Sos koperkowy-banalnie prosty, ale wyjątkowo smaczny! [PRZEPIS]
Średnia 4.9 (98.33%) 12 głosy(ów)

Jeśli szukasz przepisu na pyszny i delikatny sos koperkowy to świetnie trafiłaś! To tylko kilka składników, a smak idealny pod każdym względem! Szybko, łatwo i smacznie – czegóż chcieć więcej? Koniecznie sprawdź jak zrobić wyśmienity sos koperkowy:

Sos koperkowy przepis

sos koperkowy1
myparisiankitchen

Składniki:

  • 250 ml bulionu
  • 1/3 szklanki śmietany 30%
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • pęczek koperku
  • sól
  • pieprz
  • czosnek w proszku

Jak zrobić sos koperkowy?

  1. Zagotować bulion.
  2. Wymieszać dokładnie mąkę ze śmietaną, tak, by nie było grudek i wlewać powoli do bulionu cały czas mieszając. Zagotować na małym ogniu.
  3. Doprawić solą, pieprzem oraz szczyptą czosnku granulowanego.
  4. Dodać sok z cytryny, masło oraz umyty i posiekany koperek.
  5. Gotować jeszcze przez parę minut często mieszając.

SMACZNEGO!Sos koperkowy

Jak zrobić sos koperkowy na mleku:

Rozpuścić na patelni masło, dodać mąkę, wymieszać i wlać zimne mleko. Mieszać do zgęstnienia. Doprawić do smaku solą, pieprzem, czosnkiem, sokiem z cytryny, a następnie wrzucić koperek. Gotować jeszcze kilka minut.

Z czym podawać sos koperkowy?

Sos koperkowy świetnie smakuje przede wszystkim w towarzystwie ryb. Idealny również do pulpetów czy makaronu. Ciekawie smakuje też polany na jajka ugotowane na twardo lub półtwardo i pokrojone w ćwiartki. Można polać nim ziemniaki, kopytka, placki ziemniaczane, schab czy fileta z kurczaka. Można podawać zarówno zimny jak i ciepły- w każdej odsłonie smakuje znakomicie!

Wersja FIT

Bardziej lekki i dietetyczny sos koperkowy uzyskamy wtedy, kiedy zamiast śmietany dodamy jogurt naturalny lub grecki.

Koper jest bardzo zdrowy!

Koperek zawiera witaminy z grupy B, witaminy A i C, wapń, żelazo, mangan, fosfor, magnez, cynk, miedź, potas, sód i proteiny. W jego składzie znajdują się także olejki eteryczne np. karwon. Dzięki olejkom eterycznym koperek działa uspokajająco. Poprawia trawienie. Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Pomaga w objawach kolki, wzdęciach i nieżycie górnych dróg oddechowych. Wspomaga laktację. Intensywny aromat koperku neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust i zapobiega powstawaniu zapaleń dziąseł.

Zobacz także – Kapusta zasmażana – przepis na pyszny dodatek do obiadu!


loading...
loading...


Aktualizacja: 22 czerwca 2019