Spis treści
Pieczona szynka peklowana idealnie sprawdzi się jako danie świąteczne, jak również domowa, pyszna wędlina do codziennego śniadania czy kolacji.

Szynka peklowana pieczona przepis
Składniki:
- ok 1,5 kilograma szynki wieprzowej
Zalewa:
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren pieprzu
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 4 ząbki czosnku
- 6 ziaren jałowca
- 80 g soli peklowej
Peklowana szynka pieczona – przygotowanie
- Zagotować 1,5 litra wody, a następnie dodać wszystkie przyprawy oprócz soli peklowej. Gotować przez około 20 minut, a potem ostudzić zalewę i wsypać sól peklową.
- Szynkę umyć i osuszyć. Włożyć do naczynia (najlepiej szklanego), a następnie zalać powstałym wywarem, tak, by mięso było całkowicie przykryte. Szynkę w marynacie trzymać w lodówce przez 7 dni, co 2 dni przewracając ją, by równomiernie się zapeklowała.
- Po tygodniu wyjąć mięso z zalewy, osuszyć i obwiązać je sznurkiem. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i piec przez około 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni, co jakiś czas polewać wytworzonym sosem. Po tym czasie szynka peklowana pieczona w piekarniku jest gotowa do degustacji!
SMACZNEGO!
Szynka peklowana pieczona w rękawie
Dania przyrządzone w rękawie są ubogie w tłuszcz, mniej kaloryczne i zawierają mniej cholesterolu.
- Szynkę również można piec w rękawie- po wyjęciu z zalewy i osuszeniu, należy włożyć mięso do rękawa do pieczenia i nakłuć rękaw widelcem na wierzchu, by powstała para mogła z niego uchodzić.
- Piec przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni.
- Jeśli chcesz, by skórka szynki nabrała złocistego koloru, przed końcem pieczenia rozetnij folię. Ważne jest też to, by w czasie pieczenia folia nie dotykała ścianek piekarnika!
Szynka peklowana wolno pieczona
Dłuższe pieczenie, ale w niższych temperaturach, daje najlepszy efekt, ponieważ mięso nie będzie suche, a bardzo soczyste. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. 1,5 kilogramową szynkę należy piec w temperaturze 100 stopni przez około 2,5-3 godziny. Przy pieczeniu w niskich temperaturach warto zaopatrzyć się w termometr. Wbija się go wtedy w najgrubszą część mięsa, ustawia temperaturę – optymalna temperatura dla wieprzowiny to 68-71 stopni, a kiedy mięso osiągnie już wymaganą temperaturę można wyjąć go z piekarnika i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem!
Zobacz także – Pierś z kurczaka ze szpinakiem i fetą – wykwintne danie dla każdego! [PRZEPIS] oraz Kurczak z boczkiem – wyśmienite danie w 15 minut! [PRZEPIS]