Masz suchą skórę? Tracisz włosy? Dowiedz się, które witaminy Ci brakuje
Oceń ten post

Witaminy i minerały są niezbędnymi składnikami odżywczymi, które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowa dieta to najlepszy sposób na uzyskanie wystarczającej ilości tych składników odżywczych.

sucha-skóra

Oto niektóre objawy wskazujące na specyficzny niedobór witamin:

  • Pęknięte usta – to oznacza braku żelaza, cynku i witaminy B (B3, B2 i B12). Ten stan zwykle występuje u wegetarian, ponieważ nie spożywają one wystarczającej ilości tych składników odżywczych.

Rozwiązanie: Powinieneś spożywać więcej szwajcarskiego boćwiny, orzeszków ziemnych, soczewicy, mięsa drobiowego, tuńczyka, jaj, łososia i skorupiaków. Witamina C może poprawić wchłanianie żelaza i można ją znaleźć w czerwonej papryce, kalafiorze, brokułach i jarmużu. Witamina C wzmacnia układ odpornościowy.

  • Czerwona wysypka na twarzy (czasami w innym miejscu) i wypadanie włosów – może to być objaw niedoboru witaminy B7.

Rozwiązanie: Jedz więcej gotowanych jaj, awokado, banany, maliny, orzechy włoskie, soję, kalafior, grzyby i łososia.

  • Czerwone lub białe zmiany skórne podobne do trądziku (zwykle na twarzy, ramionach, udach i plecach) – wskazuje to na brak kwasów tłuszczowych, witaminy A i witaminy E.

Rozwiązanie: Unikaj nasyconych produktów spożywczych i tłuszczów trans (margaryny) i spożywaj więcej zdrowych tłuszczów. Witamina A znajduje się w zielonych warzywach, marchwi, słodkich ziemniakach i czerwonej papryce. W przypadku witaminy D wystawiaj ciało na słońce przez 10 minut dziennie.

  • Drętwienie i mrowienie w dłoniach, stopach lub gdzie indziej na ciele – Jest to objaw niedoboru witaminy B (witamina B9, B6 i B 12), które są związane z nerwami obwodowymi. Inne objawy to anemia, depresja, brak równowagi hormonalnej i zmęczenie.

Rozwiązanie: Zaleca się spożywanie większej ilości kurczaka, skorupiaków, jaj, fasoli, buraków, szparagów i szpinaku.

  • Skurcze mięśni, silny ból w palcach, nogach, plecach i nadgarstkach – wskazuje to na brak magnezu, potasu i wapnia. Osoby, które rzadko ćwiczą, są bardziej podatne na ten stan z powodu nadmiernej potliwości.

Rozwiązanie: Jedz więcej bananów, jabłek, wiśni, grejpfrutów, migdałów, orzechów laskowych, cukinii, brokułów i ciemnozielonych warzyw, takich jak jarmuż, szpinak


loading...
loading...


Aktualizacja: 6 czerwca 2019