Kot, który umie przewidzieć śmierć. Niewiarygodne, a jednak!
Średnia 4.5 (90%) 8 głosy(ów)

Dzięki całej naszej technologii i postępowi, my, ludzie, czujemy się prawie wszechwiedzący. Tym bardziej jesteśmy zaskoczeni, gdy spotykamy zwierzęta, które wydają się mieć niewytłumaczalne moce – zwierzęta takie jak Oscar.

Oscar jest maskotką Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Providence (miasto w USA ). W 2005 roku dom opieki przyjął go jako zwierzę terapeutyczne. Jego obszarem pracy jest oddział na trzecim piętrze, gdzie leczeni są głównie pacjenci w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera i Parkinsona. Chociaż kocur jest równie popularny wśród pacjentów i opiekunów – długa wizyta u niego nie wróży dobrze…Oscar1

Sześć miesięcy po adopcji Oscar wykazał się wyjątkowym zmysłem. Kot odwiedził poszczególnych pacjentów w ich pokojach, położył się na łóżkach i zwinął w kłębek. Można pomyśleć, że to przecież nic dziwnego, ale kryje się za tym straszna rzecz: wszyscy pacjenci, przy których Oskar zachowywał się w ten sposób zmarli kilka dni później.

Oscar2

”Jeśli jest trzymany poza pokojem umierającego pacjenta, drapie w drzwi i ściany, próbując dostać się do środka.” – mówi jeden z pracowników ośrodka.

Od 2005 do 2010 roku ten uroczy kotek ”przewidział” 50 zgonów w ten sposób. Prognozy Oscara są tak dokładne, że pracownicy natychmiast informują krewnych, gdy widzą kota na łóżku pacjenta. Jego szósty zmysł sprawił, że nadano mu kryptonim ”Anioł śmierci”.Oscar3

Nawet rodziny pacjentów są wdzięczni za Oscara. Kot umożliwia im pożegnanie swoich bliskich we właściwym czasie i pocieszenie ich swoją obecnością.

Sekret kryjący się za mocami Oscara nie został jeszcze odkryty. David Dosa, specjalista geriatrii uważa, że ​​kot reaguje na pewne zapachy, którymi emanują ludzie umierający.Oscar4

Natomiast Daniel Mills, specjalista w dziedzinie weterynaryjnej medycyny behawioralnej w Lincoln University wierzy, że pomysł, iż kot lub inne zwierzę może być w stanie intuicyjnie wyczuć bliskość śmierci, nie jest tak fantazyjny, jak się wydaje.

”Zwierzęta są szczególnie wrażliwe na całą gamę sygnałów, których nie zawsze jesteśmy świadomi i mogą wychwycić niewielkie zmiany chemiczne” – wyjaśnia.

Oscar5

”Na przykład, możesz wyszkolić psa, by przewidział napad padaczki u pacjenta, zanim on sam go wyczuje, lub nawet wykryć raka, więc wydaje się rozsądne przypuszczać, że możesz wyszkolić kota, aby wykrył, że dana osoba jest nieuleczalnie chora, zwłaszcza że koty mają tak dobry węch.”

Cokolwiek kryje się za jego szóstym zmysłem – dla domu opieki wyjątkowy kot jest i pozostaje najlepszym kotem terapeutycznym, jakiego można sobie życzyć.

Zobacz także – W środku nocy zauważyła siedzące na ulicy dziecko. Zatrzymała auto i tylko zablokowane drzwi uchroniły ją od dramatu…


loading...
loading...


Aktualizacja: 19 marca 2019