10 niesamowitych faktów o lądowaniu na Księżycu Apollo 11.
Średnia 5 (100%) 12 głosy(ów)

Chociaż pierwsze lądowanie na Księżycu było niesamowitym wyczynem samym w sobie, jest także kilka fascynujących ciekawostek związanych z tym wielkim wydarzeniem.

„To mały krok dla człowieka,ale wielki skok dla ludzkości”. To były słynne uwagi astronoma Neila Armstronga, który stworzył pierwsze ludzkie ślady na Księżycu. Apollo 11 był misją rządową, która miała na celu załogowe lądowanie na Księżycu, na którym znajdował się statek kosmiczny „Orzeł” wystrzelony z rakiety „Saturn V„. Choć wydarzenie to pozostaje niezwykle popularne zarówno w świecie nauki, jak i w popkulturze, kilka zabawnych faktów na temat misji pozostaje wciąż nieznanych:Apollo 11

10. Armstrong niósł ze sobą kawałek drewna z samolotu należącego do braci Wright.

Pierwszy zarejestrowany lot został osiągnięty przez braci Wright w 1903 roku, na 66 lat przed pierwszą obsadzoną misją księżycową. Tak więc Neil Armstrong uznał za stosowne zabrać ze sobą kawałki drewna ze śmigła pionierskiego samolotu Wright, a także kawałek materiału z poszycia skrzydła, symbolizujący wielki postęp dokonany w lotnictwie. Bracia Wright, podobnie jak Neil, pochodzili ze stanu Ohio. Artefakty znajdują się teraz w muzeum Smithsonian w Waszyngtonie.

9. W przypadku niepowodzenia Apollo 11, prezydent Nixon przygotował przemówienie.

Mimo że Apollo 11 osiągnął stałe miejsce w historii świata, w momencie jego uruchomienia jego sukces nie był już taki pewny. Misja miała tak wielkie ryzyko niepowodzenia, że prezydent Richard Nixon wygłosił przemówienie w gotowości na wypadek katastrofy. Ponieważ nikt nigdy nie wylądował na Księżycu, najbardziej obawiano się, że statek z dwoma astronautami nie będzie w stanie oderwać się od powierzchni Księżyca. Gdyby tak się stało, Nixon miał powiedzieć: „Zrządzeniem losu ludzie, którzy wyruszyli na Księżyc, by w pokoju go badać, pozostaną na nim, by spocząć w pokoju. Ci dzielni ludzie, wiedzą, że nie ma już dla nich nadziei na ratunek. (…) Będą opłakiwani przez rodziny i przyjaciół; przez swój naród; przez wszystkich ludzi świata; będą opłakiwani przez Matkę Ziemię, która odważyła się wysłać dwóch swoich synów w podróż w nieznane. (…) Starożytni spoglądali w gwiazdy i widzieli w ich konstelacjach swoich bohaterów. Dziś czynimy to samo, lecz nasi bohaterowie to dzielni ludzie z krwi i kości”.

8. Armstrong i Aldrin spędzili prawie cały dzień na powierzchni Księżyca.

Okres spędzony poza sondą podczas pobytu na Księżycu to EVA. Terminem tym określa się każdą aktywność astronautów wykonywaną poza ziemską atmosferą. Z powodu wielu eksperymentów przeprowadzonych przez załogę Apollo 11 na Księżycu, całkowita EVA trwała 21 godzin i 36 minut.

7. Po powrocie na Ziemię astronauci musieli zostać poddani kwarantannie.

Po wylądowaniu na Ziemi trzej astronauci zostali niezwłocznie zabrani do miejsca kwarantanny, gdzie przebywali przez 21 dni. Powodem tego dziwnego działania było zapobieganie zanieczyszczeniu wszelkich mikroorganizmów przenoszonych przez załogę z Księżyca, ponieważ astronauci wracali z niezbadanego terytorium. Nikt w programie kosmicznym nie był pewien, czy powierzchnia księżyca jest sterylna. Oczywiście późniejsze badania potwierdziły, że Księżyc jest pozbawiony jakichkolwiek form życia.

