Bagietka francuska – Tradycyjny przepis prosto z Francji!
Średnia 4.1 (82.33%) 43 głosy(ów)

 Bagietka francuska jest jednym z moich ulubionych wypieków. Ten długi cienki chlebek ma chrupiącą skórkę i cudownie miękkie i ciągnące się wnętrze. Świeżo upieczona bagietka francuska najlepiej smakuje posmarowana świeżym masełkiem. Można także zanurzyć małe kawałki bagietki w oliwie z oliwek z dodatkiem pesto. Świetnie sprawdza się również w zupach lub gulaszach, czy też jako pyszna kanapka. Jeśli zostanie nam bagietka z poprzedniego dnia to, możemy wykorzystać ją do zrobienia pieczywa czosnkowego lub grzanek..

Bagietka francuska
cnz

Bagietka francuska jest wykonana z kilku podstawowych składników – mąki, drożdży, soli i wody

Zacznijmy od mąki. Istnieją przepisy na francuskie bagietki, które mówią żeby używać tylko mąki chlebowej, niektóre mówią wyłącznie o mące uniwersalnej (zwykłej), a niektóre o ich kombinacji. W dzisiejszym przepisie na bagietki używamy głównie mąki chlebowej z niewielką ilością mąki uniwersalnej.

Jeżeli chodzi o drożdże to lubię stosować drożdże suche. Ten typ drożdży jest zwykle stosowany przez profesjonalistów, ponieważ zapewnia dobry wzrost, szczególnie w przypadku chleba o długim okresie fermentacji.Bagietka francuska

Sól, którą użyjemy do przygotowania ciasta, powinna być drobno mielona.

I na koniec – woda. Temperatura wody jest bardzo ważna przy wytwarzaniu bagietek francuskich, ponieważ określa ona temperaturę ciasta, co wpływa na szybkość fermentacji. Pożądana temperatura ciasta powinna wahać się między 23 – 25°C. Dlatego twoja woda musi mieć 18°C.

Istnieje wiele różnych sposobów robienia bagietek francuskich, niektórzy używają maszyny, a niektórzy robią ciasto ręcznie. Również ilość czasu na zagniatanie ciasta może się różnić w zależności od przepisu. Zazwyczaj im dłużej ciasto jest wyrabiane, tym krótszy jest okres fermentacji.

Bagietka francuska1
cnz

Do dzisiejszego przepisu na bagietki używamy wyłącznie rąk. Oznacza to, że robimy ciasto ręcznie i nie ma w tym przypadku żadnego ugniatania. Dlatego ciasto potrzebuje długiego okresu fermentacji, aż podwoi swoją objętość. W ten sposób powstaje bagietka o doskonałym smaku i konsystencji. Gdy bagietki są upieczone zawsze istnieje pokusa, aby zjeść je, gdy są jeszcze gorące. Oprzyj się temu ponieważ, bagietki muszą schłodzić się do temperatury pokojowej, aby uzyskać maksymalny smak i teksturę.

Bagietka francuska przepis

Składniki na 4 bagietki:

 • 500 g mąki chlebowej typ 750
 • 70 g mąki pszennej typ 500
 • 6 g suchych drożdży instant
 • 10 g soli
 • 380 g wody o temperaturze 18°C

Jak zrobić bagietkę?

 1. W dużej misce połącz mąki i drożdże. Następnie wymieszaj sól. Zrób dołek na środku suchych składników i wlej wodę. Drewnianą łyżką stopniowo wyrabiaj ciasto. Ciasto powinno być bardzo miękkie i lepiące.
 2. Dużą miskę wysmaruj olejem i przełóż do niej ciasto. Przykryj folią i pozostaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej, aż podwoi swoją objętość.
 3. Gdy ciasto na bagietki francuskie zakończyło proces fermentacji wyłóż je delikatnie na lekko posypaną mąką stolnicę lub stół. Delikatnie uformuj kulkę lub inny kształt, który będziesz w stanie podzielić na 4 równe części. Ciasto odcinaj nożem, a następnie uformuj bagietki o długości 30 – 40 cm każda. Następnie przenieś je na natłuszczoną blachę, przykryj ściereczką i pozostaw do kolejnego wyrośnięcia na 30 minut w temperaturze pokojowej.
 4. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 240°C, a na jego spodzie umieść naczynie żaroodporne z wodą. Dzięki parze wodnej na bagietce utworzy się piękna skórka.
 5. Po 30 minutach i nagrzaniu piekarnika włóż bagietki i piecz 10 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 210°C i piecz do złotego koloru – ok 10 minut.
 6. Po upieczeniu ostudź to temperatury pokojowej.

Smacznego!

Bagietka francuska2
cnz

Zachęcamy również do obejrzenia filmu instruktażowego – pokazuje on jak powinno wyglądać przygotowanie ciasta i dalszą jego obróbkę (nie które czynności mogą różnić się od podanych w przepisie)

Zobacz także – Przepis na pieczarki portobello – czyli pyszne faszerowane grzyby!


loading...
loading...


Aktualizacja: 22 czerwca 2019