Zmiany w ustawie śmieciowej. Niektórzy zapłacą nawet 4 razy więcej!
Średnia 3.8 (76%) 10 głosy(ów)

4 lipca Sejm uchwalił nową zmianę dotyczącą ustawy śmieciowej. Co się zmieniło? Odpowiedź jest prosta – opłaty. Ci, którzy nie decydują się na segregację zapłacą nawet cztery razy więcej za wywóz odpadów.

Celem tego pomysłu jest przekonanie jak największej ilości Polaków do segregowania śmieci. Osoby, które nie będą ich segregować zapłacą za śmieci nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.śmieciowa1

Dla kogo niższa opłata śmieciowa?

Ustawa przewiduje również obniżkę opłaty śmieciowej dla tych osób, które posiadają przydomowe kompostowniki i samodzielnie pozbywają się części produkowanych przez siebie odpadów. Będą oni jednak kontrolowali przez przedstawicieli samorządów i jeśli okaże się, iż mimo oświadczenia nie kompostują odpadów, stracą zniżkę.

Opłaty dla właścicieli domków letniskowych

Nowela ustawy śmieciowej ustala też stawki, jakie za śmieci będą płacić właściciele domków letniskowych lub innych nieruchomości niezamieszkałych. Rada gminy określi stawkę ryczałtową (za rok) w wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego, czyli obecnie rocznie ok. 169,30 zł, a miesięcznie 14,10 zł.śmieciowa

Ile osób zapłaci więcej?

Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 roku wynika, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów. Liczba mieszkańców, których zatem obejmie zwiększenie stawki opłaty to przynajmniej 6 146 080 osób (wyliczone jako 16 procent z 38 413 000 osób stanowiących według GUS liczbę mieszkańców Polski na 30.06.2018 r.)


loading...
loading...


Aktualizacja: 9 lipca 2019