Grillowana kukurydza na 3 sposoby! Porady, wskazówki, triki!
Średnia 4.7 (93.33%) 30 głosy(ów)

Czy znasz sekret najlepszej kukurydzy z grilla? Nie? Cóż, to dlatego, że nie ma tylko jednego, ale jest kilka tajemnic. Grillowana kukurydza jest niezwykle pyszna, więc nie czekaj i bierze się za jej przygotowanie!

Grillowana kukurydza
thestayathomechef

Nie ma nic lepszego niż świeżo grillowana kukurydza w kolbie, mam rację? Nawet kukurydza na kolbie gotowana w garnku, a następnie upieczona z masłem, pachnie pysznie. Ale niestety, czasem zdarza się ją nam rozgotować i jej smak niestety odbiega wtedy od idealnego. Dlatego jest inne wyjście – przygotuj grillowaną kukurydzę.

Jaką kukurydzę wybrać?

Najlepszym sposobem, aby wybrać odpowiednią kolbę jest odciągnięcie łusek i sprawdzenie, czy jest żółta (nie biała), czy nie jest spleśniała i czy jest wypełniona ziarnami. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, ponieważ może być zapakowana w folię, więc pozostaje nam tylko sprawdzenie kiedy była zapakowana/zerwana i wybrać najładniejszą z najdłuższą datą przydatności. Ewentualnie możemy wymacać czy ziarna są twarde i czy są na całej kolbie.

Gdzie i jak długo przechowywać kolbę kukurydzy?

 • Najlepszym sposobem na przechowywanie kukurydzy jest umieszczenie jej bez folii w lodówce, lub chłodnym i suchym miejscu.
 • Świeża kolba kukurydzy powinna być w lodówce tylko przez około 24 godziny, ale możesz ją przechowywać do 2-3 dni i nadal powinna być dobra do przygotowania.
 • Gdy kukurydza jest już upieczona to, musisz ją zjeść w ciągu jednego dnia.Grillowana kukurydza na 3 sposoby!

Wskazówki dotyczące grillowania kukurydzy

 • SEKRET # 1 – SÓL

Pierwszym sekretem najlepszej kukurydzy z grilla jest sól z dodatkiem cukru. Nawet nie zauważysz cukru i na pewno nie zdominuje ona smaku, ale pomaga go zrównoważyć i sprawić, że kukurydza będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Sól mieszamy z cukrem w stosunku 3 do 1.

 • SEKRET # 2 – JAK DŁUGO GRILLOWAĆ?

Kolby kukurydzy najlepiej grillować na średniej temperaturze grilla. Zajmuje to ok 15 – 20 minut i będziesz musiał obracać je co ok 5 – 6 minut. Jest to czas optymalny do kukurydzy w liściach, bez nich lub folii.
Gdy kukurydza jest już gotowa do spożycia, możesz zmienić temperaturę na średnio wysoką lub wysoką i umożliwić pojawienie się charakterystycznych znaków grilla, ale musisz uważnie ją obserwować i obracać w razie potrzeby.

 • SEKRET # 3 – MOCZENIE W SOLANCE
Grillowana kukurydza3
tastesbetterfromscratch

Prawdziwym sekretem i najważniejszym krokiem w przygotowaniu kukurydzy z grilla jest umieszczenie jej w solance. Napełnij miskę zimną wodą dodaj do niej 1 – 2 łyżki soli, wymieszaj i włóż do niej kolby. Pozostaw w wodzie przez 10 – 15 minut. Moczenie kukurydzy spowoduje, że grillowana kukurydza będzie wilgotna w środku i nie spali się podczas grillowania.

Grillowana kukurydza na 3 sposoby

Grillowanie bez łusek/liści

Grillowana kukurydza2
aheadofthyme

Kolby kukurydzy mogą być grillowane bez łupin na dwa różne sposoby. Można grillować kukurydzę bezpośrednio na ruszcie grillowym. Powoduje to suchszą kukurydzę z dużą ilością dymnego, grillowanego smaku. Cukier zawarty w kukurydzy skarmelizuje się nieco bardziej, gdy grilluje się bezpośrednio na ruszcie, nadając mu niepowtarzalnego smaku i koloru. Po drugie, możesz ugrillować kolbę kukurydzy w folii. Zatrzymuje to parę, dzięki czemu powstaje wilgotna kukurydza, ale bez dymnego, grillowanego smaku.

Grillowanie z łuskami/liśćmi

Grillowana kukurydza z łuskami jest chyba najlepszym sposobem. Dzięki liściom ziarenka nie wysychają tylko są nadal wilgotne, a po ściągnięciu liści możemy ją dodatkowo przypiec na ładny kolor. Jeśli zdecydujemy się na grillowanie z łuskami, to należy zapoznać się z „sekretem – 3”

Grillowana kukurydza przepisy

Grillowaną kukurydze możemy przygotowywać zawsze kiedy tylko mamy do niej dostęp. Latem używamy grilla węglowego lub gazowego, a zimną możemy wykorzystać grill elektryczny.

Składniki:

 • 6 kolb kukurydzy
 • 6 łyżek masła
 • 3 łyżki soli
 • 1 łyżka cukru

Przygotowanie:

Grillowanie z łupinami

 1. Kolby moczymy w zimnej wodzie przez 15-20 minut.
 2. Odciągamy liście (nie urywamy ich) i usuwamy białe włosy.
 3. Doprawiamy kukurydzę mieszanką soli i cukru.
 4. Kładziemy jedną łyżkę masła na kolbę (rozprowadzamy po całej długości)
 5. Delikatnie zakładamy liście z powrotem, aby całkowicie zakryły ziarna.
 6. Kładziemy kolby na rozgrzanym ruszcie na 15 – 20 minut co chwilę obracając.

Grillowanie w folii

 1. Usuwamy liście i włosy z kolb, myjemy je i jeżeli chcemy to możemy je przeciąć na pół, wzdłuż.
 2. Doprawiamy kolby mieszanką soli i cukru i na każdą kładziemy po jednej łyżce masła ( jeśli przecieliśmy na pół to po pół łyżki)
 3. Zawijamy każdą kolbę w folię aluminiową, tak aby była całkowicie przykryta.
 4. Kolby kładziemy na rozgrzanym ruszcie na 15 – 20 minut co chwilę obracając.

Grillowanie bez łupin

 1. Usuwamy liście i włosy z kolb, myjemy je i jeżeli chcemy to możemy je przeciąć na pół, wzdłuż.
 2. Doprawiamy kolby mieszanką soli i cukru
 3. Kolby kładziemy na rozgrzanym ruszcie na 15 – 20 minut co chwilę obracając.
 4. Po upieczeniu, możemy polać je roztopionym masłem.
Grillowana kukurydza1
thestayathomechef

Grillowana kukurydza gotowa! Smacznego!

Zobacz także – Leczo z cukinią i kiełbasą. Przepis na aromatyczne danie!


loading...
loading...


Aktualizacja: 22 czerwca 2019