Rewolucyjny lek na raka zatwierdzony! Larotrektinibem wszedł na rynek!
Średnia 4.5 (90%) 12 głosy(ów)

Rewolucyjna nowa klasa leków przeciwnowotworowych, która może leczyć szeroki zakres nowotworów, została zatwierdzona do stosowania w Europie po raz pierwszy.

Leki agnostyczne przeciwnowotworowe nie dbają o to, gdzie rak rośnie w organizmie, o ile ma w nim specyficzną nieprawidłowość genetyczną.
Brytyjscy lekarze testujący leki stwierdzili, że są „naprawdę ekscytujące”. Powiedzieli, że to medyczne odkrycie może wyleczyć więcej pacjentów i ograniczyć skutki uboczne. Zatwierdzony lek nazywa się larotrektinibem.lek na raka1

Charlotte Stevenson, dwulatka z Belfastu, była jedną z pierwszych pacjentek, u której zastosowano ten lek. U dziewczynki zdiagnozowano włókniakomięsaka, nowotwór tkanki łącznej ciała. Przez ostatni rok była leczona larotrektinibem w ramach badania klinicznego w Royal Marsden Sutton w Londynie.

Jej mama, Esther, powiedziała: „Wiedzieliśmy, że nasze możliwości są ograniczone dlatego postanowiliśmy spróbować i cieszymy się, że to zrobiliśmy. Teraz obserwujemy, jak Charlotte rozwija się w szybkim tempie, nadrabiając stracony czas na tak wiele sposobów i zaskakując nas wszystkich swoją energią i entuzjazmem do życia. Może mieć stosunkowo normalne życie, a co najważniejsze, lek miał niesamowity wpływ na guz”.

Guz Charlotte był spowodowany nieprawidłowością genetyczną znaną jako fuzja genu NTRK. Jedna część jej DNA przypadkowo połączyła się z drugą i doprowadziło to do rozwoju raka. Ale fuzje genów NTRK nie są unikalne dla mięsaków – pojawiają się również w niektórych nowotworach mózgu, nerek, tarczycy i innych.


„To naprawdę ekscytująca rzecz, ponieważ działa na wiele rodzajów raka. Nie ogranicza się do jednego” – powiedziała BBC dr Julia Chisholm, onkolog dziecięcy.

Oznacza to odejście od leczenia ”raka piersi”, ”raka jelita grubego” czy „raka płuc” . Teraz nie będzie tak ważny dokładny narząd, jak jego charakterystyka genetyczna.lek na raka2

Dr Chisholm powiedział: „Piękno polega na tym, że celuje w nieprawidłowości. Istnieje wiele szlaków biochemicznych, które są wspólne w wielu różnych typach nowotworów. Myślę, że ten lek pomoże wyleczyć większą liczbę pacjentów i stworzy bezpieczniejsze terapie, ze zmniejszoną liczbą efektów ubocznych”

„Jako pierwszy lek przeciwnowotworowy zatwierdzony w Europie, larotrectinib stanowi prawdziwą zmianę w leczeniu raka”– mówił dr Brendon Gray z firmy farmaceutycznej, która opracowała larotrectinib.

Czy larotrektinibem będzie dostępny niedługo też w Polsce? Mamy na to ogromną nadzieję!


loading...
loading...


Aktualizacja: 25 września 2019