Spis treści
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych w naszym kraju warzyw. Są idealne do sałatek i surówek, można je jeść na surowo, ale także po wcześniejszym przygotowaniu, z przetworów. Latem, gdy sezon ogórkowy jest w pełni, często robimy z nich smaczne i aromatyczne ogórki małosolne.
Specjałem znanym od wieków w kuchni polskiej są ogórki kiszone. Kwaśne, bardzo charakterystyczne, wzbudzające różne uczucia w turystach odwiedzających nasz kraj. Ogórki małosolne są młodszym rodzeństwem kiszonych, a to dlatego, że przygotowuje się je bardzo podobnie z jedną bardzo istotną różnicą – ogórki małosolne kiszą się przez dużo krótszy czas, najczęściej kilka dni. Dlatego właśnie przypadają do gustu osobom, które nie przepadają za tymi kiszonymi.
Jakie ogórki na małosolne?
Wybór odpowiednich ogórków jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie rodzaj i wielkość w dużym stopniu decydują jakie ogórki nam wyjdą. Ogórki powinny mieć od 7-10 cm, dzięki temu wiemy, że nie zostały zerwane zbyt późno, ani za wcześnie. Koniecznie musimy zwrócić uwagę na proporcje grubości do długości. Zbyt grube ogórki mają tendencję do tworzenia komór powietrznych w środku przez co zbiera się tam nasza zalewa.

W czym zrobić ogórki małosolne?
Ogórki małosolne mogą być przechowywane w rożnych naczyniach, jednak najbardziej popularnym jest słoik, a właściwie duży słój. Możesz użyć także naczynia ceramicznego, które może posłużyć później na kiszone ogórki.
Ile soli do ogórków?
Należy przyjąć, że na 1 litr wody dajemy 1 łyżkę soli.
Zalewa do ogórków
Wodę należy zagotować z dodatkiem soli, a następnie ostudzić.
Niektóre przepisy mówią o zalewaniu gorącą wodą, przez co ogórki będą szybciej gotowe, ale smak też będzie inny – oczywiście możesz spróbować jednego jak i drugiego sposobu, aby przekonać się, który sposób jest dla Ciebie 🙂
Ogórki małosolne – do czego dodać?
Kiedy już są gotowe, najczęściej zjadamy je jako dodatek do kanapek i dań – szczególnie obiadowych: kotletów, sosów, duszonych mięs, klusek… Można je także dodać do sałatek.
Idealne ogórki – tak małosolne, jak i kiszone – są nie tylko pyszne i kwaśne, ale też apetycznie jędrne, chrupiące… Niektóre egzemplarze (te większe) mogą okazać się puste w środku, przez co tracą na chrupkości, ale wciąż nadają się do jedzenia.
Ogórki małosolne przepis
Składniki:
- 2 kg twardych, małych ogórków
- 3 łyżki soli morskiej
- 3 litry wody
- kawałek korzenia chrzanu
- kilka łodyg kopru (wraz z kwiatostanem)
- 6-10 ząbków czosnku
Jak zrobić ogórki małosolne?
- Ogórki dokładnie myjemy i pozostawiamy na noc zalane zimną wodą.
- Następnego dnia zagotowujemy wodę z solą i studzimy.
- Ogórki ciasno układamy w glinianym garnku lub słoikach przekładając umytym i obranym czosnkiem, chrzanem i koprem.
- Zalewamy osoloną zimną wodą i w razie konieczności dociskamy czymś ciężkim (tradycyjnie kamieniem lub talerzykiem) jeśli próbują wypływać ( To co wypłynie albo będzie wystawało nad poziom solanki — zgnije. I popsuje przy okazji całą resztę.)
- Przykryć gazą i zabezpieczyć gumką recepturką.
- Ostawić w zaciemnione miejsce na 3 – 5 dni. (Nie wiadomo do końca po ilu dniach Twoje ogórki będą już gotowe, ponieważ zależy to od temperatury w pomieszczeniu. Pierwszym sygnałem, że ogórki małosolne są gotowe, będzie mętniejąca woda)
Smacznego!
Zobacz także – Pyszna zupa serowa z grzankami. Ten smak zawróci Ci w głowie! oraz Mizeria – klasyczny przepis. Uwielbiana od pokoleń!