Chociaż oleje są doskonałym źródłem energii i mają właściwości terapeutyczne, ich spożycie powinno być ograniczone.
Oto kilka gatunków olei, które powinny znaleźć się w twoim codziennym menu.
Olej słonecznikowy
Kiedy mówimy o dobrym oleju, zwykle myślimy o oleju słonecznikowym, ponieważ jest on najczęściej używany. Jego częste stosowanie nie jest szkodliwe, ale radzimy wybrać olej tłoczony na zimno, który pod względem rafinowanego beta-karotenu zawiera większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Olej słonecznikowy tłoczony na zimno obniża ciśnienie krwi, zmniejsza bóle reumatyczne, oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Najlepiej stosować do sałatek, zup, makaronów, majonezu i sosu tatarskiego.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek ma korzystny wpływ na zapobieganie i leczenie wielu chorób, przyśpiesza trawienie. Jest także przydatna do utrzymania idealnej masy ciała. Daje nieodparty aromat, niestety tłoczona na zimno oliwa z oliwek traci popularność podczas gotowania. Do przygotowywania posiłków najlepiej używać tłoczonej na zimno.
Olej dyniowy
Regularne spożywanie oleju dyniowego pozwala uchronić organizm przed infekcjami, wzmacnia układ odpornościowy i utrzymuje funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych.
Olej z orzeszków ziemnych (arachidowy)
Tłoczony na zimno ma żółty kolor i intensywny posmak orzechów, natomiast rafinowany jest pozbawiony zarówno smaku, jak i aromatu. Olej arachidowy powinien być spożywany na zimno jako dodatek do surówek czy dressingów. Sprzyja odchudzaniu, gdyż zapewnia poczucie sytości przez dłuższy czas. Dzięki zawartości resweratrolu ma działanie przeciwnowotworowe, a obecny w nim magnez wspomaga układ nerwowy. Olej z orzechów arachidowych ma również korzystny wpływ na skórę.
Olej z lnu
Genialne źródło kwasów tłuszczowych omega, pomoże ci obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto olej lniany jest znany jako produkt kosmetyczny. Codzienne stosowanie oleju z lnu w proporcji dwóch łyżeczek poprawi twoje włosy, skórę i paznokcie.
Olej z nasion winogron
Ma silny wpływ na zapobieganie chorób serca, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, olej ten często stosuje się w kosmetykach: do peelingu, masażu, kąpieli, okładów i masek na twarz lub ciało.
Olej śliwkowy
Ciemnożółty olej o zapachu migdałowo-marcepanowym otrzymywany z pestek śliwki węgierki. Bardzo popularny w kuchni francuskiej i włoskiej jako dodatek do deserów, sałatek, sosów i potraw rybnych. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-6 i omega-9, oraz w witaminę E.
Olej sezamowy
Olej sezamowy jest bardzo zdrowy, ponieważ może bardzo szybko obniżyć poziom złego cholesterolu. Ma także korzystny wpływ na serce i nerki, zapobiega powstawaniu ubytków w uzębieniu i stanów zapalnych dziąseł.
Olej z awokado
Tłoczony na zimno, ma ciemnozieloną barwę i smak zbliżony do oliwy. Bardzo popularny w kuchni śródziemnomorskiej, stosowany jest jako dodatek do sosów, sałatek, pieczenia i gotowania. Jest nie tylko źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i skwalenu, ale też lecytyny. Związek ten jest budulcem komórek mózgu, pełni funkcje ochronne żołądka i wątroby oraz usprawnia krążenie krwi. Zawarta w lecytynie cholina wspomaga proces koncentracji i zapamiętywania, dlatego poleca się ten olej dla uczących się.
Olej kukurydziany
Ten olej wyróżnia się technikami ekstrakcji i rafinacji, pozwala zachować właściwości organoleptyczne spożywanych przez nas warzyw, smakuje jak kukurydza, bogata w witaminę E i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.