Ludzie oddają cześć psom za ich przyjaźń i lojalność podczas corocznego festiwalu! PIĘKNE!
Średnia 4.2 (84%) 10 głosy(ów)

Psy są naprawdę wyjątkowymi zwierzętami. Aby pokazać im, jak wiele znaczą, mieszkańcy Nepalu organizują coroczny festiwal poświęcony wyłącznie wyrażaniu wdzięczności naszym futrzanym przyjaciołom za całą dobroć, jaką przynoszą na tym świecie.

Uwielbiamy ten fakt, że każdego roku w Nepalu odbywa się tak cudowne i radosne wydarzenie i nie mogliśmy się doczekać, aby podzielić się z wami tymi wiadomościami!

Dzień poświęcony tylko psomcześć psom1

Każdego roku mieszkańcy Nepalu obchodzą dzień psów lub inaczej Kukur Tihar. Ludzie honorują psy, oferując zwierzętom przysmaki i mnóstwo miłości!cześć psom2

Festiwal oddaje szczególną relację między psami i ludźmi. Święto przypada na drugi dzień Tihar, powszechnie znanego jako Diwali, który jest drugim co do wielkości festiwalem w Nepalu.

cześć psom3

Specjalne wydarzenia są przygotowywane w całym Nepalu.

W tym dniu psom naznacza się czerwoną kropkę czyli Tikę, jako wyraz wdzięczności i szacunku.cześć psom4

Hindusi wierzą, że psy są posłańcami Yamaraja czyli Boga śmierci i zaświatów i że będą w stanie uszczęśliwić tegoż Boga utrzymując psy w dobrym zdrowiu.cześć psom5

W uroczystości bierze udział każdy pies

Wspaniałą rzeczą jest to, że nie tylko zwierzęta,które mają swoich właścicieli są jedynymi zaangażowanymi w obchody. Bezpańskie psy również są doceniane w ten sam sposób.cześć psom6

Smakołyki podawane psom podczas festiwalu mogą obejmować różne rodzaje żywności, takie jak jajka, mięso, mleko i wysokiej jakości karma dla psów.

cześć psom7

Podczas festiwalu ludzie w całym Nepalu czyszczą swoje domy, zapalają lampy, a także modlą się do Lakszmi (Bogini Bogactwa), aby odwiedziła ich domy i pobłogosławiła ich.

Tradycja zaczyna się odnawiać w różnych krajach.cześć psom8

A jeszcze bardziej cudowne jest to, że festiwal się rozprzestrzenia. W 2016 r. Meksyk przyjął ten rytuał w swoim kraju. W dniu festiwalu miejscowi ludzie chodzą ze swoimi zwierzakami na Plac Rewolucji w Meksyku i traktują je po królewsku, tak samo jak w Nepalu.
Możemy mieć tylko nadzieję, że tradycja ta zacznie działać w coraz większej liczbie miejsc i stanie się światowym świętem.cześć psom9

W 2020 r. powszechnie praktykowane tradycje festiwalu odbędą się w listopadzie w Nepalu. Nie chcielibyśmy tego przegapić!

Czy uważasz, że Polska podąży tym samym przykładem w najbliższej przyszłości? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.


loading...
loading...


Aktualizacja: 13 lutego 2020