Nasze babcie ze strony matki są wyjątkowe, ponieważ mają szczególne powiązania z nami, czyli wnukami. Odgrywają ważną rolę w naszym życiu, zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i genetycznym. Nawet jeśli nie spędzasz dużo czasu ze swoją babcią ze strony matki, więź między Tobą a nią nigdy nie zniknie. Dzieje się tak, ponieważ dziedziczysz jej DNA, jej temperament, jej gusta i emocje!
Zagłębiliśmy się w ten temat, aby zrozumieć, co tak naprawdę łączy nas z naszymi babciami ze strony matki. Rzućmy okiem na to, co znaleźliśmy!
Alejandro Jodorowsky, chilijski eseista, napisał książkę, w której wyjaśnia genetyczny wpływ babć ze strony matki na wnuki, ponieważ geny mogą ominąć pokolenia przechodzące od dziadka bezpośrednio do wnuka .
Według Alejandro geny, które dzieci otrzymują w łonach ich matek, pochodzą bezpośrednio od ich babć. Wśród wszystkich dziadków i krewnych babcia ze strony matki jest najbardziej odpowiedzialna za dziedziczenie genów.
Geny nie zawsze są przekazywane bezpośrednio następnemu pokoleniu, mogą pominąć jedno. Dlatego zawsze istnieje możliwość, że niektóre dzieci mogą być bardziej podobne do ciotek, wujków i dziadków, niż do rodziców.
Dziecko może nie wyglądać dokładnie tak jak babcia, ale zawsze będzie na nim jakiś jej ślad: uśmiech, kolor oczu, sposób poruszania się. Czasami wnuki dziedziczą także strukturę kości, mięśnie, a nawet choroby genetyczne od swoich dziadków.
Dzielimy średnio 25% naszego DNA z naszymi dziadkami. Naukowcy z University of Cambridge opublikowali badania na temat więzi między babcią ze strony matki, a jej wnukami. Zgodnie z tymi badaniami związek ten ma miejsce dzięki chromosomowi X: babcie ze strony matki przekazują 25% chromosomów X wszystkim swoim wnukom, co pozwala im dziedziczyć geny.
Natomiast babcie ze strony ojca przekazują chromosomy X tylko swoim wnuczkom, ale nie swoim wnukom.
Nie martw się, nie oznacza to, że wnuki nie są blisko swoich dziadków ze strony ojca. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest utrzymywanie częstego kontaktu i ogólnej obecności w życiu dziecka. Poprawi to podstawowe więzi, które są niezbędne do zbudowania silnej rodziny, niezależnie od genów i płci.
Według Jodorowsky’ego dzieci odziedziczyły także emocjonalne doświadczenia swoich babć ze strony matki. Emocje, które czuła babcia, gdy była w ciąży ze swoją córką, mogą zostać przekazane przyszłym wnukom, ponieważ informacje te mogą zostać zapisane w DNA i pozostać tam, nawet jeśli pominie pokolenie.
Czy zauważyłeś/aś kiedyś podobieństwo między Tobą, a babcią ze strony matki? A może Twoje dzieci wyglądają jak Twoja mama? Wymieńmy kilka zdjęć w komentarzach!