Zakaz grania utworów świeckich podczas ślubów. Młodzi nie usłyszą już ”Hallelujah!”
Średnia 3 (60.74%) 27 głosy(ów)

Arcybiskup lubelski Stanisław Budzik zakazał odgrywania podczas ślubów muzyki, która nie powstała na potrzeby kultu Bożego. Co to oznacza? Że podczas ceremonii zawierania małżeństwa, Para Młoda, jak i ich goście nie usłyszą już popularnych ślubnych utworów, takich jak m.in. ”Hallelujah”, który często rozbrzmiewa w Kościele.slub

”Nie wolno wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej” – czytamy w oświadczeniu.

Arcybiskup twierdzi, iż podczas mszy nie ma miejsca na muzykę popularną, ale to nie wszystko. Podjął również decyzję, iż jedynym instrumentem, jaki może być używany są organy. Skrzypce, gitara czy saksofon nie są odpowiednie w trakcie liturgii. slub3

Jednak od każdej reguły muszą być wyjątki. A był nim pogrzeb Romualda Lipki (kompozytora i multiinstrumentalisty). Wtedy właśnie od ścian Kościoła echem odbijał się przebój pt: ”Czas ołowiu” wykonywany przez Budkę Suflera. Jak skomentował to Arcybiskup?

„Ta dyspensa miała charakter wyjątkowy i przez to jednorazowy”

Zapewne wiele Młodych Par przygotowujących się do ślubu nie będzie zadowolonych z tej decyzji. A Ty, zgadzasz się z duchownym, czy wręcz przeciwnie?


loading...
loading...


Aktualizacja: 21 lutego 2020