Jednorazowe pieluchy zostały objęte zakazem w Republice Vanuatu. Jest to pierwszy kraj na świecie, który podjął taką decyzję. Podstawowym argumentem, który przemawiał za wprowadzeniem zakazu używania jednorazowych pieluch była troska o przyszłość kraju, a także fakt, że to pieluchy stanowiły olbrzymią część odpadów w tym kraju.
Republika Vanuatu to państwo w Oceanii, które jest położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Zakaz używania pieluch jednorazowych ma zacząć obowiązywać tam od grudnia 2019 roku. Ta szeroko komentowana decyzja jest pierwszym tego typu działaniem na świecie.
Jak twierdzi Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych Vanuatu, sztuczne tworzywa trafiają do wody i powodują podnoszenie się poziomu oceanów. W zeszłym roku zakaz objął plastikowe torby, słomki i polistyrenowe pojemniki, a w marcu tego roku zakazano korzystania z plastikowych jednorazowych przedmiotów, m.in. z talerzy, pojemników na jajka czy kwiatów. Pieluchy to kolejny krok w walce, którą Republika Vanuatu podjęła w związku ze zmianami klimatycznymi.
Vanuatu nie jest jednak jedynym państwem, w którym pojawił się taki pomysł na walkę ze zmianami klimatu. Minister środowiska Wielkiej Brytanii Michael Gove zasugerował niegdyś podobne rozwiązanie. Wywołało to jednak ogromne oburzenie i Michael Gove się z niego wycofał.