci udało mi się zapisać zdjęcia, których nie wolno mi było zabrać lub kazano je usunąć.”-mówi.

Lafforgue nie podróżował w celach turystycznych, nie interesował się zwiedzaniem i podziwianiem zabytków. Fotograf chciał zobaczyć i przekazać światu, jak naprawdę wygląda życie w Korei. Życie i codzienność ludzi, którzy są pod całkowitą kontrolą rządu.

“Nie pozwolili mi robić zdjęć policji, armii itp. Ale dzięki obiektywowi o zmiennej ogniskowej 300 mm i siedzeniu z tyłu autobusu mogłem robić je potajemnie. Gdy tylko otworzyli nowy teren do odwiedzenia, próbowałem go zobaczyć i udokumentować to miejsce”.

Ostatnia wyprawa Erica miała miejsce w 2012r roku. Niestety, zdeterminowany fotograf nie będzie mógł już nigdy przekroczyć granicy tego państwa, ponieważ po tym, jak władze dowiedziały się, że rozpowszechnił niewygodne zdjęcia w internecie, kazały mu natychmiast usunąć je z sieci, a kiedy mężczyzna nie zgodził się na ten rozkaz otrzymał dożywotni zakaz wstępu na teren Korei Płn.

“Odmówiłem, pokazując wszystkie aspekty Korei Północnej: dobre i złe, tak jak w każdym kraju, który odwiedzam, odmówiłem zrobienia wyjątku dla Korei Północnej i bardzo się im to nie spodobało.”

Pomimo niezliczonych zakazów, jakie panują w tym kraju, pomimo ograniczaniu praw i wolności człowieka, rygoru, który dla nas jest nie do pomyślenia, Lafforgue bardzo pozytywnie wypowiada się na temat zwykłych mieszkańców:

“Podczas rodzinnych posiłków na wsi mogłem godzinami rozmawiać z miejscowymi, dzięki temu dowiedziałem się, jak żyją, o czym marzą, itd. Najważniejsze, aby wiedzieć, że Koreańczycy Północni to ciepli ludzie, bardzo ciekawi odwiedzających i bardzo hojni, mimo że większość z nich prawie nic nie posiada.”

Oto fotografie, które według władz nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego:

1. Kobieta stojąca w środku tłumu żołnierzy. Eric zrobił to zdjęcie pomimo zakazu fotografowania wojska.

2. Przewodnicy uwielbiają, kiedy robisz zdjęcia, aby pokazać światu rozwój technologii. Ale kiedy dostrzeżesz, że dzieci nie mają energii elektrycznej, wtedy natychmiast proszą o usunięcie fotografii.

3. Żołnierze często pomagają w lokalnych farmach

4. Rzadki przykład niezdyscyplinowanego dziecka w Korei Północnej.  Chłopiec stanął na środku drogi przed nadjeżdżającym autobusem

5. Mieszkańcy Korei Północnej jedzą trawę z parku. Przewodnicy wpadają w furię, jeśli ktoś zrobi im zdjęcie.

6. Sposób ubierania się jest bardzo ważny w Korei Północnej. W mieście nigdy nie znajdziesz nikogo niechlujnie ubranego. Tego dnia uczniowie tańczyli w parku. Kiedy poprosiłem o zrobienie zdjęcia, dziewczyna natychmiast zaczęła poprawiać mężczyźnie koszulę.

7. Gdy samochody stały się bardziej rozpowszechnione w Phenianie, chłopi wciąż nie są przyzwyczajeni, aby je zobaczyć. Dzieci bawią się na środku głównych alei, tak jak przedtem, kiedy samochody nie były tak powszechne.

8. System metra w Pjongjangu jest najgłębszy na świecie, jako że jest równocześnie schronem przeciw bombowym. Ktoś zobaczył mnie, jak robię tam zdjęcie i poprosił, żebym to skasował, ponieważ fotografia zawiera tunel.

9. Być może najbardziej niedorzeczna prohibicja, z którą miałem do czynienia: ten malarz pracował nad nowym obrazem. Zrobiłem zdjęcie i wszyscy zaczęli krzyczeć na mnie, ponieważ obraz był niedokończony, nie mogłem zrobić tego zdjęcia.

10. Zabrania się fotografowania niedożywienia.