Szkocki rolnik chciał sprawdzić szkody wyrządzone przez ogromną burzę. Przypadkowo odkrył tajemnicze, kamienne drzwi…
Średnia 4 (80%) 1 głosy(ów)

W 1850 roku szkocki rolnik dokonał niewiarygodnego odkrycia na Orkadach (archipelag na północ od wybrzeży Szkocji).

Chcąc sprawdzić uszkodzenia po potężnej burzy, natrafił na kamienne, wąskie przejście, za którym odkrył coś naprawdę ekscytującego!
opowiastki

Były to pozostałości

Były to pozostałości po starożytnej cywilizacji, gdzie tysiące lat temu kwitnęło życie. Dopiero ogromny sztorm ”otworzył” tajemnicze przejście, które do 1850 roku było niewidoczne i niedostępne.
opowiastki
Z badań wynika, że osada ma ponad 5000 lat i jest starsza od piramid w Egipcie! Wioska ta nazywała się Skara Brae, a jej domy pozostały w niezwykle dobrym stanie dzięki naturalnej ochronie przez piasek wydm. To znalezisko było dla archeologów prawdziwym świętem!
opowiastki

Nasi przodkowie osiedlili się tam między 3180 a 2500 r przed naszą erą.

Zachowanych zostało 8 kamiennych domów, które umożliwiły wgląd w zamierzchłe czasy i tamtejszą kulturę. Naukowcy zakładają, że żyło tu około 50-100 mieszkańców.
opowiastki
Domy były połączone tunelami, które zamykano przez kamienne drzwi.
opowiastki
W każdym pokoju stało łóżko, które było większe niż pozostałe. Dodatkowo nie brakowało mebli takich jak półki, krzesła, szafki i komody. Niektóre schowki były wodoodporne.

Badacze uważają, że przechowywano tam również zasolone ryby w specjalnych puszkach.
opowiastki
Co zadziwia, w każdym budynku znajdowała się toaleta, a nawet kanalizacja!
opowiastki

Wszystkie domy były

Wszystkie domy były do siebie bardzo podobne, dlatego naukowcy spekulują, że prawdopodobnie nie istniał tam podział na klasy, jak również wioską nie rządził władca; wszyscy mieli coś do powiedzenia.
opowiastki

Popularna teoria mówi, że byli to Piktowie, którzy osiedlili się tam podczas brytyjskiej epoki żelaza. Domy i geografia zdecydowanie pasują do ludzi o nieznanym pochodzeniu.
opowiastki
Nawet jeśli archeolodzy wiele już wyjaśnili, nadal pozostaje niezliczona ilość zagadek. Do dziś nie wiadomo, dlaczego wieś została opuszczona 2500 lat temu. Wciąż kryje się tu dużo tajemnic, co nie zmienia faktu, iż odkrycie jest niezwykle interesujące!

Źródło: moco-choco.com en.newsner.com

Zobacz także – Ta suczka zgubiła się dwa lata temu. Zobacz, jak reaguje, kiedy ponownie spotyka swojego właściciela!


loading...
loading...


Aktualizacja: 22 lutego 2019