6. Astronauci pozostawili zdjęcia ludzi i nagrania w wielu językach na powierzchni Księżyca.

Astronauci pozostawili kilka przedmiotów na powierzchni Księżyca, w tym zdjęcia ludzi, a także nagrania dźwiękowe w kilku różnych językach, aby przedstawić globalne znaczenie misji. Medaliony z nazwiskami trzech astronautów, którzy zginęli w Apollo 1 na wyrzutni i dwóch kosmonautów, którzy stracili życie w podobnym wypadku, również pozostały na powierzchni Księżyca.

5. Kiedy astronauci wrócili na Ziemię, deklarowali celnikom, że mają przy sobie „próbki księżycowego kamienia i pyłu księżycowego”.Apollo 11 1

W 2015 r. Buzz Aldrin opublikował na Twitterze swój prawdziwy kupon podróżny na lot na Księżyc oraz raport wydatków związanych z ”wycieczką”. Ponadto ujawnił, że astronauci musieli podpisywać formularze celne po powrocie na Ziemię, na której deklarowali, że niosą „próbki księżycowego kamienia i księżycowego pyłu”.

4. Astronauci wylądowali tylko 25 sekundami paliwa do stracenia.

Najbardziej niebezpiecznie było podczas lądowania. Sonda miała ustawioną granicę paliwa, gdzie po jej osiągnięciu rozpocznie się automatyczne przerwanie lądowania. Sonda wylądowała 25 sekund przed osiągnięciem tego punktu. Oznacza to, że gdyby spóźniła się o 25 sekund, nastąpiłaby automatyczna aborcja misji.

3. Podczas lotu wszyscy cierpieli na biegunkę.

W kapsule zabrakło miejsca na baniaki z wodą. Załoga uzyskiwała ją jako produkt „spalania” wodoru w ogniwach paliwowych. Niestety, na samym początku misji popsuł się jeden z filtrów. W efekcie astronauci przez całą misję pili spienioną i mętną zawiesinę. Gdy do tego dodać paczkowane jedzenie i stres, nie dziwi, że w ciągu pierwszych kilku godzin lotu wszyscy zaczęli cierpieć na kłopoty żołądkowe. Do końca trwania misji prawie cała załoga zażywała lekarstwa przeciwko biegunce.

2. Lądowanie oglądało w telewizji około 600 milionów ludzi.

Rekordowe wydarzenie widziało miliony widzów na całym świecie. W dniach poprzedzających misję, media wszędzie wypowiadały się szeroko o misji, co doprowadziło do powszechnego oczekiwania społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych było mnóstwo informacji na ten temat w mediach. Szacuje się, że ponad 53 miliony rodzin oglądało misję w telewizji. Globalna oglądalność została oszacowana na ponad 550 milionów widzów, rekord świata w tamtym czasie.

1. Chociaż wysłano trzech astronautów na Księżyc, tylko dwóch z nich postawiło stopę na jego powierzchni.

Wiele osób, które znają misję Apollo, uważa, że sonda zawierała tylko dwóch astronautów, Neila Armstronga i Buzza Aldrina, i Armstrong jest bardziej znany z tych dwóch. Chociaż prawdą jest, że moduł, który wylądował na Księżycu, posiadał dwóch członków załogi, ktoś jeszcze odegrał bardzo ważną rolę podczas misji. Kiedy statek kosmiczny Apollo zbliżył się do Księżyca, jeden z modułów został pozostawiony na orbicie wokół Księżyca i został pilotowany przez trzeciego astronautę o nazwisku Michael Collins. Chociaż Collins nie doświadczył chwały wejścia na powierzchnię Księżyca z pierwszej ręki, misja nie byłaby możliwa bez niego.

Zobacz także – 10 zadziwiających faktów i ciekawostek o Arktyce! [SPRAWDŹ]


loading...
loading...


Aktualizacja: 13 września 2018