Olejek z drzewa herbacianego – korzyści, zastosowania i skutki uboczne

Olejek z drzewa herbacianego – korzyści, zastosowania i skutki uboczne
Średnia 5 (100%) 5 głosy(ów)

Olejek z drzewa herbacianego jest olejem eterycznym, który można wykorzystać do wielu celów, w tym do utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Oprócz naukowych korzyści, olejek z drzewa herbacianego jest niedrogi i bezpieczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami.

 

W tym artykule omówiono codzienne zastosowania olejku z drzewa herbacianego i przedstawiono wskazówki dotyczące bezpiecznego i skutecznego ich stosowania.

Co to jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z liści Melaleuca alternifolia, małego drzewa pochodzącego z Queensland i Nowej Południowej Walii w Australii.

Chociaż Melaliuca alternifolia jest znana jako drzewo herbaciane, nie należy jej mylić z rośliną, która produkuje liście używane do produkcji herbaty czarnej, zielonej.

Olejek z drzewa herbacianego zawiera wiele związków, w tym terpinen-4-ol, które zabijają określone bakterie, wirusy i grzyby. Terpinen-4-ol także wydaje się zwiększać aktywność twoich białych krwinek, które pomagają walczyć z zarazkami i innymi obcymi najeźdźcami.

Te właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że olejek z drzewa herbacianego jest cennym naturalnym środkiem do leczenia bakteryjnych i grzybiczych chorób skóry, zapobiegania zakażeniom i wspomagania gojenia.

Czytaj dalej, aby poznać wiele zastosowań i korzyści tego wszechstronnego oleju.

Korzyści zdrowotne i zastosowania

Środek dezynfekujący

Olejek z drzewa herbacianego stanowi idealny naturalny środek do dezynfekcji rąk. Badania wykazały, że zabija on kilka popularnych bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie chorób, w tym E. coli , S. pneumoniae i H. influenzae.

PODSUMOWANIE:Użycie oleju drzewnego jako naturalnego środka do dezynfekcji rąk może pomóc w zabiciu wielu zarazków odpowiedzialnych za przeziębienia, grypę i inne choroby.

Środek owadobójczy

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w powstrzymaniu nieznośnych owadów. Badanie z użyciem probówki wykazało, że olej z drzewa herbacianego ma większą zdolność odstraszania komarów niż DEET, najczęstszy aktywny składnik w komercyjnych repelentach owadów.

STRESZCZENIE:Wykazano, że olejek z drzewa herbacianego zabija lub odstrasza owady. W niektórych przypadkach jest równie skuteczny lub skuteczniejszy niż standardowe środki owadobójcze lub repelenty.

Naturalny dezodorant

Działanie przeciwbakteryjne oleju z drzewa herbacianego może pomóc kontrolować nieprzyjemny zapach związany z poceniem. Sam pot nie pachnie. Jednakże, gdy wydzieliny z gruczołów potowych łączą się z bakteriami na skórze, wytwarzany jest nieprzyjemny zapach

Twój obszar pod pachami zawiera dużą koncentrację tych gruczołów i jest głównie odpowiedzialny za to, co jest powszechnie określane jako „zapach ciała”. Właściwości bakteriobójcze oleju drzewa herbacianego sprawiają, że jest to idealna naturalna alternatywa dla komercyjnych dezodorantów i antyperspirantów.

PODSUMOWANIE:Olejek z drzewa herbacianego zawiera związki, które zwalczają bakterie odpowiedzialne za zapach ciała. Może być stosowany do tworzenia bezpiecznego i skutecznego dezodorantu.

Środek antyseptyczny

Urazy, które powodują pęknięcie skóry, ułatwiają zarazkom dostanie się do krwioobiegu, co może prowadzić do infekcji.

Olejek z drzewa herbacianego można stosować do leczenia i dezynfekcji niewielkich skaleczeń i otarć poprzez zabicie S. aureus i innych bakterii, które mogą powodować zakażenia w otwartych ranach.

PODSUMOWANIE:Zastosowanie mieszanki olejku z drzewa herbacianego i oleju kokosowego może pomóc w zapobieganiu drobnym skaleczeniom i otarciom.

