Będzie zniesienie celibatu dla księży? Ten temat wreszcie ”rusza”!
Średnia 3.9 (78.18%) 11 głosy(ów)

Jeszcze nie tak dawno przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx stawał w obronie celibatu. Dziś jednak nieco zmienia zdanie. Jak powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem ”pod pewnymi warunkami byłoby sensowne dopuszczenie żonatych księży”.

Kardynał szybko zmienił stanowisko w tej sprawie, ponieważ jeszcze w czerwcu, podczas uroczystości święceń diakonatu powiedział, że celibat nie zniknie, ponieważ bezżenność jest formą naśladowania Chrystusa.

celibat1

Tłem uwag Marxa jest zbliżający się Synod Amazoński, który odbędzie się w październiku w Rzymie. Jednym z tematów poruszanych na zebraniu przedstawicieli duchowieństwa będzie właśnie celibat. Czy będzie kiedykolwiek zniesiony? Być może dowiemy się tego już niebawem.

Pięć razy więcej przypadków nadużyć u księży niż u diakonów

Badanie zlecone przez biskupów ujawniło, że 5,1 procent księży diecezjalnych zostało oskarżonych o wykorzystywanie seksualne dzieci, zaś tylko 1 procent diakonów. Diakoni nie są objęci celibatem. Mogą odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana nie są upoważnieni jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.celibat2

Kobiety nadal nie będą mogły zostać kapłankami

Z drugiej strony kardynał wyraźnie kładzie kres zupełnie innemu tematowi: kobiety nadal nie mogą zostać kapłankami. Marx mówi, że tutaj nie ma żadnego pola manewru. W 1994 r. papież Jan Paweł II definitywnie stwierdził, że Kościół nie jest upoważniony do udzielania święceń kobietom.

Czy uważasz, że zniesienie celibatu będzie dobrym posunięciem? Powiedz nam o tym w komentarzu!


loading...
loading...


Aktualizacja: 9 września 2019