,

Poznaj 6 przyczyn retencji wody w organizmie i jak się ich pozbyć


Obrzęk zwany także zatrzymywaniem wody jest po prostu gromadzeniem się cieczy w zagłębieniach i tkankach. Może on prowadzić do obrzęku nóg, kostek, stóp i rąk i zwykle występuje u kobiet przed okresem lub w czasie ciąży.

 1

Pomimo tego większość przyczyn obrzęku może być objawem poważnych stanów chorobowych, takich jak niewydolność serca lub choroby nerek. Niemniej jednak, jeśli nie ma żadnych warunków bazowych można uniknąć zatrzymania wody i zmniejszyć obrzęk.

 1. Nadmierne spożycie sodu

Spożywanie pokarmów bogatych w sól i nie picie wystarczającej ilości wody może doprowadzić do zatrzymania wody.

Jednak sól nie jest jedynym produktem bogatym w sód. Jest on także obecny w przetworzonej żywności.

 1. Niedobór magnezu

Retencja wody jest objawem niedoboru magnezu. Magnez jest niezbędny dla prawie wszystkich funkcji w naszym ciele i jeśli występuje niedobór różne funkcje mogą być zakłócone, powodując zatrzymanie wody.

Według jednego z badań, 200 mg magnezu na co dzień może zmniejszyć obrzęk u kobiet z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Można złagodzić ten stan poprzez spożywanie produktów bogatych w magnez. Pokarmy bogate w magnez to suszone owoce, gorzka czekolada, jogurt, groszek, szpinak, produkty pełnoziarniste, orzechy, ciemnozielone warzywa i awokado.

1

 1.  Niedobór witaminy B6

Witamina B6 jest odpowiedzialna za kontrolę wielu aspektów bilansowania wody w organizmie, więc jeśli jej ilość jest niedostateczna może wystąpić obrzęki.

Pokarmy, które są bogate w tą witaminę to chuda wołowina, mięso z indyka, kurczaka, tuńczyka, ziemniaki ze skórą, banany, suszone owoce, orzechy pistacjowe i nasiona słonecznika.

 1. Niedobór potasu

Potasu jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie narządów, tkanek lub komórek w organizmie. Jest również odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego bilansu wody w organizmie.

Stężenie potasu może spaść jedząc zbyt dużo soli.

Ponadto niedobór potasu może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przyrost masy ciała i skurcze mięśni.

 1. Odwodnienie

Picie niewystarczających ilości wody może prowadzić do odwodnienia. Kiedy to nastąpi ciało przechodzi w tryb przetrwania i zatrzymuje wodę.

Spożywanie dużej ilości wody i soków, które są bogate w potas może poprawić tę sytuację.

 1. Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności

Oprócz tego, że zawiera ona dużą zawartość cukru i sodu, przetworzone produkty spożywcze zawierają również wiele sztucznych dodatków do żywności, które działają jak toksyny i obciążają pracę nerek i wątroby.

Pokarmy, które są bogate w cukier, sztuczne słodziki w szczególności doprowadzają do szybkiego wzrostu poziomu insuliny i cukru we krwi.

 Zioła korzystne dla zmniejszenia obrzęku

Następujące zioła mają właściwości moczopędne, dzięki czemu są one korzystne dla zmniejszenia retencji wody.

 • Skrzyp polny
 • Mniszek lekarski
 • Pietruszka
 • Pokrzywa
 • Koper włoski
 • Czosnek