Przyspiesza gojenie ran

Oprócz zapobiegania infekcjom olej z drzewa herbacianego może również sprzyjać gojeniu się ran. Badania wykazały, że olej z drzewa herbacianego pomaga zmniejszyć stan zapalny i wyzwala działanie białych krwinek, które odgrywają zasadniczą rolę w procesie gojenia.

Kilka kropli oleju z drzewa herbacianego można dodać do opatrunku na ranę za każdym razem, gdy nakłada się nowy opatrunek.

PODSUMOWANIE:Olejek z drzewa herbacianego może przyspieszyć gojenie się ran, zmniejszając stan zapalny i zwiększając aktywność krwinek białych.

Walcz z trądzikiem

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego może być potężną bronią przeciwko trądzikowi. Kilka badań wykazało, że pomaga zmniejszyć ilość i ogólną ostrość przebiegu trądziku.

W jednym z badań wykazano, że stosowanie 5% żelu z drzewa herbacianego na zmiany trądzikowe jest ponad trzy razy bardziej efektywne w zmniejszaniu liczby zmian niż w przypadku placebo. Było prawie sześć razy skuteczniejsze w zmniejszaniu nasilenia.

W innym badaniu stwierdzono, że olej z drzewa herbacianego jest równie skuteczny wobec trądziku jak nadtlenek benzoilu, najczęstszy lek przeciwtrądzikowy.

PODSUMOWANIE:Wykazano, że żele zawierające olejek z drzewa herbacianego zmniejszają liczbę zmian i nasilenie trądziku w wielu badaniach.

Grzybica paznokci

Zakażenia grzybicze paznokci są dość powszechne. Chociaż nie są niebezpieczne, mogą być nieestetyczne. Istnieją leki, które mogą leczyć grzyba paznokci, chociaż niektórzy ludzie wolą bardziej naturalne podejście. Wykazano, że olejek z drzewa herbacianego pomaga pozbyć się grzyba paznokcia, gdy jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi naturalnymi lekami.

STRESZCZENIE:Olejek z drzewa herbacianego wydaje się być równie skuteczny w leczeniu grzybiczych infekcji paznokci jak leki przeciwgrzybicze stosowane w tym rejonie.

Płyn do płukania ust

Badania sugerują, że olejek z drzewa herbacianego może zwalczać zarazki powodujące próchnicę i nieświeży oddech.

Jedno z badań wykazało, że olej z drzewa herbacianego jest bardziej skuteczny przeciwko bakteriom wywołującym płytkę nazębną niż chlorheksydyna, powszechny środek dezynfekujący.

Aby wykonać swój własny, bezkwasowy płyn do płukania jamy ustnej, wystarczy dodać kroplę oleju z drzewa herbacianego do kubka ciepłej wody, dokładnie wymieszać i płukać usta przez około 30 sekund. Podobnie jak inne płyny do płukania ust, olejek z drzewa herbacianego nie powinien być połykany. Może być toksyczny w przypadku połknięcia.

PODSUMOWANIE:Olejek z drzewa herbacianego można rozcieńczyć wodą, aby wytworzyć płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga zwalczyć nieświeży oddech i płytkę nazębną.

Uniwersalny środek czyszczący

Olejek z drzewa herbacianego stanowi doskonały uniwersalny środek czyszczący, który również oczyszcza powierzchnie.

Oto łatwy przepis na całkowicie naturalny, uniwersalny środek czyszczący:

  1. Połącz 20 kropli olejku z drzewa herbacianego, 3/4 szklanki wody i 1/2 szklanki octu jabłkowego w butelce z rozpylaczem.
  2. Dobrze wstrząsnąć, aż dokładnie wymieszać.
  3. Natryskiwać bezpośrednio na powierzchnie i wytrzeć do sucha szmatką.
  4. Przed każdym użyciem potrząśnij butelką, aby wymieszać olej z drzewa herbacianego z innymi składnikami.

PODSUMOWANIE:Olejek z drzewa herbacianego można mieszać z wodą i octem, aby stworzyć bezalkoholowy, uniwersalny środek czyszczący do Twojego domu.

