5 000 ton śmieci przykryło tę plażę. Wtedy jeden człowiek powiedział STOP!
Średnia 5 (100%) 4 głosy(ów)

Indie mają jedne z najbardziej zanieczyszczonych dróg wodnych i plaż na świecie ze względu na szybką, nieplanowaną urbanizację, przeludnienie i zaniedbania, w tym publiczne zaśmiecanie. Sprzątanie najbardziej zaśmieconej plaży w całym Mumbaju było zadaniem epickich rozmiarów i nikt nie obwiniłby Afroz Shah za rezygnację.

Afroz1

”Przez pierwsze sześć do ośmiu tygodni nikt się nie przyłączał. Jednak któregoś dnia podeszli do mnie dwaj mężczyźni i powiedzieli bardzo grzecznie: „Proszę pana, czy możemy założyć rękawiczki”? Obaj po prostu przyszli i dołączyli do mnie. Wtedy wiedziałem, że to będzie sukces.’‚-powiedział Afroz, inicjator wielkiej akcji sprzątającej.

Jednak mimo ich najlepszych chęci i ogromnych starań, miejscowi oraz turyści nie zainteresowali się projektem i nadal wyrzucali tam śmieci.

Afroz2

Afroz prawie zrezygnował. Prawie, ponieważ ten wspaniały młody człowiek w rezultacie wytrwał i do czasu zakończenia projektu wolontariusze zgromadzili ponad 5000 ton odpadów, a także edukowali mieszkańców o zrównoważonych praktykach związanych z odpadami.Afroz3

Obecnie to, co kiedyś uważano za wysypisko śmieci, zamieniło się w wylęgarnię żółwi, której od dziesięcioleci nie widziano. Z 5000 ton śmieci rozrzuconych po plaży, gdzie mogłyby zbudować gniazda?

W styczniu mieszkańcy tego obszaru zgłosili, że widzą żółwie z gatunku Olive Ridley, które Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała za chronione. Tak więc Afroz i jego grupa oddanych ochotników rozbili obóz na plaży, przysięgając chronić zółwie przed dzikimi psami, drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami na horyzoncie. Ich czujność opłaciła się w marcu, kiedy dziesiątki piskląt wdarły się przez piaski w bezpieczne Morze Arabskie.Afroz4

„Miałem łzy w oczach, gdy zobaczyłem je idące w kierunku oceanu” – powiedział Afroz.

Jaki jest morał tej historii (poza tym, że nie powinieneś zaśmiecać)?
Taki, że nawet plaża, która przez dziesięciolecia była używana jako śmieciowisko, jest warta odratowania, a czasem wystarczy tylko jedna odważna osoba, by zacząć działania.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi na Facebooku, aby podziękować Afroz i tysiącom wolontariuszy za podjęcie tego monumentalnego projektu i przypomnieć, że nasza planeta umiera przez ludzi, którzy bezmyślnie wyrzucają śmieci w miejsca do tego nieprzeznaczone.

Zobacz także – Wszystko o warstwie ozonowej i jej niszczeniu. SPRAWDŹ ciekawe fakty!


loading...
loading...


Aktualizacja: 19 października 2018