Jeśli nie nosisz ze sobą zdjęć swojego ukochanego w portfelu, powinieneś to zmienić tak szybko, jak to możliwe. Na przykład brytyjski psycholog i profesor uniwersytecki Richard Wiseman przeprowadził w 2008 roku eksperyment w szkockiej stolicy Edynburgu z zaskakującymi wynikami.
Badacz chciał się dowiedzieć, czy zawartość portfela ma znaczenie, w przypadku kiedy złodziej zwraca go właścicielowi.
W tym celu przygotował 240 portfeli: w 40 portfelach umieścił zdjęcia dzieci tuż obok kart płatniczych i reszty zawartości, a kolejne 40 zaopatrzył w zdjęcia szczeniąt, starszych par i rodzin. Ponadto, w 40 portfelach znalazły się dowody dawstwa krwi i dowody wpłaty na organizacje charytatywne; pozostałe 40 nie posiadały w środku żadnych zdjęć.
Ostatecznie wszystkie 240 portfeli zostało losowo „zgubionych” w Edynburgu. Po pewnym czasie 100 z 240 wróciło do pierwotnych „właścicieli”. Po zakończeniu eksperymentu dostępny jest następujący wynik:
Z 40 portfeli, które zostały „utracone” bez zdjęć, tylko 6 wróciło. Odpowiada to wynikowi 15%. Liczba ta wyraźnie kontrastuje z liczbą zwróconych portfeli przygotowanych ze zdjęciami niemowląt i małych dzieci. Spośród nich zwrócono aż 35!-to niesamowite 88%!
Ale inne portfele były również częściej zwracane niż te bez żadnych fotografii: Te z obrazkami zwierząt czy rodziny wróciły w liczbie 21 sztuk. Tylko portfele z certyfikatami dawstwa krwi stanowią wyjątek: tylko 8 sztuk znalazło drogę powrotną – niewiele więcej niż portfele bez zdjęć.
Richard Wiseman wyjaśnia wyniki badań: niemowlęta i małe dzieci wywołują uczucie troski u ludzi oraz instynktowną litość wobec bezbronnych niemowląt. Pobudzone zostaje poczucie odpowiedzialności i opieki, co ostatecznie powoduje, że znalazca oddaje portfel z powrotem jego właścicielowi.
Ponadto, podczas eksperymentów ze skanowaniem mózgu naukowcy znaleźli dowód na istnienie instynktownej potrzeby zaopiekowania się dzieckiem. Badacze z Oksfordu obserwowali, jak ludzie reagują na widok fotografii twarzy dzieci i osób dorosłych. Mimo że zdjęcia dobrano tak, by były na tym samym poziomie atrakcyjności, część mózgu odpowiedzialna za empatię była znacznie aktywniejsza, gdy pokazywano twarze dzieci niż na widok dorosłych.
Zgodnie z tym eksperymentem korzystne jest wyposażenie portfela w zdjęcia. Oczywiście nie życzymy nikomu jego zguby, lecz w razie czego najlepiej umieścić w nim urocze zdjęcie małego dziecka lub niemowlęcia, ponieważ wtedy rośnie prawdopodobieństwo, iż zobaczysz go jeszcze w przypadku utraty.