Zapalenie skóry

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc złagodzić stan zapalny skóry. Powszechną formą podrażnienia skóry jest kontaktowe zapalenie skóry, które pojawia się, gdy skóra wchodzi w kontakt z alergenem, takim jak nikiel. Narażenie na alergen prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia. Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego może pomóc zmniejszyć ciężkość tych objawów.

Użyj tego przepisu:

  1. Połącz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z jedną łyżką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i jedną łyżką stołową stopionego oleju kokosowego.
  2. Dobrze wymieszaj i przechowuj w zamkniętym pojemniku.
  3. Zastosuj na zaatakowany obszar do dwóch razy dziennie, aż objawy ustąpią.

PODSUMOWANIE:Zastosowanie mieszaniny olejków z drzewa herbacianego może pomóc zwalczyć zapalenie skóry związane ze kontaktowym zapaleniem skóry lub ukąszeniami owadów.

Łupież

Chociaż opublikowano niewiele badań dotyczących skuteczności olejku z drzewa herbacianego w leczeniu łupieżu, jedno kontrolowane badanie sugeruje, że może być pomocny. W tym czterotygodniowym badaniu grupa stosująca szampon zawierający olejek z drzewa herbacianego zmniejszyła ilość łupieżu o 40%, odnotowała także znaczną poprawę nasilenia łupieżu, swędzenia i tłustości.

PODSUMOWANIE:Chociaż badania są ograniczone, jedno z badań sugeruje, że olejek z drzewa herbacianego może pomóc zmniejszyć ciężkość łupieżu i poprawić inne objawy.

Leki przeciwgrzybicze są uznawane za standardowe leczenie stóp sportowców. Jednak badania sugerują, że olejek z drzewa herbacianego może być skuteczną alternatywą dla łagodzenia objawów.

Stopa sportowca

Olejek z drzewa herbacianego

Stopa sportowca może być trudna do kontrolowania. Znana medycznie jako grzybica stóp, stopa sportowca jest zakaźną infekcją grzybową na stopach, która może również rozprzestrzeniać się na paznokcie rąk i stóp. Objawy to złuszczanie, pękanie, pęcherze i zaczerwienienie.

PODSUMOWANIE:Przeciwgrzybicze właściwości olejku z drzewa herbacianego mogą pomóc złagodzić objawy stopy sportowca.

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się czerwoną, swędzącą, łuszczącą się skórą. Chociaż istnieją leki, które mogą poprawiać objawy, sam stan jest przewlekły i nie ma znanego leku. Olejek z drzewa herbacianego zawiera związki przeciwzapalne, które, zgodnie z pojawiającymi się dowodami mogą być pomocne w łagodzeniu objawów łuszczycy.

Połącz 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego z dwiema łyżkami stołowymi stopionego oleju kokosowego. Stosuj 2-3 razy dziennie.

PODSUMOWANIE:Stosowanie mieszaniny olejku z drzewa herbacianego i oleju kokosowego może pomóc złagodzić objawy łuszczycy.

 

Skutki uboczne

Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być spożywany, ponieważ może być toksyczny w przypadku połknięcia. Dlatego olejek z drzewa herbacianego powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. W jednym przypadku 18-miesięczny chłopiec doznał poważnych obrażeń po przypadkowym połknięciu oleju z drzewa herbacianego.

Jak widać olejek z drzewa herbacianego może być pomocny z wielu powodów. Jest to niedroga naturalna alternatywa dla chemicznych produktów na bazie skóry i paznokci, produktów do higieny osobistej i środków dezynfekujących.

Jednak olejek z drzewa herbacianego nie jest magicznym lekarstwem. W rzeczywistości u niektórych osób może wystąpić podrażnienie skóry lub reakcja alergiczna po użyciu. Ogólnie rzecz biorąc olejek z drzewa herbacianego służy wielu celom i jest dobrym produktem, który można mieć pod ręką.13

Zobacz także – Mefedron: działanie, skutki uboczne. Co to jest?


loading...
loading...


Aktualizacja: 12 stycznia 2020