Ucinają im kończyny i robią z nich amulety! KOSZMAR w Tanzanii!
Średnia 3.9 (77.89%) 19 głosy(ów)

Albinosi w Tanzanii są dosłownie ścigani jak zwierzęta, a wszystko przez kolor ich skóry. Czasami są atakowani przez własne rodziny!
Uważa się, że części ciała albinosów przynoszą bogactwo lub szczęście – i za to ludzie są gotowi zapłacić nawet 4000 dolarów za kończynę, lub nawet 75 000 dolarów – za „pełny zestaw” , czyli całe ciało. Z części ich ciał robi się talizmany i amulety.
Albinosi są zatem regularnie atakowani przez ludzi, którzy odcinają ich kończyny, a potem pozostawiają ich poważnie okaleczonych, albo martwych.Ucinają im kończyny1

Albinizm, dziedziczna choroba genetyczna, która powoduje całkowity brak pigmentacji skóry, włosów i oczu, dotyka w Tanzanii jednej na 1400 osób i często występuje w odległych i wiejskich społecznościach, mówią eksperci.
Na Zachodzie dotyka tylko jedną osobę na 20 000.
Odkąd ludzie zaczęli zbierać zapisy o atakach, wystąpiły już 74 zabójstwa, a 54 ranne osoby przeżyły ataki. Nawet zmarli nie są bezpieczni: okradziono 16 grobów.
A to tylko zarejestrowane przypadki. Nie wiadomo ile osób rzeczywiście poniosło śmierć lub zostało poważnie okaleczonych.
W ostatnim przypadku czteroletnia Pendo Emmanuelle Nundi została uprowadzona z domu w grudniu.Ucinają im kończyny2

Jej ojciec i wujek zostali aresztowani w związku z jej zniknięciem, ale – pomimo nagród pieniężnych i obietnic szybkiego działania policji – nie znaleziono jej.
Organizacje charytatywne działające w tym rejonie nie mają wielkich nadziei na to, że dziewczynka zostanie bezpiecznie oddana, a słuchając opowieści ocalałych – prawdopodobnie jej śmierć będzie brutalna.Ucinają im kończyny3

Mwigulu Matonange miał zaledwie 10 lat, kiedy został zaatakowany przez dwóch mężczyzn, gdy szedł ze szkoły do ​​domu.
Odcięli mu lewą rękę, po czym ze swoją „zdobyczą” zniknęli w dżungli.
„Przytrzymano mnie jak kozę, która miała zostać zabita” – powiedział po ataku.
W przypadku Mwigulu obaj mężczyźni byli obcy: nigdy wcześniej ich nie widział.Ucinają im kończyny4

Kolejny przypadek to 38-letnia kobieta z albinizmem, która podczas snu została zaatakowana maczetami przez męża i czterech innych mężczyzn.
Jej ośmioletnia córka patrzyła, jak ojciec opuszcza sypialnię z ramieniem matki.Ucinają im kończyny5

Ci, którzy żyją z albinizmem w Tanzanii obawiają się, że przynęta zarobienia kilkuset dolarów – trzykrotności minimalnej płacy zarobionej w kraju – naraża ich na niebezpieczeństwo, nawet ze strony najbliższych.
Josephat Torner, który prowadzi kampanię na rzecz praw albinosów i sam jest albinosem powiedział:Ucinają im kończyny6

„Ludzie z albinizmem są ścigani i zabijani za części ciała. To dlatego, że ludzie chcą stać się bogaci. Wciąż żyjemy w niebezpieczeństwie. Niektórzy ludzie myślą, że powinni dostać nasze części ciała i sprzedawać je w różnych miejscach.”

Ucinają im kończyny7

15-letnia Pendo Sengerema została zaatakowana, gdy jadła kolację w domu z rodziną. Ucięli jej prawe ramię tuż pod łokciem, po czym uciekli w ciemność. Po ataku przerażona dziewczyna błagała o odesłanie z wioski.
„Zwracam się do policji z prośbą o przeniesienie mnie do bezpieczniejszego miejsca, ponieważ źli ludzie mogą wrócić, żeby mnie zabić” – mówi.
Te „bezpieczniejsze miejsca” to centra rozmieszczone w całym kraju, gdzie duża liczba osób z albinizmem żyje za wysokimi murami dla własnej ochrony.
Obozy powstały po pierwszych falach ataków. Dzieci, które tam trafiają, mieszkają tam przez wiele lat, nie wracając do swoich rodzin. Dorastają bez opieki rodzicielskiej.Ucinają im kończyny8

Josephat od lat ryzykuje życie wyjeżdżając do odległych wiosek, by wytłumaczyć ludziom, że nie są duchami, a ich ciała nie przynoszą szczęścia ani pieniędzy.
Ma nadzieję dotrzeć teraz do większej liczby osób dzięki filmowi dokumentalnemu. Ma też nadzieję, że nie będzie już musiał zostawiać swojej rodziny w Dar es Salaam podczas podróży po kraju. W międzyczasie będzie kontynuował kampanię i starał się podnieść świadomość.Ucinają im kończyny9

„Dlaczego jesteśmy zagrożeni w naszym kraju z powodu naszego koloru? Żyjemy jak uchodźcy. To, czego wymagamy, to prawo do życia. Powinno to być fundamentalne, ale nam się tego odmawia. Chcę żyć jak inni ludzie.” – powiedział.


loading...
loading...


Aktualizacja: 16 lipca 2019